dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 34
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 579
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Bogoslawski
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Autor Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
~JMD
Użytkownik

Dodane dnia 19-01-2013 23:56
Szukam śladów rodziny Dobruckich mieszkających w Załoźcach w latach 70-tych i 80-tych XIX wieku.
W Księgach parafialnych jest wpis z roku 1883 o ślubie Seweryny Dobruckiej z Władysławem Pappiusem.
Bardzo proszę administratorów strony o udostępnienie mi skanu z tym wpisem oraz informację o ewentualnych innych wpisach w nowo pozyskanych materiałach.
Z góry dziękuję.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
^Remek
Administrator

Dodane dnia 21-01-2013 21:14
Witam Pana!

Prośby o skan spełnić nie mogę. Dostajemy te materiały do opracowania, ale ich nie rozpowszechniamy. Taką mamy umowę z naszymi Dobrodziejami. Może Pan jednak sam pozyskać tą stronę w AGAD, namiary podam na końcu tego wpisu.

Poniżej zamieszczam pełny wypis interesującego Pana ślubu - w oryginale. Gdyby chciał Pan też polskiego tłumaczenia, chętnie służę pomocą.

[rok 1883] 3a Junii

Numerus Domus: pusta rubryka

Sponsus: D.[ominus] Ladislaus Pappius c.r. diurnista, viduus post p.d. Mariam Raczyńska, oriundus in Podgórze, habitans in Załoźce, filius p.d. Jacobi et Juliae Zielecka.
znaczek w rubryce Religio Catholica
Aetas: 31
znaczek w rubryce Viduus

Sponsa: D.[omina] Severinna Dobrucka, oriunda in Zagórze, habitans in Załoźce, filia Venceslai secretarii communitatis et Angelae Kratofil
znaczek w rubryce Religio Catholica
Aetas: 22
znaczek w rubryce Coelebs

Testes: (wpisy po polsku)
ks. Mikołaj Folwarków, proboszcz z Batkowa
Szymon Łabęcki leśniczy Blich


poniżej dopisek:
Allato ex parte sponsi testimonio baptismi ddtto Podgórze die 16. Junii 1852 N 127; nec non patre minorennis sponsae praesente et in hoc matrimonium consentiente: (dalej po polsku) Ja Wacław Dobrucki pozwalam mojéj małoletniej córce Sewerynie wejść w związek małżeński z p. Władysławem Pappius i na to w przytomności dwóch świadków własnoręcznie się podpisuję: Wacław Dobrucki.

benedixit huic matrimonis Venantius Pielecki parochus loci.

[/b]

Kratofil - tak w oryginale - wydaje się błędem, nazwisko pewnie brzmiało Kratochvil.

Oryginalnego podpisu Pana przodka na tym dokumencie niestety nie będzie, bo jest to kopia dla kurii. Oryginały ksiąg załozieckich spłonęły w czasie I wojny światowej.

Teraz co do Pańskiego zapytania o Dobruckich. W latach 1870-1890 na razie nic więcej nie mam. Tu z Załoziec mamy tylko pojedyncze strony.

Jest za to dużo skanów z lat 30-tych, 40-tych i 50-tych, ale tu musi Pan cierpliwie poczekać do połowy lutego, gdy zacznę sporządzać kwerendy tych nowych materiałów. Tam są setki stron do przejrzenia, a obecnie jestem mocno zajęty opracowywaniem rodów z sześciu wiosek i fizycznie nie mam czasu na ruszanie jeszcze tych Załoziec.

Przy pobieżnej lekturze znalazłem coś w Zagórzu (tam gdzie urodziła się Seweryna Dobrucka).

1 stycznia 1854 w Zagórzu w domu nr 2 urodziło się dziecko - Zofia Kiss. Jej ojcem był mandatariusz Joannes Kiss, a matką "Felixa Dobrucka Francisci et Maria Malska possesoris filia". W rubryce rodzice chrzestni figurują: "Eliasz Garapich proprietarius de Zagórze, Louize Barone Tauber, Władysław Kunaszewski dziedzic Kutyszcz, Nikodema Zarzycka parochi uxor".

Na razie jest to jedyny materiał o Dobruckich, oprócz interesującego Pana ślubu. Zapraszam na naszą stronę w lutym - może jeszcze coś wypłynie przy dokładnym przeglądaniu.

Na koniec o interesującej Pana stronie z roku 1883.

Skany można zamawiać przez internet na stronie http://agad.home.pl/formularze/form_repr.php procedurę dokładnie opisałem w innym wątku
http://www.olejow.pl/forum/viewthread.php?forum_id=7&thread_id=116#post_354

Jest to dokładnie ten sam mikrofilm (parafia rzym.kat. Załoźce lata 1867 i 1872-1883), który interesował innego naszego Czytelnika. Roczniki są tam ułożone w odwrotnym porządku, czyli 1883 na początku zbioru, 1867 na końcu. Strona ze ślubem Pana przodków ma numer 39.

Czyli dokładny namiar:
zespół archiwalny 301
Sygnatura 1489 / Mikrofilm: 75288
strona 39

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch, administrator
Edytowane przez Remek dnia 21-01-2013 21:19
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
~JMD
Użytkownik

Dodane dnia 26-01-2013 22:21
Witam,

Bardzo dziękuję za podane informacje. Przy okazji wyjaśniam, że nazwisko panieńskie matki Seweryny Dobruckiej to raczej nie Kratochvil. W kilku dokumentach występuje ona z nazwiskiem panieńskim Krotofil lub Kratofil, tak więc jesli doszło do takiego błędu to musiał on nastąpić we wcześniejszych pokoleniach, a nie we wpisie w załozieckiej parafii.
Z informacji na Waszej stronie wynika, że materiały w postaci skanów otrzymaliście z Francji, stąd spore moje zaskoczenie wskazaniem AGAD jako miejsca w którym mogę pozyskać skan, czego nie omieszkam uczynić. Jeśli chodzi o tłumaczenia to, choć moja znajomość łaciny nie jest biegła, to jednak wystarczająca do samodzielnego przetłumaczenia tego typu dokumentów, tak więc oryginalny tekst jest całkowicie wystarczający

Dla informacji (co może pomóc w odnalezieniu wpisów):
Rodzina Dobruckich zamieszkiwała po utracie w latach 30 XIX w. rodzinnego majątku Isypowce w Podkamieniu i Zagórzu, następnie w latach 1870-1890 w Załoźcach skąd przeniosła się do Brodów gdy Władysław najstarszy syn Wacława ojca Seweryny objął stanowisko kontrolera dróg w tamtejszym starostwie.
W księgach załozieckich mogą być jeszcze wpisy dotyczące ślubów sióstr Sewerymy Karoliny (z Wiktorem Korzennym) oraz Wandy (z Marianem Tustanowskim) jeśli udałoby się je odnaleźć byłbym wdzięczny za podobne jak wyżej informacje.
Natomiast w księgach z Zagórza mogą być wpisy z ich aktów chrztów, a także wpisy dotyczące ojca Seweryny Wacława oraz jego rodzeństwa (zwłaszcza sióstr gdyż śluby były z reguły w parafii panny młodej) Angeli, Felicji (tu już ślad mamy), Marianny i Filomeny oraz Ambrożego, Mariana, Stanisława i Edwarda.

Serdecznie pozdrawiam.
JMD
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
^Remek
Administrator

Dodane dnia 27-01-2013 13:54
Witam Pana!

W artykule http://www.olejow.pl/readarticle.php?article_id=783 opisaliśmy, jakie księgi z Załoziec (i gdzie) są dostępne w Polsce. I z których mikrofilmów można u nas w kraju zamawiać kopie. Niektóre roczniki można w Polsce tylko przeglądać, a po kopie stron trzeba jechać za granicę.

Teraz co do Zagórza. My tej miejscowości nie zbieramy. Ale mamy trochę stron razem z wioską Trościaniec Wielki. Kopie dla kurii były pisane "ciurkiem", żeby oszczędzać papier. I na niektórych stronach jest po kilka kilka miejscowości. Na początku rocznika są zwykle Załoźce, a po nich Białogłowy, Czystopady i pozostałe wioski należące do parafii, w układzie alfabetycznym. Trzy ostatnie miejscowości to Trościaniec Wielki, po nim Wertełka i - jako ostatnie - Zagórze.

I w ten sposób mamy trochę Zagórza pozyskanego z Trościańcem. Na przykład w roku 1867 na jednej stronie znalazły się 4 ostatnie chrzty rocznika 1867 z Trościańca, cały rocznik 1867 Wertełki (1 chrzest) i cały rocznik 1867 Zagórza (2 chrzty - w tym chrzest Wandy Karoliny Dobruckiej). Z tym że nie zawsze tak wypada. Czasem Trościaniec kończył się samym na dole strony - i nie było miejsca na dwie ostatnie wioski (lub "załapywała" się tylko Wertełka). A następnych stron nie mamy - nasi Dobrodzieje już ich nie kupowali.

W naszych zasobach znalazłem Panu jeszcze dwa chrzty i jeden ślub Dobruckich. Wynotowałem również dwa obce chrzty, w których Wacław Dobrucki był ojcem chrzestnym. I to jest wszystko na dzień dzisiejszy. Mogło być tego więcej - ale tu już nie mamy stron z Zagórzem. Np. około roku 1861 na pewno był chrzest Seweryny Dobruckiej - przy ślubie wyraźnie napisano "oriunda in Zagórze".

Rok 1858, urodzona 4. Novemb., ochrzczona 23. Decemb.
numer domu 1 Zagórze
Carolina Severyna (binominis)
ojciec: Vaclavus Dobrucki, scriba communitatis de Zagórze, filius Francisci et Maria Malska
matka: Aniela Kratofil, filia Ignatii et Carolina Schnuk
rodzice chrzestni: Hiacyntus Jarmusz, agricola i Maria Szarzyńska, uxor agricola

(tu ciekawostka z imionami - ówczesny ksiądz zapisał "z polska" imiona Severyna i Vaclavus (zamiast Severina i Venceslaus), a Aniela całkowicie po polsku)

Rok 1867, urodzona 1 November, ochrzczona 3 November
numer domu 156 Zagórze
Vanda Carolina (binom.)
ojciec: Venceslaus Dobrucki, Secretarius communitatis in Zagórze, filius Francisci et Mariae Malska
matka: Angella filia Ignatii Kratochwil et Carolinae Schnuk
rodzice chrzestni: Theodorus Luciński oeconomus i Ludovica LB Tauber consors Eduardi

(w tym chrzcie ma Pan i nazwisko Kratochwil)

Roku 1874, 6 Augusti, ślub
numer domu 156 Zagórze
pan młody: Victor Ladislaus (binom.) Korzenny, heares realitatis, natus in Busk, habitans in Zagórze, filius p.d. Caroli et p.d. Annae Bazarnicka, kawaler, wiek 24 lata i 4 miesiące
panna młoda: Carolina Severina (binom.) Dobrucka, oriunda et habitans in Zagórze, filia Venceslai et Angellae Kratofil secretarii communitatis, panna, wiek 16 lat i 8 miesięcy

Niżej dopisek po łacinie, że przedłożono świadectwo chrztu pana młodego datowane Busk 17 września 1857 No 240 - z daty wynika, że pewnie wystawione, gdy Wiktor Korzenny wybierał się do szkół. Oraz (po polsku) zapis zgody ojca panny młodej: "Ja Wacław Dobrucki pozwalam mojej małoletniej córce Karolinie Sewerynie dwojga imion wejść w związek małżeński z p. Wiktorem Władysławem dwojga imion Korzennym i na to w przytomności dwóch świadków własnoręcznie się podpisuję: Wacław Dobrucki."

W oryginale księgi ślubów na pewno był w tym miejscu jego odręczny podpis - widziałem podobne formułki w księdze parafii Olejów. Ale ta załoziecka z podpisem Pana przodka spłonęła w I wojnie.

Oprócz tego znalazłem:
- w roku 1872, 26 września, Venceslaus Dobrucki, "scriba communitatis", był ojcem chrzestnym Zygmunta Wesołowskiego, syna Zygmunta, zapisanego jako "administrator villici"
- w roku 1874, 2 stycznia, Venceslaus Dobrucki, "secretarius communitatis", był ojcem chrzestnym Klaudii Karoliny Wesołowskiej, córki Zygmunta Wesołowskiego, zapisanego jako "oeconomus"

pozdrawiam
Remigiusz Paduch
Edytowane przez Remek dnia 27-01-2013 13:56
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
~JMD
Użytkownik

Dodane dnia 23-03-2013 23:24
Witam Panie Remigiuszu,

Udało mi sie wyciągnąć z AGAD skan pierwszego z dokumentów. Nie jest to kosztowne (1,50 zł), ale niestety czekałem prawie 2 miesiące na realizację zamówienia złozonego on-line. No cóz, w pracy genealogicznej cierpliwość to pomocna cecha.
Ponieważ chciałbym pozyskać także skany pozostałych wskazanych przez Pana dokumentów, jeśli pochodzą one z zasobów AGAD bardzo bym prosił o dodatkowe informacje jak o pierwszym akcie (sygnatura, nr mikrofilmu i strona).

Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.
JMD
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
^Remek
Administrator

Dodane dnia 03-04-2013 16:25
Witam Pana!

Ten sam "namiar" co poprzednio.

zespół archiwalny 301
Sygnatura 1489 / Mikrofilm: 75288

chrzty i śluby Dobruckich:
str. 765 - chrzest Wandy Karoliny Dobruckiej
str. 572 - ślub Karoliny Seweryny Dobruckiej z Wiktorem Władysławem Korzennym

chrzty, gdzie Wacław Dobrucki był ojcem chrzestnym:
str. 737 chrzest Zygmunta Wesołowskiego
str. 548 - chrzest Klaudii Karoliny Wesołowskiej


Roczników sprzed 1867 (więc i chrztu Karoliny Seweryny Dobruckiej z roku 1858) nie ma niestety w AGAD. Nasze kopie Dobrodzieje kupowali za granicą. Ale gdyby Pan przypadkiem zamówił dla siebie w AGAD o dwa skany więcej (np. z tego samego mikrofilmu strony 794 i 795 - jest to początek zgonów 1867 miasteczko Załoźce), myślę że dałoby się coś z tym zrobić. smiley

============================

I coś z nowych odkryć:

Rok 1867, urodzony 24 Augusti, ochrzczony 25 Augusti
numer domu 1 Podbereźce
Ludovicus
ojciec: Dominicus Dobrucki, Oeconomus, filius Vincentii et Anastasiae Lipczyńska.
matka: Catharina filia Adami Buniakowski et Mariae Raczyńska
rodzice chrzestni: Adamus Buniakowski agric. e Mszan(...) [reszta nazwy zasłonięta zszyciem] et Veronica Bałtarowicz virgo.

(jest to ten sam mikrofilm, co wyżej, str. 749)


oprócz tego w roku 1888, 5 sierpnia, Erazm Dobrucki "privatisans" był świadkiem ślubu Alojzego Chrząszcza z Anną Franciszką Stoegermayer, zapisanego pod Zagórzem.

Gdyby Pana interesowało, to już będzie inny mikrofilm

zespół archiwalny 301
Sygnatura 1490 / Mikrofilm: 75289
strona 213
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
~JMD
Użytkownik

Dodane dnia 11-05-2013 20:49
Panie Remigiuszu,

Bardzo dziękuję. Teraz już nie musimy skanów zamawiać, ale dzięki informacji odszukać jest łatwiej.
W rewanżu mogę poinformować, ze w ramach przeszukiwania ksiąg z Podkamienia trafiłem przypadkiem na 3 śluby panien młodych z rodziny Dajczaków, z tym, że w okresie znacznie późniejszym (lata 1927-1938). Wiem, że dokumentujecie dzieje tej rodziny.
Podaję końcówki adresów stron ze skanami AGAD:
PL_1_301_1084_0034.htm - Jurczenko Paweł x Stefania Dajczak
PL_1_301_1084_0067.htm - Półtorak Kazimierz x Zofia Dajczak
PL_1_301_1084_0083.htm - Simon Stanisław x Franciszka Dajczak
Być może to dla Was żadna nowość, ale jak znalazłem to się dzielę.

Pozdrawiam
JMD
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
~bojuku
Użytkownik

Dodane dnia 04-07-2014 13:39
Do Pana JMD.
Brat mego Dziadka, to Marian Tustanowski, mąż Wandy Dobruckiej. Proszę o kontakt.
Jerzy Tustanowski
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
~JMD
Użytkownik

Dodane dnia 11-01-2015 23:01
Po dłuższym czasie mam kolejną prośbę o pomoc. W ramach moich poszukiwań trafiłem w aktach parafii w Czerniowcach na zapowiedzi ślubu niejakiego Kopczaka Władysława pochodzącego z Czerniowiec z panną Józefą Dobrucką urodzoną w Olejowie 06 czerwca 1905 roku. Ponieważ wcześniej poszukiwani przeze mnie członkowie rodziny Dobruckich wyprowadzili się z Załoziec do Brodów nie mogę powiązać tej osoby. Jeśli ktoś dysponuje informacjami na temat rodziny Dobruckich w Olejowie na przełomie XIX i XX wieku będę wdzięczny za informacje.
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Dobruccy w Załoźcach w latach 1870-1890
^Remek
Administrator

Dodane dnia 18-01-2015 11:05
To nie ten Olejów, a raczej w ogóle nie Olejów, tylko Olejowa Korolówka w Kołomyjskiem.

W naszym Olejowie powiat Zborów w roku 1905 w księgach parafii rzymskokatolickiej ani greckokatolickiej nie ma chrztu Józefy Dobruckiej. Zresztą to nazwisko mieliśmy tylko w materiałach załozieckich. W księgach olejowskich w ogóle Dobruccy nie występują, ani w samym Olejowie, ani w wioskach należących do parafii Olejów.

W starej gazecie znalazłem za to informację o Dobruckich w Olejowej Korolówce. Na pewno chodzi o tą miejscowość.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch

www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020