Olejów w starych przewodnikach
Dodane przez Remek dnia Listopada 03 2007 19:41:50
[źródło: "Przewodnik po Województwie Tarnopolskiem z mapą". Tarnopol 1928, nakładem Wojewódzkiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Tarnopolu]. Zachowana oryginalna pisownia.

1928

W kierunku północno-wschodnim od Zborowa, malowniczo położony na pięciu wzgórzach okrytych lasem i sadami Olejów, niegdyś miasteczko należące do Sobieskich. Nad stawem wał, głęboki rów, oraz wykopywane tu i ówdzie cegły i kamienie są resztkami zameczku myśliwskiego króla Jana III. Nad okolicą, zasobną w specjalną glinkę, nadającą się do wyrobów ceramicznych, dominuje kościół parafialny, zbudowany w roku 1863. Na cmentarzu kaplica z grobowcem rodziny Wodzickich. Do zabytków Olejowa należą dwa krzyże z XVI stulecia, z napisami kirylickiemi.



[źródło: Związek Polskich Towarzystw Turystycznych: "Przewodnik po Polsce w 4 tomach". Tom II: "Polska południowo-wschodnia". Wydanie pierwsze. Warszawa 1937.] Zachowana oryginalna pisownia, rozwinięte skróty.]

1937

17 kilometrów ze Zborowa szlakiem na północny wschód - wioska Olejów w kotlinie rzeki Łopuszanki, 391 metrów nad poziomem morza, 2 tysiące mieszkańców.

Olejów był miasteczkiem, należącem do Sobieskich. Miasteczko było przedmiotem ciągłych napadów tatarskich.

Dworzec kolejowy w Zborowie. Sklep "Rolnik". Restauracja Krzywego w rynku. Dorożki konne ze Zborowa 5 złotych. Informacyj udziela Teofil Wojtowicz (zarząd gminny).

W prawo od rynku wznosi się dominujący nad okolicą kościół parafjalny, zbudowany w roku 1863; znajdują się w nim tablice pamiątkowe fundatorów; pod kościołem krypta w stylu gotyckim. Przed kościołem krzyż z XVI wieku. Idąc od kościoła w kierunku południowym, dochodzi się do cmentarza grecko katolickiego, na którym znajduje się podobny krzyż pamiątkowy z wieku XVI z napisem w języku staroruskim. Natomiast, idąc od kościoła drogą na północ od brzegów rzeki Łopuszanki, widać nad stawem w lesie wały i głębokie rowy oraz resztki murów zbudowanego tu zamku myśliwskiego króla Jana III.

10 kilometrów z Olejowa szlakiem na północny wschód - miasteczko Załoźce, nad dużym stawem, przez który przepływa rzeka Seret.