dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 40
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 579
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Bogoslawski
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Autor Radomscy
~xiadzmarek
Użytkownik

Dodane dnia 15-01-2014 09:44
Poszukuję jakichkolwiek informacji na temat rodziny Radomskich. Mój dziadek Antoni Radomski urodził się w Białokiernicy 10.01.1917, a po wojnie zamieszkał w Zubowicach (obecnie gmina Komarów-Osada, powiat zamojski). Wiem, że korespondował z wieloma osobami pochodzącymi z jego dawnych stron, tak więc może ktoś z Czytelników go zna. Posiadam jego metrykę wydaną 14 grudnia 1943 (podpisana przez ks. Mieczysława Moryla), z której wynika, że:
1) ojcem Antoniego był Radomski Hiacinthus (Hiacynt?, Jacenty?) syn Michała oraz Paraskewii z domu Kowal
2) matką Antoniego była Zofia, córka Bazylego Kowala i Eudokii Korzeń
Dzięki informacjom zawartym na stronie, udało mi się ustalić przodków z rodzin Kowal i Korzeń. Ciągle jednak mało wiem na temat samych Radomskich. Będę wdzięczny za wszelkie informacje.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Radomscy
^Remek
Administrator

Dodane dnia 15-01-2014 11:19
Tu będzie spore wyzwanie. Z niewiadomych powodów Wasza rodzina zmieniła nazwisko w XIX wieku. Przy czym zaznaczam, że nie chodzi tu o dzieci nieślubne, nic z tych rzeczy. Dodatkowe zagmatwanie, że część rodu - i ich potomkowie - nadal używała pierwszego nazwiska (Masztalerz), część zaś zaczęła zwać się Radomskimi (mniej więcej od połowy XIX wieku). Dodatkowo jeden z przodków (Bartłomiej Masztalerz) miał aż trzy ślubne małżonki - i z nimi wiele dzieci.

Nie wiem, z czym to się wiąże. Podobna sytuacja była w jednym rodzie rusińskim, gdzie jego członków zwano naprzemiennie Pobereźnik (od zawodu, to słowo oznacza gajowego, strażnika leśnego) i Symoniszyn. Ale ród Masztalerzów w naszych źródłach to byli zawsze pszczelarze, później jacyś gajowi też. Końmi to oni się mogli zajmować w czasach króla Jana Sobieskiego, lub w I połowie XVIII wieku. Czyli jakaś starsza historia. Lub coś jeszcze innego, czego nie możemy wychwycić w księgach kościelnych. W każdym razie zagadka.

Tak że drzewko przygotuję dopiero po niedzieli, bo muszę cały ród Masztalerzów rozpracować (a raczej gałąź w której jest wspomniany Bartłomiej - najliczniejszą zresztą). Wcześniej nie mogę - kończę wielkie uaktualnienie rzemieślników i służby hrabiowskiej (w niedzielę będzie o tym news na stronie).

Na razie podaję przodków w linii męskiej. Hiacinthus oznacza Jacek.

Antoni był synem Jacka Radomskiego i Zofii z domu Kowal (córki Bazylego Kowala i Eudoksji zd. Koriń/Korzeń). Wcześnie stracił ojca - już w niemowlęctwie.

Jacek Radomski (ur. ok. 1866, zm. 27 marca 1918 w Białokiernicy) był synem Michała Radomskiego i Paraskewy zd. Kowal (córki Jana i Anny zd. Pobereźnik).

Michał Radomski (ur. ok. 1835, zm. 5 czerwca 1913 w Białokiernicy już jako wdowiec) był synem Bartłomieja i Apolonii.

I tu się zaczyna wspomniana zamiana nazwisk, bo przy chrzcie jednego dziecka Michał jest zapisany "Radomski vulgo Masztalirz". Z jego bratem Józefem jeszcze lepsza zabawa, bo przy urodzinach i przez część życia jest Masztalerzem - bez dopisków, dopiero potomstwo (i sam Józef przy zgonie) zmieniają się nagle w Radomskich. Ale osoba ta sama - na co wskazuje żona Tatiana zd. Daniłów. Będę ja się miał z nimi przy wpisywaniu do drzewek. smiley

Zagadka, że chrztu Michała nie mamy. Lata 1832-1836 rzymskokatolickie są kompletne, i greckie tylko 1835, ale jego tam nie ma (ani jako Radomskiego, ani Masztalerza). Może chrzczono go w cerkwi - w niedostępnych latach 1834 lub 1836? W każdym razie na pewno (źródła) żył i umarł w domu nr 9 w Białokiernicy, gnieździe rodu Masztalerz. Dlatego - ze względu na imiona przodków, a i linię Radomskich od Józefa, gdzie mamy 100% potwierdzenie, możemy przyjąć że był synem Bartłomieja Masztalerza i Apolonii zd. Różyckiej.

Bartłomiej Masztalerz (różne daty urodzenia - plus jeszcze "odmłodzenie" przy ostatnim ślubie, przyjmuję że między 1784 a 1788, zm. 9 marca 1848 w Białokiernicy) był synem Macieja Masztalerza i Anastazji, nazwisko panieńskie NN. Miał trzy żony, przy czym Apolonia zd. Różycka była pierwszą (ur. ok. 1781, zm. czerwca 1841 w Białokiernicy).

Najstarszy przodek Maćko Masztalerz - tu niestety danych rodziców nie mamy - urodził się około 1749, zm. 16 marca 1819 w Białokiernicy.

Na razie tyle.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 15-01-2014 11:45
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Radomscy
~xiadzmarek
Użytkownik

Dodane dnia 15-01-2014 12:03
Dziękuję bardzo za te informacje! Ze swej strony postaram się dowiedzieć jak najwięcej na temat Radomskich w Białokiernicy od mojego ojca Tadeusza (syn Antoniego) oraz innych żyjących jeszcze dzieci Antoniego. Mogą nie pamiętać już zamierzchłych czasów, ale coś z opowieści mojego dziadka mogło im pozostać w pamięci, szczególnie z okresu międzywojennego. Prześlę również trochę zdjęć, ale najpierw spróbujemy w rodzinie ustalić kto na nich jest. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za informacje i czekam z niecierpliwością na więcej. Pozdrawiam. Marek Radomski
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Radomscy
^Remek
Administrator

Dodane dnia 15-01-2014 12:44
Pozdrawiam i zapraszam po niedzieli. Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Radomscy
~xiadzmarek
Użytkownik

Dodane dnia 24-04-2014 21:37
Witam serdecznie po dłuższym milczeniu.

Poniżej zamieszczam informacje, które udało mi się zdobyć na temat rodziny mojego dziadka Antoniego Radomskiego (ur. w Białokiernicy 10.01.1917). Więcej szczegółów na temat samego Antoniego podam przy jego zdjęciu, które wkrótce prześlę.

W tym miejscu chciałbym zamieścić informacje na temat rodzeństwa Antoniego z prośbą o ewentualne uzupełnienie (może chociaż daty urodzin?), oczywiście jeżeli to możliwe. Według najmłodszego syna Antoniego (mojego ojca), Antoni miał 4 rodzeństwa (od najstarszego):

1. Mikołaj Radomski - zamordowany przez bandę UPA; tu relacja mojego ojca oparta na opowiadaniach Antoniego różni się od informacji podanych tu: http://olejow.pl/readarticle.php?article_id=1013. Wg relacji mojego ojca, Mikołaj został zamordowany przez uduszenie sznurem (a nie powieszenie) i nie miało to miejsca w Białokiernicy, tylko w innej miejscowości (niestety nie udało mi się jeszcze ustalić w jakiej), w której Mikołaj pracował w gospodarstwie u Ukraińca. U tegoż gospodarza pojawiła się banda UPA i na pytanie, dlaczego nie pije z nimi jego pracownik, gospodarz odpowiedział, że to Polak. W ten sposób Mikołąj dostał się w ręce banderowców. Podobno razem z nim zamordowano jakiegoś zakonnika, ale tu nie mam żadnych szczegółowych informacji.

2. Leon Radomski - wyjechał do Argentyny i tam podobno zginął w jakichś zamieszkach

3. Kazimierz Radomski - wyjechał do Francji (Grenoble) i tam najprawdopodobniej zmarł

4. Maria Radomska - po wojnie została w Białokiernicy; dziadek z ojcem odwiedzili ją pod koniec lat 60.; miała syna, ale nie mam pewnych informacji na jego temat

To na razie tyle. Gdyby udało się coś do tego dodać, byłbym niezmiernie wdzięczny. Rodzina Radomskich jest również blisko spokrewniona z Kusiakiewiczami (np., żona Antoniego to Zofia zd. Kusiakiewicz, córka Wawrzyńca i Katarzyny zd. Pencak), ale o nich to napiszę w oddzielnym temacie na forum.

Pozdrawiam serdecznie,

Marek Radomski
Edytowane przez xiadzmarek dnia 24-04-2014 21:37
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Radomscy
^Kazimierz
Administrator

Dodane dnia 26-04-2014 11:41
Dzieci Jacka Radomskiego 1866-1918 i Zofii Kowal:
1. Mikołaj 1898-? ślub 1920 z Michalina Mielnik, następny ślub 1922 z Marią Sokołowską z Białokiernicy, drzewo Marii jest tutaj http://rody.olejow.pl/individual.php?pid=I3604&ged=drzewo1
2. Leon 1902-?
3. Kazimierz 1909-?
4. Antoni 1917-
chrzest Marii może być w księgach greckich
-
Gdyby były nowości to uzupełnię odpowiedź w tym wątku


-
Pozdrawia
Kazimierz Dajczak
Babimost
http://olejow.pl
http://olejow.pl/news.php Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Radomscy
~xiadzmarek
Użytkownik

Dodane dnia 26-04-2014 18:31
Bardzo dziękuję za informacje. Pozdrawiam serdecznie. Marek Radomski.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020