Załoźce - indeksy zgonów
Dodane przez Remek dnia Sierpnia 19 2013 18:52:32
 Dzisiaj kontynuacja materiałów załozieckich. Indeksy nazwisk 3.879 osób zmarłych w miasteczku Załoźce w latach 1816-1900. Podobnie jak w przypadku chrztów, nie są to niestety materiały kompletne. Dziesięć roczników było niedostępnych w polskich i zagranicznych archiwach.

Załoźce księga zgonów indeks nazwisk A-C
Załoźce księga zgonów indeks nazwisk D-H
Załoźce księga zgonów indeks nazwisk I-K
Załoźce księga zgonów indeks nazwisk K-Ł
Załoźce księga zgonów indeks nazwisk M-O
Załoźce księga zgonów indeks nazwisk P-R
Załoźce księga zgonów indeks nazwisk S-Ś
Załoźce księga zgonów indeks nazwisk T-Ż

Opracowanie materiałów, które obecnie Wam przedstawiamy, było chyba najbardziej pracochłonną i frustrującą częścią prac z księgami załozieckimi. Ze względu na dużą ilość "trudnych" nazwisk. Nie tylko z innych stron Galicji, lecz takźe obcojęzycznych (niemieckie, węgierskie, czeskie, a nawet włoskie). Charakter pisma załozieckich księży (szczególnie z okresu przed upowszechnieniem się metalowych stalówek) nie ułatwiał nam tu zadania. :) Wielu nazwisk nie udało się prawidłowo odczytać (stąd liczne znaki zapytania). Mamy z tym czasem do czynienia także w księgach olejowskich. Lecz nigdy w takiej ilości jaki tutaj. Położone w pobliżu austriacko-rosyjskiej granicy Załoźce w XIX wieku były lokalną siedzibą austriackiej administracji, a niekiedy i miasteczkiem garnizonowym. Stacjonował tutaj 2. Oddział Straży Granicznej (Grenzwache), straż finansowa i skarbowa, a w niektórych "gorących" latach (polskie powstania w zaborze rosyjskim i wojna krymska) także regularne austriackie wojsko. Mnóstwo ludzi z innych stron austriackiego imperium przebywała czasowo w miasteczku, jako urzędnicy, celnicy, żołnierze. A niektórzy z nich zostali tu na stałe, pochowani na miejscowym cmentarzu. W przypadku żołnierzy "rozrzut" geograficzny jest niesamowity. Westfalia, Wenecja, Lombardia, Węgry, Bukowina, niemiecka Austria, Czechy, Morawy, Królestwo Polskie (czyli zabór rosyjski), a nawet rosyjska Ukraina (jeden z żołnierzy pochodził z Żytomierza). Dwa ostatnie regiony oznaczają pewnie byłych żołnierzy armii Księstwa Warszawskiego, zagarniętych w niewolę w wojnach napoleońskich i wcielonych do austriackiego wojska. W przyszłości, po zakończeniu prac z księgami (wiosna 2014?) na pewno poświęcimy pochowanym w Załoźcach żołnierzom osobny artykuł, obowiązkowo z jakąś mapką.

W obróbce ostatnia część materiałów z miasteczka Załoźce, czyli indeksy nazwisk z ksiegi ślubów. Potem weźmiemy się za indeksowanie wiosek (Obarzańce, Seretec, Ditkowce i inne). Z tym że między załozieckimi ślubami a wspomnianymi wioskami będzie miesiąc przerwy. Planujemy w tym czasie porządki w naszej "wirtualnej szufladzie" i publikację innych materiałów, nie będących księgami kościelnymi.


Rozszerzona zawartość newsa