dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1874

Artykuły z naszej strony
były czytane
5740996 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
[źródło: "Gazeta Narodowa". Rok II. Nr. 49. Sobota 11. Kwietnia 1863. Dział: "Ziemie Polskie".]


Z Tarnopola 8. kwietnia.

Dnia 4. b. m. o godzinie 7. wieczorem jawi się w obec c. k. adjunkta przy urzędzie powiatowym w Załoźcach jeden z najzamożniejszych żydów tamtejszych, nazwiskiem Amarant, i robi relację, że za miastem na cmentarzu rzymskokatolickim koczuje w tej chwili 50 Polaków, którzy tam konno i zbrojne przybywszy, obozowe ognie pozapalali.

Podobnem doniesieniem spowodowany c. k. adjunkt pan B. (*) uważał za swój obowiązek zrobić obławę na tę zbrojną z 50 ludzi składającą się bandę; to też zebrawszy całą siłę zbrojną, konsystującą w Załoźcach, wyruszył na czele 5 strażników finansowych i 2 żandarmów, a niezliczona zgraja żydów, żydówek i żydziątek, szwargocących żydowsko-niemieckiem narzeczem, towarzyszyła temu pochodowi. Jednakże ów zbrojny 50konny oddział, zaledwo dostrzegł zbliżający się hufiec, znikł jak kamfora - tak że całej wyprawie załozieckiej nie pozostało jak tylko zrekognoskować opuszczone koczowisko i - powrócić do domowego zacisza.

Przed wyjściem tej wyprawy rzucono tendencyjnie popłoch między ludność chrześciańską, że koczujący na cmentarzu Polacy, jako ludzie heretyckiej wiary, palą cmentarne krzyże, a następnie ogniem i mieczem zniszczą całą mieścinę załoziecką.

Istotny zaś powód do tego popłochu i do tej wyprawy dali włościanie wsi Trościanice, którzy jadąc konno na rezurekcję do Załoziec, i widząc, iż zawcześnie przybyli, pouwiązywali konie u drzew cmentarnych i udali się na groby, by się tam pomodlić za zbawienie oczekujących tam w spokoju zmartwychwstania - zanim udadzą się na solenny obchód pamiątki zmartwychwstania Zbawiciela naszego.

Ktoś przechodzący, zobaczywszy pouwiązywane konie, ognisko rozłożone przez pastuszków, i poruszających się między grobowcami ludzi, wspomniał o tem w szynku u Amaranta Ten zaś, z wrodzonej domyślności swojej wywnioskowawszy, że tam na cmentarzu, w obecnej zwłaszcza porze, nikt inny być nie może, jak tylko Polacy, donosi o tem panu adjunktowi, i powoduje w ten sposób wyż wspomnioną wyprawę.

(X)
Od administratorów strony "Olejów na Podolu". Owym cesarsko-królewskim patriotą z artykułu powyżej był prawdopodobnie Atanazy Baczyński, który w schematyzmach galicyjskich na lata 1861-1864 figuruje jako samodzielny adiunkt przy c.k. sądzie powiatowym w Załoźcach. Ponieważ te schematyzmy opisują stan z roku poprzedniego, można przyjąć że rok 1863 był ostatnim rokiem służby pana Baczyńskiego w Załoźcach. W schematyzmie na rok 1865 występuje już jako adiunkt przy sądzie powiatowym w Cieszanowie (Lubaczowskie).

Trudno powiedzieć, czy to jego przeniesienie na drugi koniec Galicji to awans, czy też degradacja. W każdym razie na pewno parę osób się z tego ucieszyło. W tym właściciel dóbr Załoźce i Pieniaki, hrabia Włodzimierz Dzieduszycki, czynnie zaangażowany w powstaniową konspirację. W majątku Pieniackim formował się oddział Miniewskiego. I była tam na pewno kawaleria, są o tym świadectwa w źródłach (inny oddział, formujący się równocześnie w olejowskich dobrach hr. Wodzickiego, składał się z samej piechoty). Więc może i żydowski szynkarz Amarant widział coś innego niż tylko poczciwych trościanieckich chłopów?

Wydaje się, że władze austriackie poważnie potraktowały to doniesienie, bo kilka dni później do Załoziec wysłano regularne wojsko.
[źródło: "Gazeta Narodowa". Rok II. Nr. 53. Czwartek 16. Kwietnia 1863. Dział: "Kronika".]


Jeden bataljon pułku arcyksięcia Józefa wyruszył wczoraj ze Lwowa do Załoziec w Złoczowskie, a natomiast przyszedł tu bataljon pułku arcyks. Ferdynanda. 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020