dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5886256 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zmarły w 1925 roku hrabia Tadeusz Cieński zapisał w testamencie 400 morgów ziemi (wg innych źródeł 350 morgów) na zagrody dla polskich inwalidów wojennych.

Dzięki tej darowiźnie powstała osada - kolonia Dziczki przy Czystopadach. Nasz Czytelnik, Pan Władysław Gurbań nadesłał nam bardzo ciekawy dokument z rodzinnego archiwum, wydany przez Starostwo Powiatowe w Zborowie w styczniu 1938 roku. Jest to pismo w sprawie opłat drogowych, adresowane "Panu Pawłowi Gurbanowi i 18 towarzyszom w Czystopadach". W tym dokumencie są wymienieni imiennie wszyscy osadnicy wojskowi z Czystopad.

Poniżej publikujemy ich nazwiska w układzie alfabetycznym:

1) Borsuk Józef
2) Bosak Władysław
3) Buhajski Józef
4) Chmielowski Kazimierz
5) Demczyk Wacław
6) Gurbań Paweł
7) Jabłoński Jan
8) Jaworski Kazimierz
9) Jaworski Kazimierz (inny o tym samym imieniu i nazwisku)
10) Lipiński Czesław
11) Macieląg Kazimierz
12) Michalewski Michał
13) Połzunow Mikołaj
14) Stępkowski Stanisław
15) Strywas Stanisław
16) Szewczuk Marian
17) Wójcik Jan
18) Wójcik Stefan
19) Żarski Piotr

osada Dziczki 1934
Osada Dziczki przy Czystopadach na mapie z 1934 roku

Jak możemy zobaczyć na starej mapie, przy Dziczkach jest cyfra 19, oznaczająca ilość numerów domów. Odpowiada ona dokładnie liczbie osadników wojskowych z cytowanego dokumentu. Nie mamy jeszcze dokładnego planu z opisem zagród, ale jest nadzieja na jego sporządzenie, korzystając z pamięci żyjących mieszkanek osady. Trzymamy kciuki, żeby się powiodło.

Jeden z Kazimierzów Jaworskich był nauczycielem w Państwowej Szkole Powszechnej w Czystopadach (potwierdzone lata pracy 1930-1938). Zachował się jego podpis na starym świadectwie szkolnym.

Podpis nauczyciela Czystopady 1934
Podpisy Kazimierza Jaworskiego na świadectwie z 1934 roku
z archiwum rodziny Gurbań, Czystopady - kolonia Dziczki

Paweł Gurbań i Michał Michalewski mieli koncesje na handel wyrobami tytoniowymi. Ich nazwiska figurowały w księgach adresowych przemysłu i handlu Rzeczypospolitej Polskiej z lat 1928-1930.

O pozostałych osobach z listy na razie nic nie wiemy.

Po 17 września 1939 roku mieszkańcy osady Dziczki podzielili los innych polskich osadników na Kresach, podobnie jak w osadzie Halczyna Dolina koło Olejowa. Całymi rodzinami zostali wywiezieni na Sybir. O ich wojennych przeżyciach nie mamy żadnych informacji. Może ktoś z Czytelników zechce pomóc, dopóki żyją naoczni świadkowie tamtych czasów. A może zachowały się jakieś niepublikowane wspomnienia lub listy?
Na koniec kilka słów o ofiarodawcy ziemi, hr. Tadeuszu Cieńskim.

Tadeusz hrabia Cieński herbu Pomian urodził się w 1856 roku. Był z wykształcenia prawnikiem. Ożenił się z Marią z hrabiów Dzieduszyckich, córką hrabiego Włodzimierza Dzieduszyckiego, wielkiego mecenasa kultury i twórcy Muzeum Przyrodniczego we Lwowie (a także przyjaciela hr. Kazimierza Wodzickiego z Olejowa). Po śmierci teścia hrabia Cieński stał się m.in. właścicielem majątku załozieckiego, w którego skład wchodziły także grunty w Czystopadach.

Tadeusz hr. Cieński w swoich majątkach świetnie gospodarował (był znanym w Galicji hodowcą koni). Jednak główną jego pasją była działalność społeczna i polityka. Życie i dużą część majątku oddał ojczyźnie. W latach 1902-1918 był posłem do Sejmu Krajowego Galicji. Początkowo był zwolennikiem ugody z Ukraińcami. Jednak po zamordowaniu przez ukraińskiego studenta w 1908 r. jego przyjaciela hr. Andrzeja Potockiego, namiestnika Galicji, stał się przeciwnikiem jakichkolwiek ustępstw. Po wybuchu I wojny światowej popierał utworzenie Legionów, jednak później wraz z działaczami Narodowej Demokracji doprowadził do odmowy złożenia przysięgi przez Legion Wschodni, co skończyło się jego rozwiązaniem, a hr. Tadeusz przez dwa lata (1914-1916) był razem z rodziną internowany przez Austriaków. Dodatkowo wojska austriackie celowo zniszczyły jego dobra i pałac w Pieniakach.

W listopadzie 1918 roku utworzył we Lwowie Polski Komitet Narodowy, by uniemożliwić Ukraińcom przejecie cywilnej władzy w mieście. Potem walczył w obronie Lwowa. Jako człowiek już niemłody zdobył się na wielki wyczyn - przelot samolotem ze Lwowa do Rumunii, przez linię frontu i tereny okupowane przez Ukraińców. Trzeba było do tego wielkiej odwagi, zważywszy na ówczesne drewniane samoloty, w których nie było jeszcze osłoniętych kabin, a jedynie dwie dziury w kadłubie - z przodu siedział pilot, a za nim obserwator lub pasażer. W Rumunii hr. Cieński negocjował obsadzenie Pokucia z Kołomyją przez wojska rumuńskie, które wyparły stamtąd oddziały ukraińskie.

W odrodzonej Polsce od roku 1922 był senatorem z województwa tarnopolskiego i członkiem Klubu Chrześcijańsko-Narodowego. Po śmierci w 1925 roku pochowano go na cmentarzu Obrońców Lwowa, w kwaterach dowódców i zasłużonych działaczy niedaleko katakumb.

Tadeusz hr. Cieński
Hrabia Tadeusz Cieński
Fotografia z kroniki szkoły w Załoźcach


Po śmierci hr. Tadeusza właścicielką dóbr załozieckich - i prawdopodobnie wykonawczynią testamentu - została jego córka, hr. Jadwiga Cieńska.

Jadwiga hr. Cieńska
Hrabina Jadwiga Cieńska
Fotografia z kroniki szkoły w Załoźcach


Warto tu jeszcze wspomnieć o synu hrabiego, księdzu rzymskokatolickim Janie Cieńskim (ur. 1905 w Pieniakach, zm. 1992 w Złoczowie), który za sowieckich czasów pomimo różnych szykan (nawet fizycznych napaści) pozostał na Kresach i od 1967 roku był jedynym - tajnym - biskupem katolickim na Ukrainie. Potajemnie wyświecił kilku księży grecko- i rzymskokatolickich. 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Gurban dnia sierpnia 15 2012 23:06:15
Witam,
Dwie córki Michalewski Michał jeszcze żyją starsza została wywieziona
na sybir wraz z rodziną,wstąpiła do wojska polskiego i przeszła szlak
od Sielc aż do warszawy .wojnę zakończyła w Warszawie w stopniu porucznika.Młodsza nie była na syberii bo była u babci w innej miejscowości.
ps.błąd w dacie urodzin hr,Cieński
Kazimierz dnia sierpnia 15 2012 23:14:47
Data urodzin poprawiona
Gurban dnia sierpnia 16 2012 23:31:58
Witam,
o darczyńcy hr,Cieńskim;
Czyniąc patriotyczny gest przekazując folwark Czystopady (400mórg)
inwalidom z Armii Hallera .Powstało wówczas Towarzystwo Zagród
Inwalidów Wojennych im,Tadeusza Kościuszki na czele z hr,t,Cieńskim
inni ziemianie poczynili też podobne darowizny,zastrzegając iż inwalidom nie wolno sprzedać otrzymanych gruntów.
Kazimierz dnia września 27 2012 18:32:26
Dziczki i Czystopady w WikiMapii.org
http://wikimapia.org/#lat=49.8262038&lon=25.3361678&z=14&l=28&m=b&search=dziczki
mariusz dnia listopada 08 2012 21:21:16
Witam,
mam pytanie czy Dziczki, były tez nazywane przez mieszkańców jako Dyczki? Czy Dyczki to co innego?
Remek dnia listopada 12 2012 03:18:34
To jest to samo. "Dyczki" wymawiano z ukraińska, a po polsku "Dziczki".
mariusz dnia listopada 12 2012 13:15:57
Tak się domyślałem, Polacy którzy stamtąd wyjechali po prostu czasami lubili wrzucać "słówka " ukraińskie; Dziadek zawsze opowiadał o "Dyczkach" . Byłem tam z ciekawości w 2007 roku, droga była fatalna - można było urwać zawieszenie. Zresztą domu po dziadku, już nie było, podobno Ukraińcy go rozebrali krótko po II wojnie...
wanda dnia listopada 15 2012 20:46:47
Byłam w latach 80 ub. wieku w Czystopadach i Dziczkach/Dyczkach. Z tej miejscowości pochodzą moi rodzice Józef i Anna Chmielewsscy. Tam też urodziło sie moje rodzeństwo. Tam też mieszkali moi stryjowie tj. Kazimierz Chmielewski wraz rodziną, który później został wywieziony na Syberie, jak równiez Maria Wójcik z mężem wywieziona Syberię skąd już nie wrócila. Smutna to
historia i nie chca o tym wsponać. Znam trochę opowieści od rodziców, brata i siostry.
wanda dnia listopada 15 2012 20:53:36
Mama moja wspominała jak budowali kościół /biały/ katolicki koło Łysej Góry, jak musiała sie chować w czasie wojny jak taty nie było bo był na wojnie. Brat mi opowiedział jak wujek Kaziemierz znalazł sie w Dziczkach /dostał tam ziemię jako żołnierz z I wojny swiatowej/ Pozdrawiam wszystkich.
Marek_ dnia grudnia 20 2014 23:57:15
Mój pradziadek wymieniony w treści artykułu Kazimierz Macieląg miał posesję w Dyczkach. Prawdopodobnie gospodarowała tam jego matka Anna Macieląg de domo Lech. Szukam jakichkolwiek informacji o tej kolonii. Pozdrawiam serdecznie.
BENIO dnia października 18 2016 20:23:59
Witam. Teść mój Jan Jabłoński(ur.24.06.1934r. w Czystopadach) s. Jana i Marii z d.Gruntowska był mieszkańcem tej osady. Stamtąd 10.02.1940 r. wywieziono go, razem z siostrą Zofią i rodzicami, na Sybir. Jestem w trakcie budowania drzewa i wszelkie podpowiedzi, uwagi będą dla mnie bardzo cenne. Pozdrawiam wszystkich.
slawek dnia marca 14 2018 19:51:56
moj pradziadek józef bugajski mial posesje w dyczkach 15 ha ziemi przybyl tam w 1924 r szukam informacji na temat jego zony chodzi o akt slubu itp oraz o metryki urodzen dzieci pozdrawiam wszystkich i prosze o kontakt jezeli ktos wie cos na temat mieszkancow zdjecia dokumenty
Kazimierz dnia marca 15 2018 21:20:26
@slawek, skąd przybył pradziadek Bugajski? Może jakieś pamiątki?
slawek dnia marca 15 2018 22:52:49
pradziadek pochodzil z limanowej pamiatek niestety nie posiadam
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020