dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5784901 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Materiały historyczne z akt sądu załozieckiego z końca XVII wieku. Oryginały były przechowywane przed wojną w lwowskich zbiorach Ossolineum, obecnie w zbiorach ukraińskiej Biblioteki im. Stefanyka we Lwowie. Zasób liczy 80 stron rękopisu. Są tam zapisy z lat 1685-1697 i jedna sprawa z 1665 roku.

Większość materiałów to różne umowy o sprzedaż lub zastaw domów lub gruntów. To wszystko zapisywano wtedy do ksiąg sądowych. Jest także parę spraw o podział spadków i (bardzo mało) różnych spraw typu kryminalnego. Dwie z nich publikujemy w niniejszym artykule.

13 stycznia 1693 roku przed załozieckim Urzędem Miejskim skarżyło się i okazywało ślady po pobiciu trzech mieszkańców Załoziec. W księdze sądowej stworzono z tego dwie oddzielne sprawy. Incydent musiał wydarzyć się tuż przed tą datą, zapewne 12 lub 11 stycznia. Jakiś pan Głuchowski - dla nas nieznany, lecz dla rajców załozieckich zapewne dobrze znana postać, skoro nie podali imienia, ani żadnych bliższych danych - awanturował się po pijanemu w Załoźcach i razem ze swoim pachołkiem Dzendzelowskim i jakimiś przybocznymi kozakami, ciężko pobili trzy osoby. Pierwszy incydent, ze stróżem zamkowym, wydarzył się w gospodzie arendarza Litmana. Pozostałe być może w tej samej lokalizacji, na co wskazywałby zapis o bytności chłopów w jednej izbie, a potem ucieczce do komory. Szkoda, że nic więcej nie wiemy o sprawcy, czyli awanturniku Głuchowskim. Nie jest jasne, czy był on wojskowym z kozackiej chorągwi, czy też wspomniani "kozacy" stanowili po prostu jego przybocznych ochroniarzy. Ale zimowa pora mogłaby wskazywać na żołnierzy. Początek lat 90-tych XVII wieku to okres intensywnych walk pod Kamieńcem Podolskim. Przed zimą większość polskich chorągwi blokujących turecki garnizon w Kamieńcu, wycofywała się na północ, na tereny mniej spustoszone, by tam przezimować (według ówczesnej terminologii na "hibernę"). Walki wznawiano dopiero wiosną, gdy pojawiła się trawa.





[źródło: Akta sądu załozieckiego 1685-1696, manuskrypt w rękopisie bez karty tytułowej. Dla wygody naszych Czytelników - w tym zagranicznych, posługujących się translatorami - przepisaliśmy te materiały używając współczesnej pisowni i ortografii.]


Anno Domini 1693 Die 13 January [Roku Pańskiego 1693, dnia 13 stycznia]

Z Wierzchności Zamkowej Jego Mości Pana Adama Duranowskiego Gubernatora Załozieckiego. Byli Razy oglądane u Jana Stróża Zamkowego przez Urząd Miejski, Pana Semena Tynca i Pana Jana Bieniaszowskiego, Rajcami. Który bywszy posłany z Zamku wyż pomieniony Jan Stróż z rozkazania Jego Mości Pana Gubernatora, żeby ostrożnie z ogniem, tedy przyszedłszy do Żyda do Litmana, opowiadał żeby ogień zagaszono. Aże sam pił w tejże gospodzie Pan Głuchowski, który począł się pytać wyż pomienionego Jana Stróża. "A tyś to jest stróżem Pana Gubernatora?". A on odpowiedział "Jam jest stróż Zamkowy i słucham Jego Mości Pana Gubernatora". Tedy on [z] niewiedzieć jakiej okazyi kazał mu Czeladnikowi Dzendzelowskiemu dać w gębę publice tak, że się krwią oblał i sam wziąwszy obuch porwał się do niego, lżąc słowami niepoczciwemi i szczypiąc honor Jego Mości Pana Gubernatora. Gdyby był Gospodarz tego domu Żyd Litman z drugim Żydem jego był nie obronił, tedy by go zabił na śmierć. Tedy za razy i bicie mianuje sobie od Pana Głuchowskiego i od Czeladnika Dzendzelowskiego jako szerzej i dowodnie Inkwizycyja pokaże. Które to razy i bicie do Ksiąg Miejskich zapisane, do dalszej sprawy gdzie będzie należało.



Skan oryginalnego dokumentu, kliknij żeby powiększyć





Anno Domini 1693 Die 13 January [Roku Pańskiego 1693, dnia 13 stycznia]

Z Wierzchności Zamkowej Jego Mości Pana Adama Duranowskiego Gubernatora Załozieckiego. Byli Razy oglądane u Iwana Kwasniczenka przez Urząd Miejski, Pana Semena Tynca i Pana Jana Bieniaszowskiego, Rajców. Które to razy i bicie mianuje sobie od Pana Głuchowskiego i od kozaków także Pana Głuchowskiego, którego Iwana Kwasniczenka, kozacy bili kańczukami i sam Pan Głuchowski dobywszy szabli ciął, że ledwie się złożył laską. A kozacy bili zabijali że zaledwie uciekł. Tedy nieukontentowawszy się Pan Głuchowski na Iwanie Kwasniczenku, wróciwszy się do izby zaraz napadł Gładysza Zacharka. Rozkazał kozakom: "Bijcie zabiwajcie skurwych synów chłopów", tedy zaraz Zacharka Gładysza kozacy poczęli bić bez dania przyczyny, że ledwie uciekł do komory, tedy i tam nie mógł się skryć przed kozakami Pana Głuchowskiego. Bili, tłukli, zabijali i sam Pan Głuchowski wpadłszy do komory bił, za łeb włóczył, kolanami do ziemi tłukł, że za martwego ledwo wywlekli z komory. Które to razy i bicie mianuje sobie Iwan Kwasniczenko i Zacharko Gładysz od Pana Głuchowskiego i od kozaków jego, jako szerzej i dowodnie Inkwizycyja pokaże. Które to razy i bicie jest do Ksiąg Miejskich zapisane, do dalszej sprawy gdzie będzie należało.



Skan oryginalnego dokumentu, kliknij żeby powiększyć



 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020