Kronika wypadków cz.01
Dodane przez Remek dnia Marca 07 2013 06:34:59
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".






Dziennik Polski. Rok V. Nr. 254. We Lwowie Piątek dnia 31. Października 1873.

Zborów 28. października.

Dnia 27. bm. wieczorem zgorzała plebanja gr. kat. w Beremowcach, z budynkami i krescencją, ogień wszczął się w stertach zdaje się podłożony.






Gazeta Lwowska. Rok 71. Nr. 195. Sobota, 27 Sierpnia 1881.

Piorun uderzył dnia 14 b. m. o godzinie 4 po południu w stajnię dworską w Olejowie, dobrach hr. Kazimierza Wodzickiego i spalił ją do szczętu, wyrządzając szkodę około 9000 zł.






Gazeta Lwowska. Rok 72. Nr. 242. Poniedziałek, 23 Października 1882.

Pierwszą ofiarę mrozu mamy do zapisania niestety, już w październiku. Żebrak Petro Senica dnia 14 b. m., wyszedłszy z domu w Milnie, w powiecie brodzkim, w stanie nietrzeźwym, podczas śnieżnicy znalazł w polu śmierć przez zmarznięcie.






Gazeta Lwowska. Rok 90. Nr. 145. Środa, 27. Czerwca 1900.

W czasie wesela, które się odbywało w domu Hawryka Hajduka w Białokiernicy, pow. złoczowskiego, uderzył w dniu 16 b. m. około godziny 9 wieczorem piorun, zapalając dom, który spalił się doszczętnie. Piorun uderzył w chwili, gdy goście weselni w najlepsze "wycinali hopki i prysiudy". Z ludzi nikt na szczęście nie odniósł kontuzyi.







Gazeta Lwowska. Rok 102. Nr. 250. Środa, 30 Października 1912. Dział: Kronika prowincyonalna.

Znalezienie zwłok.

Ze Zborowa donoszą nam:

Dnia 25 b. m. wieczorem znaleziono na gościńcu obok Olejowa zwłoki Mikołaja Bileckiego, gospodarza z Białokiernicy. Według dotychczasowego stanu dochodzeń denat, jadąc ze Zborowa w podpitym stanie, spadł z wozu i poniósł śmierć na miejscu.






Gazeta Lwowska. Rok 102. Nr. 255. Środa, 6 Listopada 1912. Rubryka "Kronika prowincyonalna".

Utonięcie.

Ze Zborowa donoszą nam:

Dziesięcioletnia Anna Głowacka, córka włościanina z Milna, tutejszego powiatu, pasąc dnia 1 b. m. bydło obok tamtejszego jeziorka, poczęła w towarzystwie dwu innych dziewcząt ślizgać się na cienkim lodzie, pokrywającym jeziorko. Gdy dziewczęta znalazły się w odległości 40 kroków od brzegu, załamał się nagle lód pod niemi i wszystkie trzy wpadły w wodę. Anna Głowacka utopiła się, dwoje innych dziewcząt uratowano.






Gazeta Lwowska. Rok 108. Nr. 76. Czwartek, 4 Kwietnia 1918.

Wypadki z nabojami.

Z Trościańca Wielkiego przywieziono również do tutejszego szpitala powszechnego 13-letniego Józefa Pomysa. Chłopiec ten rozbijał znaleziony granat, czem spowodował wybuch i został zraniony bardzo ciężko w lewą nogę i prawą rękę.