dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5851950 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".


[Głos Polski. Tygodnik narodowy dla Podola. Rok III. No 16. Tarnopol, dnia 21. kwietnia 1906.]

Manajów (powiat Zborów). W dniu 19. kwietnia wybuchł w zagrodzie włościanina Naruka(*) groźny pożar, który obrócił w perzynę chałupę, stodołę i chlew. Przy pożarze zaszedł ciekawy epizodzik, kiedy żandarm zachęcał zebranych włościan do ratowania płonącego obejścia, włościanie rusini odmówili pomocy, powiadając, że Polaka ratować nie będą.


(*) zapewne błędny zapis nazwiska Naróg


[Głos Polski. Tygodnik narodowy dla Podola. Rok III. Nr. 43. Tarnopol, dnia 27. października 1906.]

Olejów. W dniu 10. bieżącego miesiąca ośmioletnia Michalina Popowska chcąc przypiec sobie kilka ziemniaków, zebrała kupę chrustu i roznieciła ognisko, od którego zajęła się jej suknia. Mimo rychłej pomocy wyzionęła dziewczynka ducha wśród strasznych męczarni.


Michalina była wyznania rzymsko-katolickiego. W naszych materiałach znaleźliśmy trochę informacji o niej. Urodziła się 4 października 1898 roku na terenie dworskim w Olejowie i została ochrzczona tego samego dnia przez ówczesnego proboszcza, Piotra Strzeszkowskiego. Jej matką była zarobnica Maria Popowska zd. Matuszewska, wdowa po Władysławie Popowskim. Rodzicami chrzestnymi dziewczynki byli słudzy dworscy Fryderyk Schneider i Maria Szydłowska, żona Jana. Jako przyczynę zgonu zapisano "igne combustio", czyli oparzenie ogniem. Została pochowana 12 października 1906 roku na cmentarzu rzymsko-katolickim w Olejowie. Zmarłą odprowadzał ksiądz proboszcz Franciszek Cywiński.


[Głos Polski. Organ narodowy dla Podola. Rok V. Nr. 24. Tarnopol, 13. czerwca 1908.]

Pożary.

W gminie Bzowica, w powiecie zborowskim, skutkiem uderzenia piorunu spaliła się stajnia gospodarza Hajdamachy wraz z koniem. Ogień przeniósł się następnie na sąsiednie obejście i spalił 2 stajnie, stodołę i zapasy zboża. Budynki były przeważnie ubezpieczone. Energicznej akcyi ratunkowej należy zawdzięczać, że pożar nie przybrał większych rozmiarów. W gminie Neterpińce, powiatu zborowskiego, wybuch w stodole pewnego gospodarza pożar, wzniecony zbrodniczą ręką i zniszczył całe obejście gospodarskie. Ogień zlokalizowano.


[Głos Polski. Organ narodowy dla Podola. Rok V. Nr. 50. Tarnopol, 12. grudnia 1908.]

Załoźce. Na polowaniu u pana Tadeusza Cieńskiego w Pieniakach zdarzył się przykry wypadek. Mianowicie został postrzelony śrutem w nogę poniżej kolana hr. Aleksander Wodzicki z Olejowa. Rana nie jest ciężka. Na polowanie zjechało się wiele okolicznej szlachty i gości z Galicyi. Ubito kilkanaście dzików i mnóstwo drobniejszej zwierzyny. Polowano w kilkadziesiąt strzelb.


[Goniec Polski. Rok II. Nr. 575. Lwów, wtorek 15. grudnia 1908.]

Wypadek na polowaniu.

Dzienniki donoszą, że w tych dniach w Pieniakach na polowaniu u Tadeusza Cieńskiego, gdy dyrektor Franciszek Paszkowski strzelił do dzika i ranił go, kula odbiwszy się od dwóch drzew skaleczyła w nogę Aleksandra hr. Wodzickiego z Olejowa. Ranny udał się do Lwowa, gdzie operacyi wyjęcia kuli dokonał prof. Schramm. Hrabiemu Wodzickiemu nie grozi niebezpieczeństwo.


[Jeździec i myśliwy. Pismo sportowe. Rok XXIV. No 2. Warszawa, 7 lutego 1914 r.]

Wypadek na polowaniu.

W Jezupolu, dobrach hr. Dzieduszyckich, w powiecie złoczowskim, podczas polowania na dziki 53-letni Aleksander hr. Wodzicki, właściciel dóbr Olejów i innych w tym samym powiecie, wystrzelił z dubeltówki i przypadkiem zranił ciężko w okolicę brzucha kuzynkę swoją, Ewę hr. Dzieduszycką. Kule porozrywały jej wątrobę. Musiano ciężko ranną poddać natychmiastowej operacyi. Stan jej jest groźny.


[Głos Polski. Rok XXVII. Nr. 27. Tarnopol, niedziela dnia 6 lipca 1930.]

Pożar od pioruna.

Dnia 23 VI bieżącego roku o godzinie 17.30 wskutek uderzenia piorunu spaliła się stajnia na folwarku Dębina ad Białogłowy powiat Zborów własność Aleksandra Wodzickiego(*) z Olejowa. Piorun zabił 1 krowę oraz spalił się buhaj. Ogólna szkoda wynosi około 15.000 zł. ubezpieczona w P. Z. U. W.


(*) oryg. błędnie "Wodzińskiego"


[Dziennik Polski. Rok IV. Nr. 26. Lwów, czwartek 27 stycznia 1938 r.]

ZAMARZNIĘCIE ZABŁĄKANEJ

Zborów, 26. 1. (Tel. wł.) Dnia 22 bieżącego miesiąca 24-letnia Tekla Czajkowska, zamieszkała w Moniłówce pow. Zborów wyszła z domu, udając się do lasu oddalonego od gromady o 6 kilometrów w celu nazbierania chrustu na opał. Czajkowska w drodze powrotnej do domu zmyliła drogę wskutek szalejącej zawiei śnieżnej i ze zmęczenia upadła na śnieg, zamarzając następnie na śmierć. 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020