Druga rocznica założenia strony
Dodane przez Remek dnia Maja 19 2009 01:00:00
kliknij, żeby powiększyć
10 maja niepostrzeżenie minęła nam druga rocznica istnienia strony. Pierwszej też nie świętowaliśmy. Ale tym razem dobry los zesłał nam trochę prezentów, którymi już niedługo będziemy mogli się podzielić z naszymi Czytelnikami.

W ubiegłą niedzielę razem z Kazimierzem i moim wujkiem Henrykiem Śliwą byliśmy w gościnie u Państwa Drozdowskich w Barlinku. Bardzo miłe przyjęcie i wiele wrażeń. Pan Eugeniusz Drozdowski tydzień wcześniej wrócił z kilkudniowej wycieczki do Olejowa. Przywiózł stamtąd mnóstwo zdjęć - w tym także okolice Olejowa (m. in. Bzowica, Łopuszany, Trościaniec, Załoźce). Teraz te fotografie będą mogli obejrzeć wszyscy Użytkownicy i Goście portalu "Olejów na Podolu". Kaz będzie je stopniowo umieszczał w naszej Galerii.

W ostatnim czasie dodaliśmy cztery nowe artykuły:
- Wiersze Jana Półtoraka - "Wnuka"
- Róża Wodzicka z Olejowa
- List ostatniego olejowskiego proboszcza
oraz Porażenia - kolejny odcinek wspomnień Pana Henryka Śliwy w ramach cyklu "Kresowa medycyna ludowa".

Ze zdjęć od Pana Eugeniusza Drozdowskiego powstało prawie 30 nowych panoram. W najbliższych dniach będą one dodawane do istniejących artykułów "Panoramy Olejowa" i "Panoramy inne". Zachęcamy do zaglądania. Gdy całość będzie gotowa, zamieścimy o tym wpis w panelu "Krótkie Wiadomości".

Rozszerzona zawartość newsa
Od Pana Eugeniusza Drozdowskiego dostaliśmy także dokładny szkic ulic Olejowa (na podstawie mapy geodezyjnej z lat 50-tych). Na przełomie czerwca i lipca nasz olejowski plan zagród zostanie więc wyrysowany od nowa.

Ale to jeszcze nie koniec dobrych wieści. Po długiej przerwie ruszają znów prace nad starymi księgami.

Od dawna zapowiadałem Wam kontynuację spisów przodków z olejowskiej księgi ślubów. Niestety, to dość pracochłonne zajęcie i przez kilka miesięcy trudno mi było wygospodarować na nie czas. Po drodze były przenosiny na płatny serwer, bieżące prace z innym materiałem na stronę olejowską, duże prace przy moich stronach kolekcjonerskich (w moim "drugim wcieleniu" - oprócz miłośnika Kresów - jestem także zbieraczem staroci) i jeszcze podnoszenie poziomu zabezpieczeń przed wandalami.

W końcu jednak przyszła kolej i na te stare księgi. Księga ślubów znów - niestety - poczeka. Dostaliśmy niedawno piękny prezent - kolejne fragmenty (niedostępnych notabene w Polsce) ksiąg chrztów i zgonów z parafii olejowskiej. Unikalny materiał, warty priorytetowego traktowania. Najbliższe kilka tygodni poświęcę wyłącznie na niego. Na stronie będziemy w tym czasie publikować - przygotowane zawczasu - odcinki "Zapisków ornitologicznych" hrabiego Wodzickiego z Olejowa i fragmenty pracy profesora Józefa Gajka "Zarys etnograficzny zachodniej części Podola".

Jak więc widzicie, projekt nam się pięknie rozrasta. Dzięki pomocy innych potomków Kresowian dostajemy ciekawe materiały, w tym wiele unikalnych - i niedostępnych w Polsce. W "wirtualnej szufladzie" również czeka na swoją kolej mnóstwo materiałów z naszych własnych odkryć. W tym np. monumentalna praca w języku niemieckim "Ostatnia wojna Austro-Węgier". W tej ostatniej pozycji okolice Olejowa występują w wielu miejscach - często całe kolejne strony. Będzie można dokładniej opisać losy niektórych miejscowości ziemi olejowskiej i załozieckiej w czasie I wojny światowej. Do jesieni nie zabraknie roboty z tym, co już jest, a to pewnie nie koniec odkryć.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch, administrator