Metryki franciszkańskie z Olejowa
Dodane przez Remek dnia Września 22 2011 03:04:48
 Tym razem kwerenda metryk franciszkańskich, czyli drugi kataster gruntowy Galicji. Te dokumenty z Olejowa noszą daty z 1820 i 1821 roku.

Metryki franciszkańskie powstały ponad 30 lat po józefińskich. Służyły jako uaktualnienie stanu faktycznego, a także poprawienie błędów poprzednich spisów. Dla nas są szczególnie cenne także ze względu na różne dopiski. W tych uwagach można znaleźć informacje o współwłaścicielach pól, czego nie było przy metrykach józefińskich. Gdzieniegdzie również informacje przydatne genealogiczne - np. o rodzaju pokrewieństwa między współwłaścicielami ("Używa wspólnie brat tegoż Juzko", "Te pole używa wspólnie i syn jego Iwan" itp.). Wgłębiając się w inne dopiski, można także wyłowić nieznane informacje z życia wioski Olejów. Na przykład o budowie gościńca publicznego i przyległego rowu, które zajęły część gruntów Niwy 31 - zwanej Na Wyhonach. O jakieś wielkiej powodzi w 1813 roku, w efekcie której jedno z pól na Niwie 39 - Pod Bałaszówką zostało całkowicie zamulone i jeszcze siedem lat później, przy sporządzaniu metryk, nie nadawało się do użytku. O zmianie przeznaczenia niektórych gruntów (czasem z datą roczną), itp.

Materiał bardzo obszerny, więc trzeba go było podzielić na części.

W obróbce jeszcze - z metryk józefińskich - opisanie gruntów Olejowa i opis rozgraniczenia wsi, dokonanego od 18 września 1787 roku. Te materiały opublikujemy niebawem.

Dodane sześć nowych artykułów:
Działki i grunty olejowskie w metrykach franciszkańskich część 1
Działki i grunty olejowskie w metrykach franciszkańskich część 2
Działki i grunty olejowskie w metrykach franciszkańskich część 3
Posiadacze olejowskich gruntów w metrykach franciszkańskich - cz.1
Posiadacze olejowskich gruntów w metrykach franciszkańskich - cz.2
Posiadacze olejowskich gruntów w metrykach franciszkańskich - cz.3

Dokończenie prac z metrykami (czyli dokładne wyliczenie "morgów" przy każdym gospodarzu) - prawdopodobnie najwcześniej za pół roku. Na najbliższe miesiące szykują nam się inne prace, o czym mamy nadzieję napisać Wam niebawem.

Rozszerzona zawartość newsa