Kronika wypadków cz.05
Dodane przez Remek dnia Sierpnia 31 2013 02:25:33
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".

Od administratorów: Dwa wycinki o Załoźcach z niniejszego zbioru wyszukał nasz Czytelnik, Pan Dariusz Białoś / Przyboś. Dziękujemy!







Gazeta Lwowska. Rok 66. Nr. 150. Wtorek 4 Lipca 1876.

KRONIKA PROWINCYONALNA
Brody. (Gradobicie)

Gminy Czystopady, Dubie, Korsów, Koniuszki, Smolno, Gaje smoleńskie, Starebrody, Trościaniec, Zagórze i Załośce dotknięte zostały dnia 19 i 20 czerwca gradobiciem, które wyrządziło znaczną szkodę w zbożu a głównie w hreczce.






Gazeta Lwowska. Rok 73. Nr. 159. Sobota, 14 Lipca 1883.

W gminie Hukałowce, w powiecie złoczowskim, pamiętny będzie przez długi czas d.[zień] 8 lipca; w dniu tym w godzinach południowych srożyła się gwałtowna burza z ulewnym deszczem i grzmotami; piorun uderzył najpierw w stodołę spadkobierców Antoniego Błaszkowa, i wzniecił pożar, który zniszczył trzy budynki gospodarcze i narzędzia rolnicze w kilka minut później uderzył znowu piorun w stajnię spadkobierców Adama Juźwina, zabił tam parę koni i jałówkę, poczem wszczął się pożar, który zniszczył pięć budynków gospodarczych, dom mieszkalny, narzędzia rolnicze odzież i bieliznę a w kilka chwil później uderzył po raz trzeci w szopę spadkobierców Marcina Łeśkowa i spalił dom mieszkalny; szkoda wyrządzona w tym dniu w Hukałowcach wynosi przeszło 2000 zł.






Gazeta Lwowska. Rok 73. Nr. 197. Środa 29 Sierpnia 1883.

(...) Wreszcie w gminie powiatu złoczowskiego, Olejowie, podczas gwałtownej powodzi spowodowanej ulewą, uciekając z pola przed deszczem utonął na drodze 13-letni chłopiec Julian Kobielski, kaleka.







Gazeta Lwowska. Rok 87. Nr. 240. Czwartek, 21 Października 1897.

Pożary.

Kronika prowincyonalna zanotowała w ostatnich czasach znowu wiele znaczniejszych pożarów w kraju. I tak: (...)

W Neterpińcach (Złoczów) spłonęło 5 obejść; szkoda około 8000 zł. w części ubezpieczona.






Gazeta Lwowska. Rok 97. Nr. 291. Środa, 18 Grudnia 1907.

Nagła śmierć.

Na dworcu kolejowym "Podzamcze" zmarł wczoraj nagle przybyły do Lwowa na kuracyę kupiec z Załoziec Szulim Auerbach.

Zwłoki odstawił komisaryat miejski do kostnicy Zakładu medycyny sądowej.






Gazeta Lwowska. Rok 103. Nr. 248. Środa, 29 Października 1913.

Dnia 15 b. m. po południu wybuchł w zagrodzie Natalki Łoburowej w Harbuzowie, powiatu zborowskiego, pożar, który zniszczył 13 gospodarstw wraz ze zbożem, paszą i sprzętami rolniczymi. Pożar wznieciły dzieci bawiące się zapałkami koło konopi, złożonych pod szopą Łoburowej. Ogólna szkoda wynosi 23.453 koron i była ubezpieczona tylko na 9460 kor.






Ilustrowany Kuryer Codzienny. Rok V. Kraków, środa dnia 1 lipca 1914. Nr 150.

WYPADEK PODCZAS KĄPIELI.

W Reniowie koło Załoziec dwu 12-letnich chłopców P. Procyk i Michał Dajczak, poszli się kąpać do Seretu. Ponieważ opanował ich wir, zaczęli tonąć. Na krzyk widzącej to nauczycielki, rzucił się w ubraniu na ratunek kierownik szkoły p. St. Wiączkowski i zdołał uratować Procyka; pomimo zmęczenia zdołał także po półgodzinnem szamotaniu się wyciągnąć zgłębiny ciało Dajczaka, którego już nie zdołano odratować.


[Uwaga: inny wycinek o tym wypadku (z "Gazety Lwowskiej") publikowaliśmy już w części drugiej Kroniki. Niniejsza relacja z "Ilustrowanego Kuryera Codziennego zawiera więcej szczegółów.]