olejowska rodzina Sławińskich
Dodane przez Remek dnia Czerwca 03 2009 22:25:56

Rodzina Sławińskich z Olejowa



Jan Sławiński i jego żona Marta przyjechali do Olejowa prawdopodobnie z głębi Rosji do dworu, Jan był humennym. Wyznanie prawosławne.

Jedyny syn Damian Sławiński ożenił się z Anną Radom (wyznanie rzymsko-katolickie).

Dzieci Damiana i Anny:

1. Józef - był wychowywany przez dziadków. Żona Katarzyna z Krzywych. Z trzech synów przeżył tylko Stanisław. Po wojnie przyjechał do nas do Polanowic. Wyjechał do Wrocławia, tam ożenił się z Julią.Dwoje dzieci: Andrzej i Elżbieta.

2. Zofia - mąż Paweł Janusz (Jarosz), byli wywiezieni do Niemiec z czwórką dzieci (mieli pięcioro dzieci).
- córka Helena wyszła za mąż za Wasyla Darmoris, mieszkali niedaleko Szparhanki, przez wojnę była w Olejowie.
- syn Jan
- syn Piotr
- syn Antoni - mieszka w Olejowie po Matyskach. Córka Antoniego wyszła za mąż za Wasyla Kudry. Ma na imię Natalka.
- córka Anna, mąż Wasyl Robak.

Po powrocie z Niemiec zamieszkali na Szparhance z rodzicami Zofii (u Sławińskich)

3. Michalina - mąż Szczepan Sikorski (Syniar). Dzieci urodzone w Olejowie: Edward, Jan, Józef. Zamieszkali w Sowinie Błotnej, powiat Pleszew.

4. Maria - mąż Piotr Sikorski (Syniar). Dzieci urodzone Olejowie: Franciszek, Stanisław, Emilia, Helena. Zamieszkali w Polanowicach, woj. opolskie.

5. Anna - wyjechała do Francji, mą Andrzej Onuszczak.

6. Paweł - wywieziony na Syberię, zmarł w Olejowie.



Moja babcia miała jeszcze siostrę, która wyszła za mąż do Hukałowiec i brata.

Brat Anny - mieszkał w Olejowie, żona Łuciów ?

Ich dzieci (sześcioro):
- Maria wyjechała do Brazylii z mężem.
- synowie Marcin i Jan wyjechali do Bochni przed wojną.
- Piotr ożenił się z Rosjanką Fenią; dzieci: Zofia - żona Michała Juźwin syna Mikołaja, Henryk - wyjechał do USA z Niemiec (był wywieziony z rodzicami i siostrą).
- Anna, mąż Konstanty Sokolnicki nie z Olejowa.
- Paweł ożenił się z Marią Zajbert. Syn urodzony w Olejowie Antoni. Byli wywiezieni do Niemiec.

Chłopcy byli uzdolnieni muzycznie (grali na trąbce, skrzypcach, akordeonie).


Spisała: Emilia Sikorska
Tychowo, kwiecień 2009




Od administratorów strony "Olejów na Podolu":

Z zapisów w księgach kościelnych parafii rzymsko-katolickiej Olejów wynika, że protoplasta rodu Sławińskich miał na imię Józef, nie Jan. A przynajmniej pod takim imieniem został dwukrotnie zapisany przez olejowskich księży - raz w 1872, gdy był świadkiem innego ślubu, i drugi raz w 1895 roku, przy okazji ślubu jego syna Damiana. Z tych samych materiałów wyczytaliśmy, że Marta, żona Józefa, była z domu Staryk.

4 lutego 1872 w czasie ślubu olejowskiej pary: Tomasza Masztalerza z Józefą Wolaniuk, jednym z dwóch świadków był Józef Sławiński (i tu nazwisko zapisane poprawnie), włościanin z Olejowa. Ślubu udzielił - i dokonał odpowiedniego wpisu w księdze - ksiądz Władysław Drozdowski, ówczesny kapelan olejowski.

Mamy też zapis o małżeństwie Damiana Sławińskiego z Anną Radom (nazwisko zapisane przez księdza jako "Słowiński" - tak też umieściliśmy go u nas w kategorii "Szukamy przodków", niedługo to poprawimy).

12 lutego 1895 roku (był to wtorek)

Pan młody: Damian Sławiński (oryg. "Słowiński"), wymieniony pod numerem domu 1 (czyli olejowski dwór hrabiów Wodzickich), kawaler, lat 26 (czyli urodzony ok. 1869), włościanin, urodzony i zamieszkały w Olejowie, syn włościan Józefa Sławińskiego i Marty z domu Staryk.

Panna młoda: Anna Radom, wymieniona pod numerem domu 158, panna, lat 20 (czyli urodzona ok. 1875), urodzona i zamieszkała w Olejowie, córka włościan Mikołaja Radoma i Julianny z domu Zarwańskiej.

Świadkami ślubu Damiana i Anny byli Jan Robak i Łukasz Radom. Związek pobłogosławił ówczesny olejowski proboszcz, ksiądz Piotr Strzeszkowski.