dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5933632 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Bardzo ciekawy list ostatniego olejowskiego proboszcza, księdza Mieczysława Moryla, opisujący czasy grozy, gdy musiał - ratując życie - opuścić olejowską placówkę. Źródło zawiera też informacje o losach części sprzętów kościelnych z Olejowa.

Bardzo dziękujemy Panu Romanowi Romanów - autorowi strony internetowej o wiosce Huta Stara w powiecie buczackim - za pomoc w dotarciu do tych materiałów.
[źródło: Ks. Józef Wołczański: Eksterminacja narodu polskiego i kościoła rzymskokatolickiego przez ukraińskich nacjonalistów w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945. Materiały źródłowe - cz. I. Wydawnictwo Bastion. Kraków 2005.]

Pismo ks. Mieczysława Moryla do Kurii Arcybiskupiej w Lubaczowie w sprawie likwidacji parafii Olejów w 1944 r., Kraków-Skotniki 2 II 1960 r. [Tekst pisany na maszynie z dodaniem odręcznego autografu autora na 1,5 stronicy czystego papieru formatu A4.]

Do Najprzewielebniejszej Kurii Arcybiskupiej w Lubaczowie

W odpowiedzi na pismo z dnia 31 X 1959 r., Lp. 1159/59, w sprawie parafii Olejów, podpisany donosi co następuje.

Dnia 4 marca 1944 roku opuściłem Olejów zostawiając wszystkie rzeczy kościelne: proboszczowskie i osobiste na miejscu, tz.[n.] na probostwie w Olejowie, o czym mnie ustnie, że tak mam postąpić, poinformował ks. kanclerz Hałuniewicz(1). A opuściłem parafię Olejów dlatego, że dnia 1 marca 1944 roku po swoim powrocie ze Lwowa zostałem ostrzeżony przez nauczyciela Czesława Zająca, iż mam opuścić Olejów do tygodnia, o ile chcę żyć. Nie zastrzelili mnie dnia 26 lutego 1944 roku, kiedy strzelali do mnie przez okno, więc teraz przez w[yżej] w[ymienionego] Zająca zawiadomili mnie, iż jest przez bandę ukraińską wydany na mnie wyrok śmierci. Opuściłem przeto 4 marca 1944 roku parafię Olejów o godzinie 16, a o godzinie 17 banda ukraińska porwała kierownika szkoły, leśniczego i dwóch gospodarzy; po mnie mieli jechać - jak mi później opowiadano - lecz mnie nie zastali.

Rzeczy zostały w Olejowie. Co się z nimi stało? Po moim wyjeździe parafią zajmował się Ks. Studziński (2) z Trościańca Wielkiego oraz częściowo ks. Pawlicki ze Zborowa. Jeden z komitetowych parafii Olejów - Mazgajski Jan, zamieszkały Broniszewice, pow. Jarocin (obecnie już nie żyje, inni komitetowi zginęli śmiercią męczeńską w Olejowie zamordowani przez bandę ukraińców) pisał do mnie w liście 30 X 1946 roku, że rzeczy kościelne w pakach zostały złożone na probostwie w Zborowie u Ks. Pawlickiego, gdyż do tego ich zmusił Ks. Studziński z Trościańca Wielkiego, grożąc im doniesieniem do policji jeżeli do tego się nie zastosują. (List ten znajduje się u mnie i w razie potrzeby mogę służyć). W liście z dnia 29 września 1947 roku ten sam Jan Mazgajski pisze mi, iż Ks. Pawlicki (3) - proboszcz ze Zborowa - oświadczył mu będąc w Broniszewicach, iż rzeczy parafii Olejów pozostawił u Ks. Gruszeckiego (4). To samo doniósł mi w liście z dnia 4 XII [19]46 Ks. Pawlicki, iż "rzeczy kościelne z Olejowa odwiozłem do Złoczowa do ks. Gruszeckiego; czy je przywiózł na Zachód, czy zostawił tam - nie wiem". (List ten znajduje się u mnie, w razie potrzeby służę). Tyle o rzeczach parafii Olejów.

Co się zaś tyczy tego, gdzie znajdują się parafianie z parafii Olejów powiedzieć nie mogę, gdyż nie wiem. Do parafii Olejów należały oprócz wioski Olejów siedem wiosek, a to: Beremowce, Białokiernica, Bzowica, Harbuzów, Hukałowce, Łopuszany, Manajów, Moniłówka, Perepelniki. Więc gdzie mieszkańcy z tych wiosek się znajdują - nie wiem, gdyż nikt do mnie o tym nie pisał. Wiem natomiast gdzie niektórzy się znajdują: są rozsypani po całej Polsce i tak w powiecie Gliwice - wieś Bojków, Broniszewice - pow. Jarocin, Barlinek - pow. Międzyrzecz, w Szczecinie, Zubowice - pow. Tomaszów lub woj. Lublin itd. Czy ich kościoły są dostatecznie wyposażone - to tym bardziej nie wiem, zwłaszcza, iż po największej części księża chociaż może na gorsze warunki trafili do tego się nie przyznają, a raczej się chwalą.

Kraków-Skotniki, dnia 2 luty 1960 r.

Ks. Moryl Mieczysław(1) - ks. Zygmunt Hałuniewicz (1889-1974), w latach 1921-1945 kanclerz Kurii Metropolitalnej we Lwowie. Po wojnie więziony przez NKWD i skazany na 10 lat łagrów, w 1955 r. wrócił z zesłania do Lwowa i do śmierci pracował tu jako duszpasterz.

(2) - ks. Edward Studziński (1897-1968), w latach 1938-1945 administrator parafii w Trościańcu Wielkim, po wojnie duszpasterz na Śląsku Opolskim

(3) - ks. Jan Pawlicki (1903 - ?), w latach 1938-1944 proboszcz w Zborowie, po wojnie wyjechał do Wrocławia

(4) - ks. Kajetan Gruszecki (1881-1952), dawny administrator olejowski (1913-1921), w latach 1933-1945 proboszcz w Złoczowie, po wojnie wyjechał do diecezji tarnowskiej.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020