dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1865

Artykuły z naszej strony
były czytane
5428022 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
[źródło: Nasz kresowy dom nad Hukiem, Smolanką i Łopuszanką". Opracowanie zbiorowe pod redakcją Antoniego Worobca. Zielona Góra 2000, tamże Władysław Strąg, Tarnów: "Sylwetka autora wspomnień"]


Z Halczynej Doliny na posiołek Kaban II
Sylwetka autora wspomnień


Władysław Strąg urodził się 31 stycznia 1926 r. w Trościańcu Wielkim, w wielodzietnej rodzinie Szymona Strąga i Heleny z Półtoraków (Pawłusyków). Rodzina Strąków mieszkała na Ruskim Boku, tuż za mostem na rzece Smolance, w sąsiedztwie Franka Wojtyny (od zachodu) i Reginy Stechlińskiej, za drogą (od wschodu). Dolinne położenie zagrody Strągów sprawiło, że ojca autora wspomnień nazywano "Szymek z Dołu".

"Gdy rodzina nam się powiększała, rodzice postanowili sprzedać ojcowiznę w Trościańcu i kupić nieco więcej pola z rozparcelowanego folwarku Aleksandra hr. Wodzickiego na Halczynej Dolinie. Decyzja i wybór rodziców padł na tę miejscowość - pisał autor wspomnień.

Położenie osiedla, przy skrzyżowaniu ruchliwych dróg w powiecie zborowskim, dość blisko ośrodka gminnego w Olejowie, a nade wszystko niedaleko od Trościańca Wielkiego (ok. 8 km.), było zachęcające".

Okolice i krajobraz Halczynej Doliny były inne niż w Trościańcu. Zaraz za osadą Ostry Garb i drogą ciągnęły się lasy Hrabiego Wodzickiego, pod lasem stała wieża topograficzna, nieco dalej na wschód - druga. Całość pól przegradzał rząd dębów, więc pola za nimi nazywano "Za Dębami". Tu właśnie Szymon Strąg kupił parcele w scalonym, 10-hektarowym łanie podolskiego, lessowego czarnoziemu. Tu wzniósł dom i budynki gospodarskie.

"Miała to być oaza szczęścia i zasobności" - pisał po wielu latach pan Władysław - ale stała się ich wielką tragedią.

"10 lutego 1940 r. o świcie wtargnęli do mieszkania uzbrojeni ludzie w asyście miejscowych Ukraińców z "grupy sprzyjania partii", siłą wywlekli z pościeli zastraszone dzieci, kazali się pakować i po pół godzinie wieźli do stacji kolejowej w Młynowcach koło Zborowa".

Koszmar dwutygodniowej podróży z Młynowic do stacji Wierchnaja Tura na Uralu, oraz przejazd saniami przez tajgę syberyjską do posiołka - Kaban II - miejsce zesłania, opisuje autor w załączonym tekście.

Jesienią 1941 r., po podpisaniu porozumienia Sikorski-Majski, nasi zesłańcy otrzymali dokumenty tożsamości, mogli więc decydować sami o swoim losie. Postanowili na własną rękę wracać do domu. Daleko nie zajechali. Zatrzymano ich w strefie przygranicznej i osiedlono w miejscowości Issa, w obwodzie Penzy. Młody Strąg rwał się do walki o Polskę. Ponieważ wojska gen Andersa opuściły już terytorium ZSRR, podjął decyzję ucieczki do Żytomierza, gdzie tworzono polskie formacje wojskowe. Został wcielony do broni pancernej, ukończył podoficerską szkołę w Berdyczowie i skierowano go na front. W 4-tym samodzielnym pułku czołgów jechał i walczył na szlaku: Warszawa - Bydgoszcz - Wał Pomorski - Kołobrzeg - Berlin. Drugą wojnę światową zakończył w Klietz nad Łabą.

Potem była służba wojskowa w Rogoźnie, Śremie, Poznaniu i innych, wreszcie w Tarnowie. Tu zakończył karierę wojskową. Obecnie jest na emeryturze. Cieszy się dobrym zdrowiem, szczęściem wieloosobowej rodziny.

"A rodzinę mam dużą - pisał w liście do autora monografii Trościańca - łącznie 26 osób, razem z dziećmi, zięciami, synowymi i wnukami".
poprzednia
część

 

 

Władysław Strąg:
Z Halczynej Doliny na posiołek Kaban II 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
krystyna55 dnia października 02 2009 21:49:28
Dziękuję serdecznie za umieszczenie powyższych fragmentów z książki "Nasz kresowy dom nad Hukiem,Smolanką i Łopuszanką", których autorem jest mój kuzyn Władysław (obecnie już św. pamięci).Dzięki temu tekstowi mogłam poznać szczegóły tej okrutnej historii najstarszego z braci mojego ojca i jego dzieci.Pozdrawiam serdecznie.
Kazimierz dnia października 03 2009 16:16:27
Przydałoby się zdjęcie autora tych wspomnień, gdyby była zgoda rodziny chętnie umieścimy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020