Zdjęcia z I wojny światowej - Olejów cz.2
Dodane przez Remek dnia Grudnia 18 2014 17:54:49
Uwaga: Na stronach internetowych Austriackiej Biblioteki Narodowej (Österreichische Nationalbibliothek) są dostępne unikalne zdjęcia Olejowa z czasów I wojny światowej, w dużej rozdzielczości (długi bok - 1680 pikseli). Niestety, nie możemy ich użyć na naszej stronie z powodu praw autorskich. Konieczne byłoby wykupienie licencji, a "Olejów na Podolu" to projekt niekomercyjny. Nie dysponujemy takimi funduszami.

Nasi Czytelnicy mogą jednak obejrzeć te piękne zdjęcia klikając w podane niżej linki. Prowadzą one do stron projektu Europeana 1914-1918, gdzie są zamieszczone pomniejszone wersje, dostępne na licencji Public Domain. Pod każdą fotografią będzie jednak link do oryginalnej wersji - w języku angielskim "View item at: Austrian National Library". Zachęcamy do zajrzenia i obejrzenia tych fotografii w dużej rozdzielczości.

Zdjęć z Olejowa jest łącznie 13. Publikujemy je w dwóch osobnych artykułach.

1. Widok na Olejów. Rok 1917.

Blick auf Olejow
2. Widok ogólny Olejowa. Rok 1917.

Totalansicht von Olejow 1917
3. Część Olejowa. Rok 1917.

Partie aus Olejow
4. Chłopski dom z Olejowa. Rok 1917.

Bauernhaus in Olejow
5. Piekarnia dowództwa austriackiego 9 korpusu w Olejowie. Rok 1917.

Bäckerei des 9. Korpskommandos in Olejow (Ukraine)
6. Grób lotnika kaprala Ericha Richtera w Olejowie. Rok 1917.
Napis na tabliczce: "Tu spoczywa kapral Erich Richter pilot frontowy c.k. 27 kompanii lotniczej, zestrzelony 30 czerwca 1917".

Fliegerheldengrab des Korporal Erich Richter in Olejow; Olejow


Richter pilotował dwumiejscowy samolot. Razem z nim zginął obserwator, porucznik Otto Budzinszky, w cywilu leśnik. Wzmianka w gazecie podawała, że Budzinszky poniósł śmierć w walce z nieprzyjacielskim lotnikiem, i że pochowano go w pobliżu kościoła parafialnego w Olejowie (dosłownie "er wurde in der Nähe der Kirche der Gemeinde Olejow begraben").


nekrolog Flieger Otto Budzinszky


Obaj zostali pochowani na pewno w tym samym miejscu, prawdopodobnie na polskim cmentarzu w Olejowie. Na czeskiej stronie internetowej, poświęconej c.k. 27 kompanii lotniczej (Flik 27) jest zdjęcie z ich pogrzebu i fotografie grobów obydwu lotników: http://www.vrtulnik.cz/ww2/flik_27.htm