Święto Odzyskania Niepodległości
Dodane przez Remek dnia Listopada 11 2008 20:15:25

Witamy w Święto Odzyskania Niepodległości.

Przydałby się jakiś tematyczny materiał z tej okazji. Ale nie mamy. Żadne nowe źródło z lat 1918-19 nam nie doszło. Więc na naszej stronie jest to przede wszystkim Dzień Białokiernicki.

Doszła ważna nowość - plan Białokiernicy, ze spisem alfabetycznym i według rozmieszczenia zagród, odtworzone z pamięci przez Panią Stanisławę Bielecką z domu Drozda. Bardzo dziękujemy całej rodzinie Bieleckich z Siemyśla na Pomorzu.

Spis alfabetyczny jest widoczny ze strony głównej jako nowo dodany artykuł. Spis według rozmieszczenia zagród jest w miejscu starego artykułu o mieszkańcach Białokiernicy. Możecie do niego wygodnie wejść z odnośnika w spisie alfabetycznym albo przez grupę artykułów "Białokiernica". Z powodów technicznych nie chcieliśmy już "mnożyć bytów" ani usuwać dobrze zindeksowanego w wyszukiwarkach internetowych artykułu.

Dodane także trzy kolejne części trościanieckich wspomnień Kazimierza Olendra i trzy następne fragmenty załozieckiej kroniki szkolnej. Przy okazji bardzo dziękujemy za współpracę naszym Użytkowniczkom - Paniom ARA i Ewa Groblewska-Tatarska - dzięki Ich pomocy przy przepisywaniu możemy Wam regularnie dostarczać kolejne części kroniki.

Jeszcze w tym tygodniu dojdzie artykuł "Białokiernicka Nasza Klasa". Możemy się też pochwalić, że - jako strona internetowa - nawiązaliśmy pierwsze kontakty międzynarodowe. Szerzej o tym piszemy w rozwinięciu niniejszego newsa (kliknijcie na "Czytaj więcej").

I już cztery miejscowości mają plany i spisy zagród. Olejów, Trościaniec Wielki, Bzowica, Białokiernica. Dwa ostatnie są w całości dziełem Użytkowników naszej strony internetowej, my tylko poddaliśmy ich pracę obróbce komputerowej. Chetnie pomoglibyśmy przy następnych planach - jeśli znajdą sie chętni wśród Czytelników. O tym też piszemy w rozwinięciu newsa.

Rozszerzona zawartość newsa
Już cztery miejscowości mają plany i spisy zagród. Olejów, Trościaniec Wielki, Bzowica, Białokiernica. Dwie ostatnie są dziełem Użytkowników strony "Olejów na Podolu". Czekamy na następne. Z przyjemnością pomożemy, szykując komputerową, wstępną wersję planu. Na jej wydruk będzie można nanosić (ołówkiem lub długopisem) poszczególne zagrody. A po odesłaniu do nas przerysujemy te budynki komputerowo i całość zostanie opublikowana u nas na stronie. Tą właśnie techniką powstały plany Bzowicy i Białokiernicy.

Gdyby znaleźli się chętni do prac przy następnych planach wiosek (np. Hnidawa? Reniów? Czystopady? Hukałowce?), bardzo prosimy o kontakt. Z góry (zawczasu), nie wiedząc czy kiedykolwiek będą chętni, nie możemy tych wersji komputerowych szykować. Każdy taki plan to (dla amatora) 2-3 popołudnia roboty. Chętnie ten czas poświęcimy - ale dopiero gdy znajdą się ochotnicy do prac nad spisem zagród danej miejscowości.

Kontynuując tematykę białokiernicką jeszcze w tym tygodniu opublikujemy Białokiernicką "Naszą Klasę". A dokładniej "Wykaz dzieci obowiązanych do uczęszczania do 1 klasy powszechnej publicznej szkoły w Białokiernicy w 1933/34 roku szkolnym". Dane 99 dzieci z Białokiernicy - może niektóre z nich jeszcze żyją i będą mogły to zobaczyć?

No i trwa dla nas dobra passa. Z przyjemnością zawiadamiam, że nasza strona nawiązała pierwsze międzynarodowe kontakty. Z potomkami ukraińskich Białokierniczan i ze współczesnymi mieszkańcami Olejowa. Będą stamtąd nowe materiały - na razie już mogę zapowiedzieć Białokiernicką "Naszą Klasę", nowy album zdjęć "Białokiernica zimą" (współczesne fotografie). Oraz nową porcję nazwisk ze starych ksiąg kościelnych. Dostaliśmy zdjęcia kilkunastu kartek, w tym rarytas - w ogóle niedostępne w Polsce na mikrofilmach fragmenty rzymskokatolickich ksiąg chrztów i zgonów z Olejowa.

Ten materiał ze starych ksiąg będzie w miarę szybko przepisany i dołączony na stronie - kwestia dwóch tygodni. Szybciej się niestety nie da, bo doszło mi trochę prac przy stronie kolekcjonerskiej Porcelanki. Zwykle niewiele tam roboty - bez porównania z "czasożernym" projektem Olejów. Jedna, dwie godziny tygodniowo, czasem w ogóle nic, jak nie ma nowości do dodania. Ale tym razem wspólnicy mi się zaktywizowali - szczególnie mój szanowny brat. Szykujemy parę niespodzianek z okazji pierwszej rocznicy istnienia strony. Chwilowo muszę więc dzielić swój czas między dwa projekty.

Z tego też powodu w okolicach niedzieli 16 listopada nie opublikujemy już osobnego newsa. Ale nowe artykuły będą dodane, przestojów nie przewidujemy.

Będą to dwa artykuły o Blichu ("Blich" i "Blich w starych księgach adresowych"), zamykające cykl o miejscowościach Ziemi Załozieckiej. Oraz trzy kolejne odcinki wspomnień Pana Kazimierza Olendra i trzy kolejne części załozieckiej kroniki szkolnej.

Pozdrawiam wszystkich Czytelników
Remek Paduch, administrator