| Artykuły: Wojenne lata 1914-1920 Życie w zniszczonych po I wojnie wioskach.
Artykuły z gazet poznańskich z czasów wojny polsko-ukraińskiej, opisujące nędzę i straszne warunki bytowania ludzi w zniszczonych w czasie pierwszej wojny światowej podolskich wioskach na wschód od Złoczowa.
Anegdota o galicyjskiej wsi
Czarny humor z epoki o wielokrotnie wyzwalanej galicyjskiej wiosce.
Bitwa konna pod Jarosławicami 21.VIII.1914 r. - część 1
Po otrzymaniu telegramu z dowództwa 11 korpusu o przesunięciu się Rosjan w kierunku Zborowa, gen. Zaremba wysłał o godz. 1-ej w nocy 3 patrole wywiadowcze na Trościaniec, Olejów i Bzowice, celem odnalezienia nieprzyjaciela...
Bitwa konna pod Jarosławicami 21.VIII.1914 r. - część 2
Pierwsza linja t. j. dragoni i ułani byli na 300 kroków od wierzchołka 418 gdy z za wzgórza pokazała się w galopie pierwsza linja Austriaków i w tejże chwili nastąpiło zwarcie się dwóch mas jazdy...
Bitwa konna pod Jarosławicami 21.VIII.1914 r. - część 3
Bitwę jarosławicką można nazwać w całym tego słowa znaczeniu bitwą spotkaniową (rencontre). Obydwie strony maszerują, obydwie strony, prawie że do ostatniej chwili, są w zupełnej nieświadomości, gdzie przeciwnik jest i co robi. Powodem tej niejasności sytuacji jest brak ścisłych wywiadów i rozpoznania, tak z jednej, jak i z drugiej strony. Rosjanie, uderzając na Załoźce i dalej, nie wiedzą, gdzie znajduje się D. K., ta zaś, maszerując na Olejów, do ostatniej chwili nie wie czy jest on obsadzony przez nieprzyjaciela, czy nie, i idąc ślepo po linji rozkazu 11 korpusu, maszeruje na Zborów, zezując tylko w stronę swojego lewego skrzydła t. j. Olejowa.
Bitwa konna pod Jarosławicami 21.VIII.1914 r. - część 4
Bitwa jarosławicka jest dowodem, że i w naszych czasach, - czasach wielkiej wojny i kolosalnego rozwoju techniki ogniowej było i jest miejsce dla konnej walki jako ostatniej i definitywnej formy rozstrzygnięcia boju między dwoma wrogiemi ugrupowaniami jazdy, ostatnim "ultima ratio", choćby były one najbardziej wyposażone w nowoczesne środki ogniowe.
Choceń - obóz uchodźców wojennych cz.1
Obóz uchodźców z Galicji, tzw. "polska kolonia" w miejscowości Choceń na Morawach (czes. "Choceň") w czasie I wojny światowej, w którym przebywali m.in. ewakuowani przed frontem mieszkańcy Bzowicy, Reniowa i Załoziec.
Choceń - obóz uchodźców wojennych cz.2
Artykuły z prasy wielkopolskiej o obozie dla galicyjskich uchodźców wojennych w Choceniu na Morawach.
Ministrowie i pan namiestnik Galicji w Olejowie
Rzadko się trafiało, żeby takie osobistości zjawiały się w małym Olejowie. W dodatku była to wizyta oficjalna, a nie prywatny przyjazd na polowanie, wesele czy pogrzeb. Wrzesień 1918. Objazd zniszczonych w czasie wojny miejscowości we wschodniej Galicji.
Ofiary wojen 1918-20
Odszukane w źródłach ofiary wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej w okolicach Olejowa i Załoziec. Polegli, pomordowani, ranni i uwięzieni.
Straty austriackiego 35. pułku piechoty obrony krajowej
Polegli, ranni i wzięci do niewoli żołnierze i oficerowie pułku - między sierpniem 1914 a lutym 1915. Służyli w nim mieszkańcy powiatów Radziechów, Brody, Skałat, Tarnopol, Trembowla, Złoczów, Zborów i Zbaraż.
Straty austriackiego 80. pułku piechoty
Polegli, ranni i wzięci do niewoli żołnierze i oficerowie pułku - między sierpniem 1914 a lutym 1915. Służyli w nim głównie mieszkańcy powiatów Radziechów, Kamionka Strumiłowa, Złoczów, Zborów i Brody.
Uchodźcy wojenni z 1914 roku
Lista uchodźców wojennych z okolic Olejowa i Załoziec na początku I wojny światowej
Walki polsko-ukraińskie w 1919 roku cz.1
Ziemie naszych przodków w czasie wojny polsko-ukraińskiej. Fragmenty z dziejów 38 pułku strzelców lwowskich i ochotniczej kompanii poznańskiej.
Walki polsko-ukraińskie w 1919 roku cz.2
Ziemie naszych przodków w czasie wojny polsko-ukraińskiej. Fragmenty z dziejów 39 i 40 pułku strzelców lwowskich, 5 pułku artylerii polowej i 6 pułku artylerii ciężkiej.
Walki polsko-ukraińskie w 1919 roku cz.3
Ziemie naszych przodków w czasie wojny polsko-ukraińskiej. Fragmenty z książki "Zajęcie Małopolski Wschodniej i Wołynia w roku 1919"
Walki w 1916 roku w okolicach Trościańca
Na leczenie do szpitala powszechnego we Lwowie przywieziono onegdaj Karolinę Dajczak, liczącą 47 lat, z Trościańca wielkiego, powiat Brody. Została ona ciężko ranną dn. 8 b. m. podczas bitwy, jaka się toczyła w okolicy jej rodzinnej wioski...
Wojenne lata 1914-15 na ziemiach naszych przodków
Okolice Olejowa, Załoziec i Trościańca Wielkiego w oficjalnych komunikatach wojennych z czasów I wojny światowej. Część 1: lata 1914-1915
Wojenny rok 1916 na ziemiach naszych przodków
Okolice Olejowa, Załoziec i Trościańca Wielkiego w oficjalnych komunikatach wojennych z czasów I wojny światowej. Część 2: rok 1916
Wojenny rok 1917 na ziemiach naszych przodków
Okolice Olejowa, Załoziec i Trościańca Wielkiego w oficjalnych komunikatach wojennych z czasów I wojny światowej. Część 3: rok 1917
Z krainy wojny, ognia, głodu i powietrza...
Obrazki z życia mieszkańców zrujnowanych przez I wojnę światową wschodniogalicyjskich wiosek
|
| |