dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5886060 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 

STRATY C. K. 35. PUŁKU PIECHOTY OBRONY KRAJOWEJ


Polegli, ranni i wzięci do niewoli żołnierze c. k. 35 pułku piechoty obrony krajowej (k. u. k. 80. Landwehrinfanterieregiment Nr. 35). Sierpień 1914 - luty 1915.


35. Pułk Piechoty Obrony Krajowej "Złoczów" - trawozielone wyłogi i białe guziki z numerem arabskim przy mundurach - w chwili wybuchu I wojny światowej składał się z trzech batalionów. Jego miejscem stacjonowania był Złoczów. 70% żołnierzy pułku stanowili Rusini, 21% Polacy, resztę Żydzi i inne nacje wielonarodowej austro-węgierskiej monarchii. (informacje z książki Tomasza Nowakowskiego "Armia austro-węgierska". Warszawa 1992. Wydawnictwo FENIX).

Służyli w nim mieszkańcy powiatów Radziechów, Brody, Skałat, Tarnopol, Trembowla, Złoczów, Zborów i Zbaraż. Wśród nich było wielu poborowych z okolic Olejowa, Załoziec i Podkamienia.

Zestawione na niniejszej liście nazwiska pochodzą z kolejnych list strat ("Verlustliste") austriackiego Ministerstwa Wojny w Wiedniu od numeru 26 (z 14.10.1914) do numeru 168 (z 28.04.1915). Cyfrowe skany tych list są dostępne na stronie Biblioteki Cyfrowej Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Jeśli pojawią się następne listy, niniejsze materiały zostaną uzupełnione.

Prawdopodobnie większość tych strat 35. pułk piechoty obrony krajowej poniósł w walkach w zachodniej Galicji. W pewnym okresie na pewno był częścią załogi oblężonej twierdzy Przemyśl. Aktywnie uczestniczył w walkach, brał też udział w wypadach, których celem było przebicie się przez siły rosyjskie i nawiązanie połączenia z wojskami austriackimi poza twierdzą. W jednym z takich wypadów poległ żołnierz z Podkamienia, Józef Wilfart (na naszej liście pod numerem 1017) - przodek Krystiana, autora zaprzyjaźnionej strony internetowej o miasteczku i klasztorze Podkamień http://www.podkamien.pl

Niestety, nie znamy jeszcze pełnego szlaku bojowego pułku, zwłaszcza z pierwszego roku wojny. Nie dotarliśmy na razie do odpowiedniej literatury. Gdyby ktoś z Czytelników mógł tu pomóc - bylibyśmy bardzo wdzięczni. Przydałaby się krótka notka o najważniejszych bitwach, w których pułk uczestniczył. Lub choćby namiary na książkę, w której moglibyśmy takie informacje odnaleźć.

Nazwiska i imiona podajemy w wersji oryginalnej (więc większość imion po niemiecku, tak jak je zapisano na listach). Zapewne jest tu wiele błędów. Udało nam się poprawić jedynie niektóre nazwiska z okolic Olejowa, znane z ksiąg kościelnych - o innych okolicach nie mamy już wiedzy.

Ilość materiału była tak duża, że mieliśmy nawet problemy techniczne z umieszczeniem go na stronie. Słabym ogniwem jest tu oprogramowanie, z którego korzysta "Olejów na Podolu". Nie dało się zapisać w jednym artykule więcej niż nieco ponad czterysta nazwisk ze wszystkimi danymi z naszej listy. Żeby więc niepotrzebnie nie "mnożyć bytów", czyli nie dzielić strat pułków 80. piechoty i 35. piechoty Landwehry na kilkanaście małych artykułów (które i tak w razie napływu nowych nazwisk z następnych list musiałyby być przerabiane) zdecydowaliśmy się na taką oto "protezę". Osobne pliki html "podklejone" do niniejszego artykułu. "Pojemne", bo bez limitu wielkości - podzieliliśmy je na części jedynie dla wygody Czytelników, żeby zbyt długo się nie ładowały przy wolniejszym połączeniu internetowym. I łatwe do przyszłego uzupełniania, gdy - mamy taką nadzieję - pojawią się kolejne zeszyty c. k. list strat z 1915 roku z następnymi nazwiskami.


Klikajcie na poniższe linki, żeby zobaczyć listy nazwisk.

Oficerowie. 28 nazwisk.

Podoficerowie i żołnierze cz. 1. 600 nazwisk. Od Adamów do Maryjowski.

Podoficerowie i żołnierze cz. 2. 491 nazwisk. Od Maryńczuk do Żurba. 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020