dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5937524 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
[źródło: Архівне Управління при Раді Міністрів Української РСР, Інститут Суспільних Наук АН УРСР, Центральний Державний Історичний Архів УРСР у Львові. ”Класова боротва селянства Східної Галичини (1772-1849). Документи і матеріали. Видавництво ”Наукова Думка”, Київ 1974.]. Tłumaczenie z języka ukraińskiego Remigiusz Paduch. Pominięto fragmenty odnoszące się do innych wiosek.

1824 r., 15 marca. Doniesienie Starostwa Okręgowego w mieście Złoczowie do Krajowego Prezydium o stłumieniu wystąpień włościan, skierowanych przeciwko gnębieniu ich przez właścicieli ziemskich, spłacie podatków dzierżawnych oraz wykonania letnich dni pomocnych w wioskach Pietryczach, Wielkim Trościańcu, Niemaczy, Juśkowiczach i Sokołówce

Wielce szanowne c.k. krajowe prezydium!

Zgodnie z wysokim rozporządzeniem No 7170 z 6 bieżącego miesiąca trzeba było donieść, czy w tutejszym okręgu były przypadki oporu gromad poddanych przeciw ich dominiom. (...)

Poddani z wioski Wielki Trościaniec odmawiają spłacania podatków za pośrednictwem ich dominium, chcą należną konkretną sumę zebrać między sobą na podstawie indywidualnego podziału i odwieźć ją bezpośrednio do c.k. okręgowej kasy. Okręgowy komisarz Krall przymusi ich z pomocą wojskowej asystencji do zachowania porządku, wprowadzonego skutkiem tymczasowego prawa o podatku ziemskim. (...)

Pod nieobecność pana okręgowego starosty
Sacher

Złoczów, 15 marca 1824 r.

UDIA URSR we Lwowie, g. 146, op. 7, spr. 1366, ark. 64-65. Rękopis. Oryginał.Ciekawe, króciutkie źródło do dziejów Trościańca Wielkiego. Informacja o wystąpieniach chłopskich w 1824 r., tłumionych przy użyciu wojska.

Chodziło tu o płacenie austriackiego podatku państwowego (podatek ziemski, podatek od budynków i podatek osobisty). Dla chłopów były to spore obciążenia i w tamtym okresie zdarzały się bunty w różnych częściach Galicji (także w okręgu złoczowskim), tłumione przy pomocy wojska. W roku 1822 chłopi z terenów położonych bliżej granicy (okręg czortkowski) z powodu tego podatku uciekali całymi rodzinami do Rosji, lub pisali zbiorowe prośby o pozwolenie przeniesienia się na Bukowinę.

Podatki takie płacili chłopi, ale ich zbieraniem i odsyłaniem do kasy zajmował się dwór, czyli dziedzic z urzędnikami. I pewnie dochodziło tu do różnych nadużyć. Nie wiemy, co dokładnie dokuczyło naszym przodkom w Trościańcu, skłaniając ich do buntu. Chyba chodziło o sposób obliczania należności. Cokolwiek to było, nie pomogły żadne protesty. Austriackie wojsko zmusiło ich do posłuszeństwa.

Jeśli oglądaliście "Janosika", to możecie sobie wyobrazić tą scenę. Podobny okres historyczny i podobne mundury. Jeśli przyszło regularne wojsko ze Złoczowa, to mieli białe uniformy i charakterystyczne czarne kaski, jak "Cesarscy" w tym serialu o zbójnikach. Jeśli straż graniczna od Załoziec (też bywała używana w takich misjach), to brązowe kurtki i okrągłe, walcowate czaka. Mówili po czesku lub madziarsku, bo w owym okresie żołnierze z tych nacji pełnili służbę w tamtej części Galicji. Weszli do wioski razem z panem komisarzem okręgowym Krallem. Nie wiadomo, jak było w Trościańcu, ale w wymienionym źródle były przykłady z innych wsi, opisywane potem w chłopskich skargach. Zwykle włościanie liczyli na "cesarską" sprawiedliwość, próbowali dyskutować i nie ustępowali od razu - a to był błąd. Na pierwszy ogień szli ich przedstawiciele - czyli ci, co układali petycje czy skargi, a potem negocjowali w imieniu całej wioski. Stosowano kary cielesne połączone z aresztem. Delikwentów bito kijami - standardowe "stawki" to 25-40-50-60 kijów, a bardziej opornym po 100 i więcej. Plus dodatkowo "odsiadka" w dominialnym areszcie, liczona w tygodniach. Być może spotkało to naszych przodków: jakiś Dajczaków, Półtoraków, Sąsiadków, Gierców czy innych, ktokolwiek z tych starych trościanieckich rodów był w ów protest zaangażowany. Jeśli nie ustąpili od razu - zostali obici kijami i zamknięci na 3-4 tygodnie w dominialnym areszcie. Mieścił się on gdzieś przy siedzibie mandatariusza, być może przy trościanieckim pałacyku lub w innej wiosce klucza, gdziekolwiek mieścił się sąd. W każdym razie, z biciem czy bez, ludność wioski została odpowiednio sterroryzowana i od tej pory grzecznie płaciła podatek przez swoje dominium, bo o żadnych protestach z Trościańca Wielkiego już nie słychać.


 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020