Ciekawostki z przeszłości cz.2
Dodane przez Remek dnia Kwietnia 26 2011 23:05:52
Kolejne materiały z naszej "wirtualnej szuflady". Odszukane w zasobach pracowitych polskich Bibliotekach Cyfrowych. W przyszłości po przepisaniu trafią do artykułów zbiorczych. Ale już teraz możecie je oglądać.

Anomalia pogodowa i wielki kataklizm w Olejowie w lipcu 1932 roku. Gradobicie a potem gigantyczna czterometrowa fala, która zniosła mostek na szosie zborowskiej.


Kilka innych krótkich materiałów z przeszłości zamieszczamy w rozwinięciu tego newsa. Zamordowanie agenta handlowego, który dostarczył obrazy do olejowskiego kościoła. Utonięcie w rzece Seret chłopca z rodziny Dajczaków z Reniowa. Trochę polityki - wiece wyborcze BBWR w Olejowie, Trościańcu Wielkim i Załoźcach. Na tym ostatnim na jednego z przewodniczących wybrano Jana Półtoraka z Białokiernicy. Wreszcie echa pierwszej wojny - postępowania sądowe o uznanie za zmarłych zaginionych na wojnie żołnierzy, którzy już nie wrócili do domu. Mamy kilka takich artykułów, z różnych miejscowości. Tu zamieszczamy tylko dwa - z mieszkańcami Bzowicy.

Zapraszamy do lektury. Żeby obejrzeć, kliknijcie na "czytaj więcej".


Rozszerzona zawartość newsa
Sprawa kryminalna. Zamordowanie agenta handlowego, który dostarczył obrazy do olejowskiego kościoła. Gazeta z grudnia 1932 roku.





Śmierć w nurtach Seretu chłopca z rodziny Dajczaków z Reniowa. I ciekawe splot ludzkich losów. Na tej samej stronie (i kilku wcześniejszych) były wiadomości o śmierci w Sarajewie arcyksięcia Ferdynanda z małżonką.





Trochę polityki - wiece wyborcze BBWR w Olejowie, Trościańcu Wielkim i Załoźcach. Październik 1930 roku.







Postępowanie sądowe o uznanie za zmarłego zaginionego na wojnie żołnierza Kazimierza Kotowicza z Bzowicy. Gazeta z grudnia 1925 roku.





I podobna sprawa - zaginionego żołnierza Gabriela Bezpalko z Bzowicy. Październik 1930 roku.