dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5853286 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".


Czas. Ner 163. Kraków, 19 Lipca - Piątek. Rok 1878

Rezerwista 80 pułku piechoty, Michał Marcinków, z Milna, trudniący się przemytnictwem tytoniu i tabaki z państwa rosyjskiego, został dnia 5 z. m. zastrzelony przez straż skarbową, gdy nie chciał zatrzymać się mimo trzechkrotnego wezwania.


Dodatkowe informacje z zasobów projektu "Olejów na Podolu". W księdze zgonów rzymskokatolickiej parafii Załoźce jest zapis o tym wydarzeniu.

5 czerwca 1878 został zabity przez straż celną Michał Marcinków, wiek 24 lata i 7 mies., c.k. żołnierz ("c. r. miles praesidiarius"), mąż Pauliny zd. Olejnik, Milno - dom nr 143, oryginalna przyczyna zgonu "occisus a milite thelonii"Kurjer Lwowski. Rok IX. Nr. 209. Lwów, Czwartek dnia 30. Lipca 1891.

Kronika policyjna.

Aresztowaną została wczoraj Marja Drozd, podejrzana o kradzież książeczki kasy oszczędności na kwotę 46 złr; - oprócz tego popełniła Drozd kradzież w Załoścach, gdzie zabrała kwotę 65 złr. na szkodę rolnika Franciszka Wójtyna.


Uwaga: Wycinek o tej przestępczyni był już publikowany w części piątej naszej "Kroniki kryminalnej" . Tu jednak trochę inne szczegóły - informacja o okradzionym rolniku z Załoziec


Kurjer Lwowski. Rok XIII. Nr. 122. Lwów, Piątek dnia 3. Maja 1895.

W hotelu Narodowym we Lwowie skradziono wczoraj w pokoju Józefowi Pasternakowi, właśc. dóbr Manajów, z pularesu, zawierającego 105 zł. i papiery wartościowe, kwotę 30 zł.


Kurjer Lwowski. Rok XX. Nr. 218. Lwów, Piątek dnia 6. Sierpnia 1902.

W pow. brodzkim, we wsi Czystopadach, chłopi tak się rozognili strajkiem, że wójta Króla zrzucili z wójtowstwa. Czystopady należą do p. Cieńskiego.

"Diło" donosi z Jarosławic w pow. złoczowskim: "Wójt nie chciał dać komisarzowi klucza do kasy, aby zapłacić podwody. Komisarz Przysławski polecił rozbić kasę gminną, wziął pieniądze i zapłacił za podwody".

Aresztowano w Złoczowskiem nauczyciela Krupskiego, z Manajowa, za podburzanie włościan.


Kurjer Lwowski. Rok XXII. Dodatek do Nr. 338. Lwów, Poniedziałek dnia 5. Grudnia 1904.

Z aresztu do aresztu.

Niejaki Eustachy Brewno wypuszczony w sobotę z aresztów, zgłosił się wczoraj na policję po odbiór kwoty 70 kor., którą mu odebrano przed aresztowaniem. Nieborak nie przeczuwał, że nadeszło tymczasem do policji doniesienie żandarmerji w Załoścach, że jest on ścigany za zbrodnię gwałtu publicznego. Wobec tego Brewna zamknięto ponownie w aresztach.


Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Rok XII. Nr. 4174. Lwów, sobota, 8 listopada 1930.

"Trójkąty" i miłosne "zawody" na prowincji.

(...) Marja Słotiuk, wdowa, zam. w Seretcu, pow. Zborów, utrzymywała stosunek z swym zięciem K. Korhutem. Wynikiem stosunku było potomstwo. Noworodka usunął Korhut, który niemowlę pogrzebał na ogrodzie. Korhuta aresztowano.


[pominięto wzmianki o przestępstwach w innych miejscowościach]


Nowy Dziennik. Rok XX. Nr. 148. Kraków, niedziela 30 maja 1937.

Zamordowanie rodziny żydowskiej

Zborów. 29. 5. PAT. W Hnidawie pow. zborowskiego nieznani sprawcy zamordowali nocą 73-letniego Josla Bitbra i jego żonę Gitlę. Morderstwa dokonali dłutem szewskim. Po dokonaniu tej zbrodni bandyci podpalili łóżko, w którym spoczywały ofiary mordu. Ogień został przez sąsiadów ugaszony. Zwłoki są zupełnie zmasakrowane. Jak wynika z wstępnych dochodzeń, mord miał tło rabunkowe.


Dodatkowe informacje z naszych materiałów. O tym morderstwie na żydowskiej rodzinie z Hnidawy napisał też przedwojenny hnidawski nauczyciel, Jan Bara. Fragment jego niepublikowanych wspomnień, skany maszynopisu w zasobach projektu "Olejów na Podolu":

Hnidawa koniec maja 1937. Przez kordony przenikają pogróżki Hitlera pod adresem Żydostwa. Za rzeką w Hnidawej żyją Żydzi. Małżeństwo Joel i Gitel Bilberowie w wieku do lat 70. Po I wojnie Joel wykorzystał powojenną inflację, spadek wartości korony i masowo wykupywał od reemigrantów ze Stanów Zjednoczonych głównie Rusinów zielone dolary. Wmawiał im, że dolary to gorsze pieniądze i masowo wymieniał na marki. Dewizy zatrzymywał i nie miał ochoty zamiany na złotówki. Aż rozległy się groźne pohukiwania z Berlina - nacjonaliści zmieniają swego patrona.

W noc majową posuwają się już z wieczora postacie. Na moście spotykają Michała Kałuszkę nocnego stróża Bilberów, którzy w poczuciu zagrożenia najmują na noc mocnego chłopa Ukraińca. Nieznani zatrzymują stróża i zawracają go spowrotem. Po północy przystępują do operacji. Sąsiad Bilbera Ukrainiec w zmowie z bandytami puka do okienka Żydów i prosi o kilka zapałek, których zabrakło akurat. Bilber skąpiący na latarkę elektryczną odsuwa zasuwkę, wpuszcza sąsiada, a za nim wsuwa się jak cień bandyta. Sąsiad pożycza zapałek i wychodzi, Żyd nie spostrzega obcego. Za chwilę odsuwa zasuwkę i wpuszcza brata. Cisza wokół. Dwaj bandyci rzucają się na starców, mordują okrutnie obojga przy użyciu łomów żelaznych i gorączkowo szukają tysięcy dolarów. Znajdują jedynie garnek z bilonem, zakopany koło pieca. Trupy oblewają pomyjami, słomę wyrzuconą z łóżek na trupy podpalają i znikają w ciemności.

Wewnątrz pożar, zbiegają się sąsiedzi, jest Piotr Kałuszka i nadbiegł Józef Szorc krewny Bilbera. Ogień gaśnie, słoma dopala się, skośne lustro wiszące przekątną dwóch ścian pęka od żaru, zza niego sypią się banknoty dolarowe. Łapie i Piotr Kałuszka sąsiad, najwięcej zagarnia przeklętych banknotów 10 i 100 dolarowych Żyd Józef Szorc. Śledztwo prowadzi śledczy z powiatu, nikt o niczym nie wie, nikogo nie widział, terror podziałał, śladów i świadków brak. Józef Szorc zmienia miejsce zamieszkania i przenosi się do Złoczowa.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020