Nazwisko Sikorski - drzewa genealogiczne
Dodane przez Remek dnia Października 29 2010 22:24:31

GAŁĘZIE RODU SIKORSKICH
ODNALEZIONE W XIX-WIECZNYCH KSIĘGACH KOŚCIELNYCH




Potomkowie Augustyna Sikorskiego i Marii z domu Drozd lub Drozdowskiej (dwie różne wersje jej nazwiska w źródłach).


(kliknij, żeby powiększyć)


Najstarszy znany przodek, Augustyn Sikorski, urodził się około 1759 roku, a zmarł w roku 1837. Jego rodzina mieszkała w Olejowie pod numerami domów 5, 47 i 96 (były też jednorazowo numery 17 i 27 - prawdopodobnie błędnie przepisane 47 w kopiach dla kurii).




Oprócz tego wśród świadków ślubów i rodziców chrzestnych w Olejowie występowało trzech innych Sikorskich - w nawiasach daty ich pojawienia się w księgach: Grzegorz (1832), Andrzej (1850) i Józef (1850-1867). Być może byli jakoś spokrewnieni z Augustynem - starsi synowie? stryjeczni bracia? Niestety, poza nazwiskami, nic o nich nie wiemy. W okresie, z którego mamy księgi żaden z nich nie wziął ślubu, ani nie urodziło mu się dziecko czy wnuk. Być może nawet nie pochodzili z Olejowa - w starszych latach nie zapisywano miejscowości, z której pochodzili chrzestni i świadkowie ślubu.

Była jeszcze rodzina Sikorskich w Manajowie (Sikorski Franciszek, żonaty z Marią z domu Storożuk - zbyt mało danych by przedstawić ich w postaci drzewka), ale tu już w ogóle brak związku. Prawdopodobnie w ogóle nie byli spokrewnieni z rodziną Augustyna Sikorskiego, lub bardzo daleko.




UWAGI


Niniejszy artykuł jest praktycznym wykorzystaniem materiałów, które już mamy na stronie, w postaci wypisów ze starych ksiąg kościelnych. Nie planujemy więc go rozszerzać na młodsze pokolenia. To już zadanie dla naszych Czytelników.

Dane z artykułu "Nazwisko Sikorski" zostały posortowane. Końcowy efekt widzicie na powyższym wykresie.

W przypadku rodu Sikorskich udało się powiązać dosłownie wszystkie osoby z Olejowa. To znaczy te, gdzie występowały dokładne dane. Czyli wszyscy ochrzczeni, rodzice ochrzczonych, nowożeńcy, ojcowie nowożeńców dający zgodę na ślub małoletnich, zmarli i żyjący współmałżonkowie zmarłych. Tutaj nikt nie został. Dokładnie wszystkich udało się połączyć w jedno wielki drzewo rodu.

Jedynie świadkowie ślubu i rodzice chrzestni, gdzie dane są niepełne (zwykle tylko imię i nazwisko, bez numeru domu - i w starszych księgach nawet miejscowości) pozostali poza drzewem rodu.

Z tej pracy jesteśmy bardzo dumni, wręcz "modelowy" przykład. Najlepszy, jaki udało nam się dotąd sporządzić. Żadnych nieznanych gałęzi - jeden wielki ród: para przodków, sześcioro dzieci, 25 wnuków. Prawnuków tylko kilka - bo tu już księgi się nam skończyły. No i wszyscy potomkowie Olejowian, jeśli mają w sobie choć kroplę krwi Sikorskich (jak piszący te słowa - prawnuk Michała Krzywego, figurującego na niniejszym drzewku) - są też potomkami Augustyna Sikorskiego i jego żony Marii.

Na koniec wspomnę, że jest mi bardzo miło, że - jak to przy innych drzewkach rodów - tutaj nie muszę już prosić o pomoc naszych Czytelników. Wszystko już mamy. Dzięki pomocy naszych Dobroczyńców i Przyjaciół naszego projektu, którzy podarowali nam kopie tych wszystkich starych ksiąg kościelnych, i dzięki naszej pracy ze źródłami - możemy przedstawić Wam ten gotowy efekt.

Zapraszamy do korzystania.

W imieniu swoim i mojego wspólnika Kazimierza Dajczaka
Remigiusz Paduch, administrator projektu "Olejów na Podolu".