Z XIX-wiecznej historii
Dodane przez Remek dnia Sierpnia 10 2010 16:20:08
 Małe nadrabianie zaległości, bo z powodu innych prac brakowało czasu na umieszczenie newsa.

W ostatnim okresie doszły nam trzy nowe artykuły, poświęcone XIX-wiecznej historii. Jeden o trochę wstydliwej we współczesnych czasach tematyce - o dawnych żebrakach, tych najbiedniejszych mieszkańcach Olejowa i okolic. Inny przybliżający zapomnianą już funkcję mandatariusza - czyli sędziego w majątkach ziemskich. I wreszcie materiał o procesie politycznym w gorących czasach tuż przed powstaniem styczniowym. Oprócz informacji o rodzie Bemów z Manajowa i samym procesie Władysława Bema, młodego patrioty i późniejszego uczestnika powstania 1863 roku, w tle są ciekawe wzmianki o manifestacjach patriotycznych - w formie nabożeństw żałobnych - w Podkamieniu i Załoźcach. Na ziemiach naszych przodków w tych dwóch ośrodkach zbierali się polscy patrioci.

Dodane nowe artykuły:
Dawny Olejów - żebracy
Dawny Olejów - pan mandator
Proces Władysława Bema z Manajowa

I mam do zakomunikowania bardzo miłą wiadomość. Ilość zdjęć w Galerii na naszej stronie przekroczyła już tysiąc!!! Bardzo dziękujemy wszystkim naszym Użytkownikom - a szczególnie miłym Użytkowniczkom (bo najwięcej zdjęć mamy właśnie od Pań).

Z dużych projektów "w obróbce", oprócz tematu ksiąg kościelnych i I wojny światowej (o czym w następnym newsie) warto wspomnieć o kolejnym planie i spisie zagród - tym razem wioski Hnidawa, na podstawie wspomnień dawnych mieszkańców. Prace już mocno zaawansowane, może uda się je zakończyć w sierpniu.Rozszerzona zawartość newsa