dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1865

Artykuły z naszej strony
były czytane
5428056 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
[źródło: Wolfgang Schneider: Tigers in Combat I. Stackpole Books, 2004]


NIEMIECKIE TYGRYSY POD OLEJOWEM, MARZEC 1944


Źródło wymienia trochę szczegółów o walkach, jakie w marcu 1944 r. toczyła w okolicach Olejowa jedna z niemieckich jednostek - 507. ciężki batalion pancerny (schwere Panzer-Abteilung 507).

Jednostka została sformowana jesienią 1943 roku, w jej skład wchodziło czterdzieści kilka ciężkich czołgów typu Tygrys I. W marcu 1944 r. pod Olejowem przechodziła swój chrzest bitewny.

15 marca 1944: Transport kolejowy do Lwowa.

21 marca 1944: Wyładunek w Krasnem; zbiórka w rejonie Oleska i Ożydowa

22 marca 1944: Batalion zostaje skierowany do wsparcia 357. dywizji piechoty (później pod dowództwem i kontrolą XXXVIII. korpusu pancernego.

23 marca 1944: Atak 3. kompanii czołgów z 507. ciężkiego batalionu pancernego wspierającego 357. dywizję piechoty pod Cebrowem i Kurowcami zostaje odwołany przed dotarciem do Cebrowa z powodu słabej widoczności. Wyższe dowództwo domaga się kontynuowania operacji. Bez wsparcia piechoty atak czołgów zostaje zatrzymany przed Kurowcami.

24 marca 1944: Operacje w pobliżu Jeziernej. 2. kompania czołgów z 507. ciężkiego batalionu pancernego naciera o poranku w kierunku wzgórza 386 na wschód od Ostaszowiec. Odnotowano stratę jednego czołgu Tygrys. Tygrysy jako wsparcie 359. dywizji piechoty zostają rozlokowane w Taurowie. 3. kompania czołgów z 507. ciężkiego batalionu pancernego przemieszcza się później (o godz. 17.00) do Olejowa. Tygrys o numerze 324, uszkodzony przez działo przeciwpancerne, został zniszczony przez innego Tygrysa. Dwadzieścia sześć czołgów operowało wraz z 357. dywizją piechoty a sześć czołgów operowało z 359. dywizją piechoty. Cały batalion pancerny liczył w tym dniu 49 czołgów.

25 marca 1944: 2. kompania czołgów z 507. ciężkiego batalionu pancernego naciera na Harbuzów i Trościaniec Wielki a 3. kompania naciera na Łopuszany i Trościaniec Wielki. Były użyte dwadzieścia dwa czołgi. Wbrew polowym rozkazom armii, batalion wciąż nie został wcielony do grupy pancernej Friebe przez korpus.

26 marca 1944: Grupa pancerna Friebe oczyszcza Cecory i Hrecajkę. Większość Tygrysów została użyta w rejonie Kozłów - Płaucza - Wózki - Jezierna. Trzy czołgi były w rejonie Słobody Złotej. Zostało użytych osiemnaście czołgów. Osiem Tygrysów wspierało 359. dywizję piechoty.

27 marca 1944: 2. kompania czołgów z 507. ciężkiego batalionu pancernego otrzymała polecenie ataku na Szanilowce(?). 3. kompania czołgów przesunęła się z Olejowa w kierunku na Łopuszany i Hukałowce. Zostało użytych siedemnaście czołgów (pięć razem z 359. dywizją piechoty).

28 marca 1944: Tygrysy wspierające 359. dywizję piechoty atakują wraz z siedzącą na nich jako desant piechotą z Kozowej na południe przeciwko wzgórzu 346. Wieczorem kontynuują natarcie w kierunku Pokropiwny. Nieprzyjacielski atak odparto w rejonie Słobody Złotej. Natychmiastowy kontratak zostaje rozpoczęty wraz z 357. dywizją piechoty pod Daniłowcami. Dalsze natarcie w kierunku Ostaszowiec kończy się ustabilizowaniem frontu.

29 marca 1944: 3. kompania czołgów z 507. ciężkiego batalionu pancernego naciera na Trościaniec i Harbuzów. Jeden Tygrys skreślono ze stanu. Wieczorem, 2. kompania pancerna przemieszcza się z Jeziernej w kierunku Brodów.Jedenaście czołgów zostało użytych (z pięcioma Tygrysami wraz z 359. dywizją piechoty). Batalion został wysłany do XIII. korpusu armijnego i przydzielony do grupy pancernej Friebe. 1. kompania czołgów z 507. ciężkiego batalionu pancernego pozostała wraz z 357. dywizją piechoty w rejonie Olejowa. Łączna liczba czołgów w batalionie: 48.

30 marca 1944: 2. i 3. kompanie czołgów z 507. ciężkiego batalionu pancernego atakują na północny wschód od Gajów Dubieckich i w pobliżu Ponikwy. Potem przemieszczają się w kierunku Złoczowa. Jeden Tygrys zostaje zniszczony. Po odskoku, obie kompanie zbierają się w Dubiu. Zostało użytych siedemnaście czołgów. 1. kompania czołgów atakuje wzniesiony teren na zachód od Pokropiwny. Natarcie nie odnosi żadnych sukcesów a kilka Tygrysów grzęźnie w miękkiej ziemi. Czołgi zostają rozrzucone po kilku różnych miejscach. Pięć na obszarze koło Teofipólki i Słobody Złotej, dwa w Jeziernej i cztery w rejonie Olejowa. Łączna liczba czołgów w batalionie: 47.

Po 31 marca czołgi 507. batalionu przeniosły się na inny obszar i w źródle nie ma już żadnej wzmianki o działaniach w rejonie Olejowa.


Tiger I
Niemiecki czołg ciężki typu Tygrys I
(zdjęcie z Wikipedii)


 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020