Podpisy dzieci szkolnych z 1926 roku
Dodane przez Remek dnia Sierpnia 01 2017 23:09:38

Witam Czytelników po długiej przerwie. Od wiosny miałem dużo zajęć prywatnych. Nieopatrznie postanowiliśmy z bratem uporządkować nasze piwnice i stary, trochę zdziczały ogród - no i wpakowaliśmy się na pięć miesięcy w ciężkie roboty. Prace fizyczne są na pewno korzystne zdrowia (m.in. wyszczuplają sylwetkę), lecz ujemnie wpływały na moją aktywność komputerową. :)

Teraz wreszcie mam wolny czas na prace przy stronie kresowej. Za tydzień opublikujemy ciekawe wspomnienia mieszkanki Manajowa. A na razie nowość.

Biblioteka Kongresu USA udostępniła niedawno skany 111 tomów Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z 1926 roku. Jest to olbrzymi zbiór 30 tysięcy stron z podpisami 5,5 miliona mieszkańców Polski. Miał to być życzenia od narodu polskiego na 150 rocznicę uchwalenia amerykańskiej Deklaracji Niepodległości. Gromadzono je od maja do listopada 1926 roku.

Materiał jest bardzo ciekawy, bo są tu podpisy milionów ludzi z 1926 roku. Często miła pamiątka, jeśli ktoś - tak jak piszący te słowa - odnajdzie tu podpis jakiegoś swojego przodka. Na drugiej stronie z życzeniami od dzieci z Olejowa podpisała się moja Babcia - Ludwika Dajczak z domu Krzywy, wówczas jeszcze 14-letnia panna.

Nas oczywiście najbardziej interesują miejscowości, którymi zajmujemy się w ramach projektu historycznego "Olejów na Podolu". Czyli ziemia olejowska i załoziecka.

W zasobie były tylko trzy szkoły. Olejów, Załoźce Stare i Załoźce Nowe z Gajami Roztockimi.

W przypadku mieszkańców wioski Olejów dysponujemy sporą bazą danych. Wiele z tych dzieci mogliśmy więc rozpoznać i uzupełnić informacje o nich.

Czemu nie było innych miejscowości z okolicy? Na przykład Trościańca Wielkiego, z przewagą ludności polskiej, do tego na pewno przyjaźnie nastawionej Stanów Zjednoczonych? Wiemy, że wielu mieszkańców Trościańca wyjeżdżało do USA do pracy, część z nich znalazła tam swój nowy dom. Czemu więc wioska nie wzięła udziału w akcji składania życzeń Ameryce?

Być może tutaj też były składane podpisy, ale dotarły do Warszawy zbyt późno, już po wyznaczonym terminie. Tego się jednak pewnie nigdy nie dowiemy.

Czytelników z olejowskich i załozieckich rodzin zapraszam do oglądania.

Pozdrawiam,
Remigiusz Paduch

Dodane 3 nowe artykuły:

Podpisy dzieci z Olejowa - 1926 rok
Podpisy dzieci z Załoziec Starych - 1926 rok
Podpisy dzieci z Załoziec Nowych i Gajów Roztockich - 1926 rok



Rozszerzona zawartość newsa