dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5888446 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".

Od administratorów: Część wycinków z niniejszego zbioru (materiały dotyczące miasteczka Załoźce) wyszukał nasz Czytelnik, Pan Dariusz Białoś / Przyboś. Dziękujemy!Gazeta Lwowska. Rok 65. Nr. 205. Wtorek 7. Września 1875.

Przypadek czy zbrodnia?

Maryna Romanków, włościanka z Berymowiec, w powiecie Złoczowskim, d, 24. Sierpnia nazbierała w lesie Jarczowieckim grzybów i ugotowawszy takowe dała je do spożycia mężowi Iwanowi, 18 letniej córce Jewdosze, 2-letniemu synowi Michałowi, jako też służącemu Tymkowi Szmalowi. Wszyscy wymienieni zmarli po spożyciu tych grzybów, a mianowicie Michał dnia 27., Jewdocha 28., Tymko 29. a Iwan Romanków 30. Sierpnia. Ludność miejscowa zaczęła wnet obwiniać Marynę, że z namysłu podała swej rodzinie grzyby jadowite, ileże podczas choroby i śmierci nieszczęśliwych okazywała ona największą obojętność i nie chciała się dać nakłonić do wysłania wozu po lekarza do Zborowa, co w końcu musiała uczynić zniewolona przez wójta. Zwierzyła się nadto Jewdocha Romanków w czasie słabości przed jedną z włościanek, że obierając grzyby do gotowania poznała między niemi także jadowite i chciała je wyrzucić, lecz matka nie dozwoliła tego utrzymując, iż wszystkie grzyby są zdrowe. Gdy wreszcie wiadomo było we wsi całej, że Maryna Romanków od sześciu lat żyła w ciągłem nieporozumieniu z mężem, zarządzono odstawienie jej do więzienia śledczego.


[Od administratorów strony "Olejów na Podolu: Na razie nie udało się trafić na inne relacje o tej sprawie. Nie wiemy więc, jak to się skończyło dla oskarżonej. Z perspektywy naszych czasów jedna rzecz wydaje się podejrzana - że Maryna Romanków, przyrządzając ten posiłek z grzybów, nawet go nie spróbowała. Co to za gospodyni, która nie próbuje swoich własnych potraw? Naszym zdaniem wygląda to jednak na zaplanowane morderstwo.]


Gazeta Warszawska. Nr 244. Poniedziałek, dnia 19 (31) Października 1881 r.

Zemsta Chassydów.

Sąd okręgowy w Łucku w tych dniach wyrokował w sprawie zamordowania chłopaka, który przeszedł z wyznania mojżeszowego na łono kościoła katolickiego. Rzecz działa się w części na Wołyniu, w części w Galicyi. Młody neofita, prześladowany przez swych dawniejszych współwyznawców, nadaremnie ukrywał się przed nimi; potrafili go Żydzi wykraść i przewieźli do Galicyi. Tam chłopak umknął im i znalazł w Założcach schronienie u księdza Gutowskiego, kapłana obrządku gr. kat. Gdy się Żydzi dowiedzieli o schronieniu chłopaka, napadli formalnie na dom ks. Gutowskiego i żądali wydania neofity. Ks. Gutowski wezwał żandarmeryę, która przeprowadziła prześladowanego do urzędu gminnego. Tam przebywał ów chłopak przez parę tygodni pod strażą przed chassydami, którym udało się jednak wkrótce i ztamtąd wykraść swoją ofiarę. Pochwyciwszy go na powrót w ręce, przewlekli go za granicę, i koło Krzemieńca zamordowali, a następnie trupa wrzucili do wody. Sąd w Łucku skazał trzech Żydów na 15 lat ciężkich robot, dwóch na 2 lata więzienia, a trzech uznał za niewinnych.


[Od administratorów strony "Olejów na Podolu: Ówczesny proboszcz grecko-katolicki w Załoźcach nazywał się Antoni Gutkowski (nie Gutowski). W gazetach galicyjskich nie trafiliśmy na razie na żadne wzmianki o tym morderstwie.]


Gazeta Lwowska. Rok 103. Nr. 207. Środa, 10 Września 1913.

Zabrał mu żonę...

Antoni Iwanów z Zagórza koło Załoziec zwrócił się do tutejszej policyi w drodze telegraficznej z prośbą o przytrzymanie 28 letniego Euzebiusza Petryszyna, b. żołnierza policyjnego we Lwowie, który wykradł mu żonę i zbiegł z nią do Lwowa.


Gazeta Lwowska. Rok 103. Nr. 232. Piątek, 10 Października 1913.

Kronika policyjna.

Do tutejszej policyi nadszedł wczoraj telegram ze Zborowa, aby zatrzymać na dworcu Maryę Sawicką-Jakubowską, która uciekła od męża w Manajowie i zamierza udać się do Ameryki.


Nowy Dziennik. Rok X. Nr. 91. Kraków, piątek 8 kwietnia 1927.

KSIĄDZ OSKARŻONY O WYŁUDZANIE PIENIĘDZY.

W prokuratourze wojskowej złożono doniesienie, podpisane przez posła Wójtowicza i wielu świadków, oskarżające ks. Adama Wróbla, proboszcza w Milnie o zajmowanie się wyłudzaniem sum dolarowych od poborowych za rzekome zwolnienie ich z wojska. Podpisani domagają się wysłania specjalnej komisji, któraby zbadała nadużycia, poczynione przez ks. Wróbla.


Nowiny Codzienne. Rok II. Nr. 353. Warszawa, wtorek 5 grudnia 1933 r.

OBRABOWANY KONTROLER

Brody, 4.12.

Na drodze wiodącej z Załoziec do Podkamienia dokonano napadu rabunkowego na kontrolera Kasy Chorych z Brodów, Jana Miekę. Sprawcy napadu byli uzbrojeni - jeden w rewolwer, a drugi w karabin obcięty. Obaj napastnicy byli zamaskowani. Bandyci steroryzowali jadącego wózkiem kontrolera, poczem przeszukali wózek, gdzie spod siedzenia zabrali teczkę, zawierającą około 800 zł. poczem zbiegli do lasu. 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020