dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5891223 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".


[Głos Polski. Tygodnik narodowy dla Podola. Rok II. No 1. Tarnopol, dnia 7. stycznia 1905.]

Ostatnie mrozy dają się we znaki srogością swą wszelkim biedakom. Na drogach pobliskich zdarzyło się kilka wypadków przemarznięcia włościan, których napół żywych przywożono do urzędów i posterunków żandarmeryi. W drodze z Załoziec do Zborowa zamarzł na śmierć B. uczeń II. klasy gimnazyalnej w Brodach, wracając ze świąt.


[Głos Polski. Tygodnik narodowy dla Podola. Rok III. No 16. Tarnopol, dnia 21. kwietnia 1906.]

Olejów. W pierwszy dzień Wielkiej Nocy wybuchł pożar koło kaplicy ruskiej; spłonęły trzy obejścia. Szkoda znaczna; pożar spowodował mały chłopak, który rzucił papierosa w słomę.


[Głos Polski. Organ narodowy dla Podola. Rok X. Nr. 33. Tarnopol, 16. sierpnia 1913.]

KORESPONDENCYE

Zborowskie.

Straszna klęska elementarna, która nawiedziła nasz i tak nieszczęsny kraj, nielepiej obeszła się i z nami. Powodzie, z powodu wielkiej ilości stawów, wyrządziły wprost nieobliczalne szkody. Siano, będące na pokosach, jest obecnie może w Bessarabii lub może nawet w morzu Czarnem; będące na pniu, zupełnie woda zamuliła tak, że o zbiorze nawet mowy niemia. Ozimina, jarzyna, okopowe na dołach przepadło. Co nie przepadło na nizinach, to na wyżynach doszczętnie wybił grad. Trościaniec, Białogłowy, Seretec, Jaśniszcze Blich, Milno, Gontowa, Reniów - to jedno pole czarne - ziarna ani na lekarstwo.

Nie obeszło się i bez ofiar w ludziach. Od pioruna zginęła kobieta w Gajach, dwie dziewczęta starsze na "Kopankach" ad Ratyszcze i w Podbereźcach. Oprócz tego na "Kopankach" dwoje dziewcząt od pioruna straciło słuch. Gdy dodamy do tego pięć krów zabitych przez piorun, będziemy mieli obraz strasznej nędzy, zrządzonej przez deszcze, grad i piorun.

Władza nasza polityczna krząta się żywo koło zapobieżenia niedoli, ale to wszystko nie wystarczy, bo głód całoroczny zagląda do chat wieśniaczych, a Wydział powiatowy w Brodach nie troszczy się nawet o to, by przyjść z pomocą w robociźnie. Drogi z Załoziec do Ratyszcza, z Ratyszcza do Trościańca, z Trościańca do Hnidawy i Batkowa, z Markopola do Pieniak, wiek czekają na naprawę, ale mimo podatków naprawy nie ma.

Wysoki Wydziale ! czas i o nas pomyśleć !!


[Rzeczpospolita. Rok X. Nr. 210. Warszawa. Sobota 3 sierpnia 1929 r..]

Żywcem pogrzebany
Straszny wypadek w kamieniołomach

Wstrząsający wypadek wydarzył się w Załoźcach w województwie Lwowskiem. W kamieniołomach pracowało kilku robotników. W pewnej chwili do konano wybuchu zapomocą dynamitu, wydrążono szczelinę, celem dostania się do wnętrza.

Wkrótce też jeden z robotników Józef Nowak powoli zaczął się zagłębiać w szczelinie. Gdy już zupełnie zniknął z powierzchni ziemi, nagle do uszu robotników dobiegł szum gwałtownie zesuwających się kamieni i oczom przerażonych ukazał się straszny widok, jak szczelina dość szybko zawarła się.

Zanim zebrani zdołali przyjść z pomocą swemu koledze, zupełnie został on zasypany kamieniami i ziemią.

Natychmiast rzucono się na ratunek. Zapomocą dynamitu dokonano nowej szczeliny i przy pomocy łopat odkopano ofiarą obowiązku. Niestety było już zapóźno. Józef Nowak żywcem ukamieniowany, wydobyty, nie dawał już oznak życia.


[Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Rok XVI. Nr. 5500a. Lwów, niedziela, 15. lipca 1934.]

KTO TO JEST?

Rabinat miasta Załoźce (pow. Zborów.) pisze nam:

W Załoźcach ze stawu Seret wyciągnięto dnia 12 czerwca bieżącego roku topielca - Żyda, przy którym nie znaleziono żadnych dokumentów mogących móc naprowadzić na miejsce pochodzenia nieszczęśliwca. Tą droga podajemy do publicznej wiadomości jego rysopis: Wzrost 163 cm., silnie zbudowany, szatyn, włosy głowy przyprószone siwizną, pośrodku głowy łysina, wiek 35-40 w przybliżeniu. W górnej szczęce nie miał dwóch zębów, jednego z prawej, drugiego z lewej strony. Ubiór zaś następująco wyglądał: Jasny kaszkiet, ciemno-granatowa marynarka na dwóch guzikach, w czarnych eleganckich butach i rajthuzach, w koszuli koloru niebieskiego o fioletowych pasach.


[Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Rok XVII. Nr 5962. Wydanie poranne. Lwów niedziela 27 października 1935.]

200 POCISKÓW ARTYLERYJSKICH W ZAŁOŹCACH.

ZBORÓW. 27. 10. (Tel. wł. Chwili). W lesie Uszera Kandla w Załoźcach natrafiono na dół, w którym znaleziono ponad 200 pocisków artyleryjskich z czasów wojny światowej, zachowanych w dość dobrym stanie. O fakcie zawiadomiono władze bezpieczeństwa i wojskowe.


[Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Rok XX. Nr. 6924 a. Wydanie poranne. Lwów, piatek, 1 lipca 1938.]

WYBICIE WSZYSTKICH PSÓW W MANAJOWIE.

ZBORÓW, 1. 7. (PAT.) Wściekły pies pogryzł swego właściciela J. Dzika w Manajowie pow. Zborów i jego córkę, kilkanaście psów, konia i krowę. Skutkiem ukąszenia wściekł się koń, który na polecenie lekarza weterynarii został zabity. Również wybito w Manajowie wszystkie psy. Dzik wraz z córką został poddany szczepieniu ochronnemu. W sąsiedniej gromadzie Harbuzów pies wściekły pogryzł gospodarza Jana Krywczuka, który również poddał się szczepieniu ochronnemu.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020