dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 57
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 572
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: ~Aventurier
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ostatnio widziani
Kazimierz08:15:09
Bieleccy 1 dzień
Manio 2 dni
krzysztof3314 2 dni
xiadzmarek 5 dni
Aventurier 1 tydzień
gagus71 1 tydzień
RyszardP 1 tydzień
pawelbe3 2 tygodni
Olaola1 2 tygodni
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nowe komentarze
komentarze do zdjęć Kaz, Tak my mamy Daj...
komentarze do zdjęć Dziękuję Janku. [url...
komentarze do zdjęć to jest ślub Wladek (W...
Nowe komentarze Proszę zwrócić uwagę n...
komentarze do artykułów Relacja z zesłania Fra...
komentarze do zdjęć Dziękuję Barbarze za o...
komentarze do artykułów Więcej ks. Stanisław K...
komentarze do artykułów List ks. Stanisława Ku...
komentarze do zdjęć To jednak Olejów. Na f...
komentarze do artykułów Dziękuję za podanie ty...
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najnowsze linki
Archiwum Kresowe
  ARCHIWUM KRESOWE ZBI...

Trościaniec Wielki i...
  Zarchiwizowana pierw...

Europe in the XIX. c...
  Ach wielkie, że zapo...

Pamiętnik Jana Domań...
  Pamiętnik Jana Domań...

Archiwum Kresowe
  Archiwum Kresowe zos...

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Bannery

KRESY

KRESY.PL

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Wybierz Skórkę
Skórka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ankieta
Miejscowość, z którą jesteś związany.

Olejów

Trościaniec Wielki

Bzowica

Białokiernica

Załoźce

Reniów

Milno

inna w okolicy, napisz do administratorów

żadna w okolicy

Jezierna

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym ludziom z polskich Bibliotek Cyfrowych pojawiła się duża liczba lwowskich gazet codziennych z przełomu XIX i XX wieku. O czymś takim marzyłem od lat. Dosłownie SETKI artykułów. Dla piszącego te słowa to jak kopalnia skarbów. Zdarzało mi się mozolnie przeszukiwać całe roczniki gazet (np. wielkopolskich), żeby znaleźć jeden jedyny artykuł o okolicach Olejowa. A czasem w ogóle nic. Z tego powodu niektóre lata, gdy nie było w naszych okolicach żadnych ważnych wydarzeń (takich jak np. wojny czy śluby / zgony hrabiów Wodzickich) zacząłem sobie w ogóle odpuszczać. Marna była szansa, żeby w takiej Wielkopolsce wspomniano o cokolwiek Olejowie. Teraz jest zupełnie inaczej, mnóstwo ciekawego materiału na najprzeróżniejsze tematy.

Oczywiście artykuł artykułowi nierówny. Tych ściśle o naszych wioskach jest niewiele. Kilka jednak bardzo cennych merytorycznie. Na przykład piękny artykuł o założeniu szkoły w Olejowie, z ofiar gminy i hrabiego Wodzickiego. Same c.k. namiestnictwo we Lwowie podało go "z zasłużonem uznaniem do wiadomości powszechnej". Mamy też dokładne (z datą dzienną) obwieszczenie c.k. dyrekcji poczt o zaprowadzeniu poczty w Olejowie. Mnóstwo szczegółowych informacji, np. jakie wioski i przysiółki będą należały do tej poczty, godziny odbierania listów itp. Możecie je już oglądać na stronie.

Duże, zwarte materiały będziemy publikować w formie osobnych artykułów. Są też materiały mniejsze, na przykład dotyczące różnych wypadków. Jeszcze nie wiem, w jaki sposób i kiedy będzie to opublikowane. Na osobny artykuł są trochę za małe. Więc dla naszych Czytelników już teraz dwa interesujące przykłady, w formie obrazków.

Pożar w Olejowie w sierpniu 1900 roku.Nieszczęśliwy wypadek z niewypałem w Trościańcu Wielkim w kwietniu 1918 r.Tu przy okazji prośba do Czytelników. Ten Józek Pomys prawdopodobnie przeżył. Z artykułu wynika, że urodził się w 1905 roku. Więc w 1945 roku miałby 40 lat. Być może ktoś z dawnych mieszkańców Trościańca go zapamiętał. Po tym wypadku mógł trwale utykać, lub mieć niesprawną rękę. A takie szczegóły raczej się pamięta. Chcielibyśmy się dowiedzieć, jakie były jego dalsze losy. Popytajcie starszych krewnych, jeśli macie taką możliwość.

Prawdopodobnie z okolic Olejowa będzie jeszcze co najmniej jeden taki wypadek. Mój dziadek Michał Dajczak wspominał, że w Bzowicy przy zabawie niewypałami zginął chłopiec, kolega i rówieśnik jego brata Pietrka. Niestety, nie zapamiętałem nazwiska. Być może trafię na jakiś ślad w starych gazetach.

Najwięcej jednak jest przeróżnych krótkich wzmianek. Będą szczególnie cenne po opracowaniu, czyli zebraniu ich wszystkich razem, według tematyki. A ta jest najprzeróżniejsza. Na przykład wiadomości archidiecezjalne zawierają wzmianki o nominacjach i przeniesieniach księży. Udało się znaleźć w ten sposób nowe, nieznane nazwiska księży z Trościańca, na które nie trafił w swoich poszukiwaniach ś.p. Pan Antoni Worobiec. Jest też np. szczegółowa zapowiedź wizytacji kanonicznej w 1901 roku, z trasą i dokładnymi datami, kiedy ks. Arcybiskup odwiedzi poszczególne miejscowości (w tym Trościaniec i Olejów). Są konkursy na posady, z których możemy się dowiedzieć, ile oferowano wiejskim nauczycielom w różnych wioskach opisywanych na naszej stronie. Także wzmianki o zarazach ludzkich i zwierzęcych.

Oczywiście wszystko trzeba zebrać "ziarnko do ziarka", więc dopiero po przejrzeniu większej ilości gazet materiały bedą się nadawać na stronę.

Tu poniżej przykład jednej z ciekawszych wzmianek. Oryginalny artykuł był spisem darów, dla dotkniętych wielką powodzią mieszkańców okręgu Jasło (październik 1845). Byli wśród nich Olejowianie, pracownicy administracyjni majątku hrabiów Starzeńskich.Nazwiska niektórych już znamy ze starych ksiąg kościelnych (patrz artykuł "Pracownicy i służba hrabiów Starzeńskich"), inne są dla nas nowością. Przy okazji widzimy, że w olejowskim dominium było wtedy zatrudnionych co najmniej (bo nie wiemy, czy wszyscy się dołożyli) siedmiu pracowników administracyjnych. Rządca, skarbnik, magazynier, trzech ekonomów i leśniczy. Jak tu wyżej napisałem "ziarnko do ziarnka..."

Ostatnią już kategorię tych nowych odkryć stanowią różne materiały sądowe. "Gazeta Lwowska" była dziennikiem urzędowym, więc obok kilku stron właściwych informacji typowo "gazetowych" (lokalnych i ze świata oraz reklam) resztę numeru zapelniały różne urzędowe i sądowe obwieszczenia.

Są one, no, różniste. Tu poniżej macie przykład zawiadomienia o licytacji majątku dłużników. Wielu Olejowian się wtedy, we wrześniu 1895 "załapało", niestety. W wymienionym artykule jest ich aż ośmioro. Wpadli w coś, co w naszym XXI wieku nazywa się "pułapką kredytową". Nie mieli z czego spłacać rat i zlicytowano im mienie, czyli owe "realności". Nie mam niestety wiedzy, czy pod tą nazwą "realność" chodziło o ziemię (czyli pole) czy też o dom z działką siedliskową. Obawiam się jednak, że mogło chodzić o to drugie.W tej kategorii są jednak także inne, dziwne materiały... no, sami zobaczcie....

Swoją drogą to jest to w moich poszukiwaniach pierwszy taki przypadek, żeby dwa różne materiały dotyczące wiosek opisywanych na portalu "Olejów na Podolu" znalazły się nie tylko na jednej stronie gazety, ale jeszcze obok siebie. Jednak nie o ten rekord chodzi, a o tematykę. Drugi artykuł jest OK. Nie wiem jeszcze, co oznacza termin "marnotrawca" - mi się to na razie kojarzy z biblijnym "synem marnotrawnym". Mamy takich artykułów kilka (w tym np. z Bzowicy). Ale ten pierwszy....No, teraz już widzicie. A tu jeszcze drugi podobny "kwiatek".Tematyka doprawdy zadziwiająca. I jak takie coś użyć na stronie? Na razie nie wiem. Na moje "Wycinki ze starych gazet" materiał się jak najbardziej nadaje, między inne curiosa, które tam gromadzę. Ale przy projekcie "Olejów na Podolu"? Mam wątpliwości. Na razie więc wrzucam to jedynie jako ciekawostkę dla tych naszych Czytelników, którzy zechcą przeczytać rozwinięcie tego newsa.

Swoją drogą wesołe to były czasy. Z naszych okolic były jak dotąd tylko te dwa "kwiatki" powyżej (i trzeci z Milna). Ale ilościowo jest tego mnóstwo, z różnych zakątków Galicji. W niektórych gazetach widywałem i po pół strony (dwie szpalty) takich edyktów. Klimaty jak z humoresek Jarosława Haszka, czy z "Przygód dobrego wojaka Szwejka". Przy czym różnorodna terminologia. Uznawano tych biedaków "za chorego na umyśle", "za umysłowo chorego", "za umysłowo niedołężnego", "za obłąkanego", "za głupkowatego". Ciekawe, czy te terminy różniły się czymś od siebie w sensie prawnym? Niestety nie wiem.

Z takimi oto dziwnościami też człowiek się spotyka, Drodzy Czytelnicy. Na szczęście owe curiosa to tylko niewielki ułamek naprawdę ciekawego materiału o dawnych czasach.

Pozdrawiam i zapraszam do zaglądania na naszą stronę.

Remigiusz Paduch, administrator
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

^Kazimierz
DATA: 13/11/2022 16:07
Nowy album zdjęć z 2017 roku:
Cmentarz w Kosieczynie koło Zbąszynka

^Kazimierz
DATA: 04/06/2022 07:38
@awod29 na 100% to nasz Trościaniec Wielki

~awod29
DATA: 03/06/2022 13:32
czy to są faktycznie zdjęcia z Trościańca Wielkiego: https://polska-org.pl
/8641821,foto.html

~adajczak
DATA: 28/04/2022 14:44
Przepraszam,że tutaj informuję, ale nie mam nr tel. dziś zmarł mój tata-Franciszek Dajczak
pogrzeb w sobotę 0 10.00 Mój nr tel 783258540 Agnieszka Torba

^Kazimierz
DATA: 04/04/2022 14:57
@jerzy59 na stronie rody.olejow.pl mogą to zrobić tylko administratorzy, można napisać email, prywatną wiadomość PW lub postawić wątek na forum dyskusyjnym. Można dzwonić do Kazimierza...

~jerzy59
DATA: 03/04/2022 13:50
Jak uzupełnić kolejnych potomków?

~bezpal
DATA: 02/03/2022 10:20
bezpal do Pana Kazimierza, była bym wdzięczna, ale na razie ze względu na sytuację wolę poczekać. Dziękuję

^Kazimierz
DATA: 17/02/2022 21:27
@bezpal, bardzo mały nakład, mogę pożyczyć. Babimost

~bezpal
DATA: 09/02/2022 13:50
jak i gdzie mogę kupić ta książkę; Zborów i Ziemia Zborowska Pana Antoniego Worobca?

^Kazimierz
DATA: 20/03/2021 21:23
Nowy album zdjęć - Trościaniec Wielki, kościół po przebudowie: zdjęcia nadesłał Marek Zalewski z Poznania, potomek rodziny Dzik. Wielkie dzięki...

^Kazimierz
DATA: 10/03/2021 11:44
Trościaniec Wielki, stary cmentarz: zdjęcia nadesłał Marek Zalewski z Poznania, potomek rodziny Dzik

^Kazimierz
DATA: 12/02/2021 19:36
@Arkadiuszgolabowicz
Proszę pisać do użytkownika 'Remek' lub postawić sprawę na forum

~Arkadiuszgolabowicz
DATA: 09/02/2021 18:21
Szukam rodziny o nazwisku Gołąbowicz, Gołębowicz. Widziałem w zapiskach kronik spisy o takich nazwiskach, proszę o informacje osoby która to zamieszczała. Mój dziadek pochodził z Krynki a przodkowie b

~kazek
DATA: 14/12/2020 22:03
Witam szukam kontaktu z osobami z rodziny Bezpalko

^Kazimierz
DATA: 20/07/2019 00:06
Nowy album zdjęć 'Trościaniec Wielki 2019', dzięki Jurkowi Wodeckiemu

^Kazimierz
DATA: 08/02/2019 22:23
Dzięki wielkie Markowi za album zdjęć 'Białokiernica 2018' i 'Cmentarz w Białokiernicy'

^Kazimierz
DATA: 03/02/2019 01:17
Dziękujemy, pozdrawiamy rodzinę Drozda, w szczególności mamie Julii 100 i więcej lat!!! http://rody.olej
ow.pl/individual.php?
pid=I3150&ged=drzewo1

~Drozda
DATA: 31/01/2019 22:13
Witam wszystkich serdecznie. Drozda, to nazwisko po mamie urodzonej w Hukałowcach, 31 stycznia 1923 roku (dzisiaj rocznica urodzin : )
Szczególne pozdrowienia dla Kazika Dajczaka, którego przed laty

~marikot
DATA: 29/06/2018 08:34
Wiem ze w czasie II wojny światowej Polacy byli mordowani przez Ukraińców. Czy ok 1880 roku Polacy też musieli uciekać z Podola? Prababka Marianna tak opowiadała, ze uciekała z rodzicami jako 15-latka

~marikot
DATA: 15/06/2018 18:43
Maryanna Formicka z matki Wójtowicz z domu, jeśli ktoś coś wie, proszę o kontakt.

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najnowsze zdjęcia

Zofia Dajczak i Jan Dajczak


Wojciech Dajczak
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Losowa fotografia
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1865

Artykuły z naszej strony
były czytane
5428213 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zaprzyjaźnione strony


Podkamień na Podolu


Milno na Podolu


Huta Stara


Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski


Wycinki ze starych gazet
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020