Kronika kryminalna cz.01
Dodane przez Remek dnia Marca 07 2013 06:34:11
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".

Gazeta Lwowska. Rok wydania 60. Nr. 142. Piątek 24. Czerwca 1870.

Morderstwo.

W maju b. r. został 24letni parobek Dmytro Małańczuk z Harbuzowa, który w gorzelni harbuzowskiej w kwietniu b. r. 300 złr. [złotych reńskich] ukradł i przed żandarmeryą w lesie łuczańskim się krył, uduszony przez nieznajomych sprawców, którzy mu odebrali 250 złr.


Gazeta Lwowska. Rok 76. Nr. 92. Czwartek, 22 Kwietnia 1886.

Zbiegł wczoraj ze Lwowa infanterzysta 15 kompanii 80 pułku Izrael Ber Skaler, rodem z Załoziec, powiatu brodzkiego, w pełnym mundurze i przy bagnecie, bez płaszcza. Tenże jest wzrostu średniego, owalnej śniadej twarzy, czarnych włosów i piwnych oczu.


Gazeta Lwowska. Rok 121. Nr. 132. Czwartek, 11 czerwca 1931. Dział: Wieści z Tarnopola..

Wyrodna matka.

Dnia 30 maja br. zabiła uderzeniem pięścią w głowę swe nowonarodzone nieślubne dziecko Maria B. z Olejowa pow. Zborów i zakopała w ogrodzie. Zwłoki noworodka wykopano a wyrodną matkę odstawiono do Sądu w Zborowie.


(Od administratorów: sprawa jest stosunkowo świeża i ze względu na krewnych tej kobiety, noszących to samo nazwisko, po naradzie w gronie Przyjaciół strony zdecydowaliśmy się zaczernić je na obrazku a w wersji przepisanej podać tylko pierwszą literę. Kto zechce, ten znajdzie gazetę w oryginale na stronach Jagiellońskiej Biblioteki Cyfrowej.)


Gazeta Lwowska. Rok 122. Nr. 288. Czwartek, 8 grudnia 1932.

Tajemnica handlarza świętych obrazów.

Przed 2 laty, w r. 1930. do Olejowa (pow. Zborów) przyjechał agent handlowy ze Lwowa. Nikt nie znał jego nazwiska, ani firmy, która go wysłała. Sprzedawał on ludziom obrazy przedstawiające świętych. Nie pobierał pieniędzy za nie, oświadczał tylko, że do odbiorców obrazów firma ze Lwowa przyśle przekazy czekowe dla zrealizowania należności pieniężnej. Wkrótce agent wyjechał z Olejowa i zaginął po nim słuch. Do nabywców obrazów do dnia dzisiejszego nikt czeków żadnych nie przysyłał, ani nie upominał się o pieniądze.

Zaniepokoiło to organa bezpieczeństwa. Nasunęło się podejrzenie, że ów handlarz obrazów został zamordowany. O dokonanie mordu podejrzany jest pewien osobnik, który niedawno został skazany na 15 lat więzienia. Dużo teraz zależy od firmy lwowskiej, która przed 2 laty owego agenta do Olejowa wysłała. Powinna natychmiast zgłosić się w Wydziale śledczym (Kazimierzowska 30, I. p.), celem złożenia odpowiednich wyjaśnień, dotyczących zaginionego w tajemniczy sposób agenta.


Ilustrowany Kuryer Codzienny. Rok XXIV. Kraków, środa 1 lutego 1933. Nr. 32. Dział: Kronika tarnopolska.

WŁAMANIE DO GROBOWCA RODZINY HR. STARZYŃSKICH.

W Olejowie, powiat Zborów, nieznani sprawcy dokonali włamania do grobowca rodziny hr. Starzyńskich Sprawcy rozbili grobowiec i otworzyli trumnę, poszukując widocznie kosztowności. Co zostało zrabowane, nie wiadomo, gdyż rodzina hr. Starzyńskich wyprowadziła się z Olejowa w roku 1860.


Gazeta Lwowska. Rok 127. Nr. 256. Lwów, środa 10 listopada 1937. Dział: ""Kronika Zborowska"

Do cerkwi w Harbuzowie, pow. zborowskiego włamali się przez okno nie znani dotąd sprawcy, którzy skradli kielich pozłacany wartości ponad 100 złotych. Za sprawcami energicznie poszukuje policja.