Spółka oszczędnościowo - pożyczkowa w Trościańcu Wielkim
Dodane przez Remek dnia Marca 27 2011 13:20:47
Urzędowe ogłoszenie o wpisaniu do rejestru spółki oszczędnościowo - pożyczkowej w Trościańcu Wielkim. Powstała dzięki staraniu trościanieckich społeczników. W skład pierwszego zarządu weszli: ówczesny proboszcz w Trościańcu - ks. Fryderyk Cywiński, kierownik szkoły - Władysław Srokowski i pięciu trościanieckich gospodarzy.



[źródło: "Gazeta Lwowska". Nr. 156. Rok 95. Środa, 12. Lipca 1905. Zachowano oryginalną pisownię]


L. cz. Firm. 65/5 St. I. 313 [4684]

Ogłoszenie.

Wpis firmy stowarzyszenia zarobkowego i gospodarczego.

Wpisano do rejestru stowarzyszeń zarobkowych i gospodarczych.

Siedziba stowarzyszenia: Trościaniec wielki.

Brzmienie firmy : "Spółka oszczędności i pożyczek w Trościańcu wielkim, stowarzyszenia zarejestrowanego z nieograniczoną poręką".

Data statutu: 15. lutego 1905.

Przedmiot przedsiębiorstwa: Staranie się o materyalne i moralne podniesienie członków spółki przez:

a) udzielanie członkom w miarę potrzeby użyteczności celu i w miarę funduszów pożyczek potrzebnych w gospodarstwie, przemyśle i handlu a to z funduszów, które spółka na ten cel gromadzi przy pomocy wspólnej nieograniczonej poręki swych członków,

b ) danie możności do umieszczania na procent pieniędzy zaoszczędzonych a marnie leżących w ten sposób, że spółka przyjmuje i oprocentowuje wkładki oszczędności,

c) popieranie tworzenia spółek i stowarzyszeń zarobkowych i gospodarczych w okręgu spółki.

Czas trwania: nieograniczony.

Dyrekcya (Zarząd): 1) Ks. Fryderyk Cywiński, proboszcz w Trościańcu wielkim jako przewodniczący, 2) Władysław Srokowski, kierownik szkoły w Trościańcu wielkim jako zastępca przewodniczącego, tudzież 3) Jan Sudal, 4) Jan Olender, 5) Augustyn Buczny, 6) Wojciech Szklanny i 7) Stanisław Półtorak, rolnicy w Trościańcu wielkim jako członkowie.

Podpis firmy: Pod pieczęcią (stampilią) firmy kładzie podpis przełożony zarządu względnie jego zastępca i jeden z członków zarządu.

Ogłoszenia umieszcza się na tablicy przed lokalem spółki; ogłoszenie ma być wystawione na tablicy przez 14 dni, ogłoszenie walnego zgromadzenia winno być podanem do wiadomości członków przez rozesłanie cyrkularza, a w razie potrzeby będą ogłoszenia umieszczane w czasopiśmie wydawanem dla spółek przez krajowy Patronat.

Udział członków: Członkowie wpłacają do kasy spółki opłatę wstępną w wysokości l kor. i przynajmniej jeden udział w kwocie 10 kor.

Odpowiedzialność solidarna nieograniczona.

Data wpisu: 8 maja 1905.

C. k. Sąd obwodowy jako handlowy, Oddział II.

Złoczów, dnia 8. maja 1905.




[źródło: Gazeta Lwowska. Rok 101. Nr. 250. Piątek, 3. Listopada 1911. Zachowano oryginalną pisownię]


L. cz. Firm. 445/11 Stow. I. 313 (12162)

Zmiany i dodatki do wpisanych już firm stowarzyszeń.

Wpisano w rejestrze stowarzyszeń zarobkowych i gospodarczych.

Siedziba stowarzyszenia: Trościaniec wielki.

Brzmienie firmy: Spółka oszczędności i pożyczek w Trościańcu wielkim stowarzyszenie zarejestrowane z nieograniczoną poręką.

1. Członkowie dyrekcyi wystąpili: 1. Jan Sudal, 2. Jan Olender (Nyszty), 3. Stanisław Półtorak i 4. Wojciech Szklanny.

2. Członkowie dyrekcyi wybrani: na walnem zgromadzeniu Spółki z dnia 21 maja 1911: 1. Jan Sudal, 2. Jan Olender (Nyszty) i 3. Stanisław Półtorak ci trzej ponownie, a nadto 4. Piotr Półtorak rolnik w Trościańcu wielkim.

Data wpisu: 8 lipca 1911.

C. k. Sąd obwodowy jako handlowy, Oddział II

Złoczów, dnia 8 lipca 1911.