Jeśli chodzi o wydruk tekstów artykułów z naszej strony - czyli samej treści, bez kolorowego tła, kolumn po lewej i ozdobnego bannera, polecam Wam włączać wydruk przez ikonę drukarki po prawej strony u dołu każdego artykułu.
A teraz właściwa część porady, czyli o wydruku zdjęć. Inspiracją były tu fotografie z jesieni 2008 roku z Olejowa. Bardzo miłe uczucie, gdy, można powiedzieć "w tle" - na stole w domu starszej pani, współczesnej mieszkanki Olejowa - zauważyłem wydruki materiałów z naszej strony, w tym także starych zdjęć.
Niestety - te ostatnie na zwykłym, "drukarkowym", miękkim papierze. Ja sam kilka lat temu odkryłem zalety papieru fotograficznego i propaguję to rozwiązanie wśród rodziny i znajomych. I zawsze z pozytywnym skutkiem: nikt kto raz spróbuje tak drukować, nie pożałuje. Po prostu jakość jest nieporównywalna.
I teraz spróbuję "propagandy" wśród Użytkowników i Gości strony "Olejów na Podolu". Moi drodzy, nawet nie wiecie, co tracicie. Doradzam Wam wypróbowanie tej techniki. Żaden kłopot: w najbliższym sklepie komputerowym czy nawet jakimś markecie poszukajcie
PAPIERU FOTOGRAFICZNEGO DO DRUKAREK KOMPUTEROWYCH. Najlepiej błyszczącego (taki zresztą najłatwiej kupić), w formacie A4. I na początek jakiś tańszy gatunek. Technika poszła do przodu, różnice jakości w porównaniu z droższymi papierami "markowymi" nie są zbyt wielkie, zaś różnica w cenie - znacząca. Przynieście ten nowy papier do domu, włóżcie jeden arkusz do drukarki i wydrukujecie jakieś zdjęcie czy obrazek. Tak po prostu, bez żadnych ustawień. Zapewniam, że będziecie pozytywnie zaskoczeni. Różnica jak między gazetą (zwykły papier "drukarkowy") a kolorowym tygodnikiem (papier fotograficzny). A poszło tyle samo atramentu, co i tak zużylibyście (czy raczej: zmarnowalibyście) na wydruk na zwykłym papierze.
Do tego można ten wydruk ulepszyć, czyli będzie jeszcze ładniejszy, gdy komputer się dowie, że ma drukować na papierze fotograficznym. Taki druk trwa dużo dłużej - powierzchnia jest dokładniej pokrywana farbą - no i zużywa się więcej atramentu. Ale na nowych kolorowych drukarkach będzie to już prawdziwe zdjęcie.
Nie jest to wcale takie trudne, co opiszę poniżej. W każdej nowej drukarce jest załączony jakiś program do wydruku zdjęć. Opiszę tu ten z drukarko-skanera firmy Epson. W innych modelach dołączone programy pewnie różnią się wyglądem, ale zasadę działania i funkcje mają podobne -
1) wybrać zdjęcie/zdjęcia do wydruku,
2) wybrać gatunek i rozmiar papieru,
3) wybrać ile zdjęć ma być wydrukowanych na 1 arkuszu (można jedno, lub 2, 3 czy 4 itp. - program wtedy odpowiednio dopasuje wielkość obrazków),
4) wcisnąć przycisk drukowania i po chwili cieszyć się efektem końcowym.
W oprogramowaniu przykładowej drukarki tak wygląda ekran wyboru rodzaju papieru
Ja sam używam obecnie dwóch gatunków papieru. Nie kosztowały zbyt drogo, no i mogłem je kupić niedaleko domu. Zupełnie "niemarkowy" papier A4 do większych wydruków (paczka 30 arkuszy za kilkanaście złotych). I średniej klasy papier EMTEC: 50 arkuszy w formacie pocztówkowym 10 x 15. Ten ostatni idealnie się nadaje do druku zdjęć - nie trzeba ich potem przycinać.
Zachęcam więc Was do zakupu takiego papieru na próbę. Niedługo opublikujemy na stronie mały prezent: obrazek z Matką Boską z Podkamienia, który - jeśli zechcecie - będziecie mogli sobie sami wydrukować (najlepiej właśnie na papierze fotograficznym). Ta reprodukcja wisiała w domach wielu naszych przodków na Kresach, w tym w olejowskim domu Krzywych, w którym mieszkał mój dziadek Michał Dajczak, zięć Michała Krzywego.