dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1874

Artykuły z naszej strony
były czytane
5740948 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
(Stefania Spittal: Kronika szkoły w Załoźcach - część 20)

ROK 1933 - KORESPONDENCJA Z DZIEĆMI Z JAPONII


Z P.C.K. przyszedł album wykonany w Japonii we wiosce Kanoya. Album przysłano w dniu 18 listopada 1933 r. W albumie są rysunki dzieci japońskich od klas I - VIII. Kaligrafia i roboty z papieru. Całość robi bardzo miłe wrażenie, a szczególnie liściki miłe i serdeczne. Treść listów jest następująca:

I. Kochani przyjaciele, przesyłamy Wam nasze najserdeczniejsze pozdrowienia z dalekiej Krainy i życzymy Wam dobrego zdrowia i powodzenia w naukach. Miejscem naszego zamieszkania jest wioska Kanoya. Należymy wszyscy do Koła Młodzieży Czerwonego Krzyża i jesteśmy bardzo szczęśliwi iż możemy korespondować z Wami i zamienić z sobą listy, albumy i okazy prac naszych. Załączamy przy tym nasz album, a chociaż prace nasze nie są wykonane zbyt dobrze mamy nadzieję iż się nimi zainteresujecie, tym bardziej, że jest on dowodem naszej dla Was życzliwości. Spodziewamy się iż zechcecie nam też wkrótce odpowiedzieć i nie każecie nam długo czekać na Wasz album. Japonia obfituje w wiele pięknych miejscowości. Gdy wiosna nadejdzie wiśniowe drzewa pokryte są kwiatami. Upiękniają zbocza naszych gór i brzegi rzek, tworząc malownicze widoki. Mamy tu też różne inne piękne kwiaty w letnim czasie. Chcielibyśmy bardzo byście zwiedzili kraj nasz i zobaczyli nasze wiśniowe drzewa w czasie ich kwitnienia. Zasyłamy Wam moc serdeczności i najlepszych życzeń. Wasi dalecy koledzy i koleżanki ze szkoły powszechnej ze wsi Kanoya, powiatu Amata, prefektury Kyoto w Japonii.

II. Kochani Przyjaciele. Bardzo jesteśmy szczęśliwi iż możemy korespondować z Wami za pośrednictwem Czerwonego Krzyża. Jakże przyjemnie jest pomyśleć, że mamy tak dobrych przyjaciół za morzem. Sądzimy, iż może zechcecie posłyszeć parę słów o naszym kraju i o naszym życiu szkolnym.

Klimat u nas jest bardzo łagodny. Wiele jest rzek i gór, a zarazem pięknych miejscowości. Takich jak góra Fuji, świątynia Itsukushima, Animo Kashido, Matsushima i inne miejscowości. Stolicą Japonii jest Tokio, które liczy 5 milionów mieszkańców i jest uważane pod względem wielkości za drugie na świecie. Innymi dużymi miastami są Osaka, Kyoto, Nagoya, Yokohama i Kobe. Widzimy tu dużo budynków w stylu europejskim. Większość ludności nosi kimona, nasz narodowy strój. Lecz obecnie wiele osób ubiera się po europejsku. Głównym pożywieniem Japonii jest ryż. Domy przeważnie budowane są z drzewa. W miastach handel i przemysł są rozwinięte bardzo. Na prowincji głównym zajęciem ludności jest uprawa ryżu, jęczmienia, pszenicy i hodowla jedwabników. Surowy jedwab jest najważniejszym przedmiotem eksportu.

Poczynając od 6-go roku życia dzieci w Japonii zaczynają uczęszczać do szkół. Rok szkolny zaczyna się w kwietniu i kończy się w marcu. Lekcje odbywają się w szkole od 8-mej do drugiej latem i jesienią od 9 do trzeciej w zimie i na wiosnę. Uczymy się następujących przedmiotów: zasady moralności, arytmetyka, historia, geografia, fizyka, chemia, rysunki, gimnastyka, muzyka i ręczne prace. Posyłamy Wam niektóre nasze rysunki, a chociaż nie są one dobrze wykonane, mamy nadzieję iż przyjmiecie je jako dowód naszych przyjaznych dla Was uczuć. Prosimy Was bardzo o jak najszybszą odpowiedź. Zasyłamy Wam nasze najserdeczniejsze pozdrowienia i najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności i powodzenia. Wasi japońscy przyjaciele, koledzy i koleżanki ze szkoły we wsi Kanoya, w powiecie Amata, prefektury Kyoto, Japonia.

Nasze szkolne Koło Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża zrewanżowało się dzieciom japońskim przesyłając im również album. W albumie były portrety Pana Prezydenta i Marszałka, rysunki porobione kredkami, akwarelą i ołówkiem, przedstawiające nasze drzewa, nasze kwiaty, naszą okolicę, a także roboty z papieru przeplatanki i nalepianki. Oprócz tego kilka fotografii przedstawiających nasze życie szkolne.

Album choć skromny robił bardzo miłe wrażenie. Do albumu zostały dołączone listy następującej treści:

I. Naszym kochanym przyjaciołom ze wsi Kanoya w powiecie Amata, prefekturze Kyoto w Japonii. Za przesłany album jak najserdeczniej dziękujemy i przesyłamy nasz nieudolnej roboty album, wraz z życzeniami wszystkiego najlepszego i powodzenia w nauce. Was kochający koleżanki i koledzy ze szkoły powszechnej w mieście Załoźce powiat Zborów, woj. Tarnopol Polska.

II. Nasi drodzy Przyjaciele. Z prawdziwą radością przeczytaliśmy Wasze miłe liściki. Przebyły one daleką, drogę zanim dostały się do naszych rąk i dlatego tak bardzo nimi cieszymy się. My o Japonii uczymy się w kl. VI, na godzinach geografii i wiemy dokładnie, gdzie ona leży. W naszej bibliotece szkolnej są też książki o Japonii, w nich czytamy o Was Drodzy Koledzy, jako o dzieciach bardzo dobrych i grzecznych, dla których są organizowane różne święta i zabawy. Czytaliśmy o Waszych żołnierzach, nad życie miłujących ojczyznę. w naszej szkole są obrazy o Japonii, przedstawiające pracę na roli i w domu, a także jakże piękne świątynie i krajobrazy. Zawsze mieliśmy dla Was dużo sympatii, która obecnie jeszcze pomnożyła się dzięki Waszej korespondencji. I my chcemy Wam napisać parę słów o naszej szkole i Ojczyźnie.
Mieszkamy w Załoźcach, w małym mieście południowej części Polski, na Wyżynie Podolskiej, która słynie z urodzajnej ziemi czarnoziemu i glinki nawianej lessu, Okolica nasza jest bardzo piękna. Kilka obrazków przedstawiających nasz stary obronny, a dziś już zniszczony zamek, nasze drzewa, nasze ptaki i kilka robót z papieru kolorowego załączamy w albumie. Robimy różne roboty n.p. ze słomy, z drzewa i.t.p., ale nie mogliśmy ich zamieścić w albumie. Załączamy kilka fotografii z przedstawień szkolnych, szkoły naszej, Redakcji Gazetki szkolnej i.t.p. W gazetce przedrukujemy list od Was Kochani Przyjaciele i naszą odpowiedź. Rok szkolny trwa u nas od 20-go sierpnia do 16 czerwca, a po tym mamy 2 miesiące wakacyj. Starsze dzieci uczą się po 5 godz. a najmłodsze po 3 godz. dziennie. Obowiązek szkolny trwa lat 7, od 7 - 14 lat życia. Uczymy się następujących przedmiotów: religia, język polski, język ruski, arytmetyka, przyroda, fizyka, chemia, zoologia z botaniką i higiena, geografia, historia, rysunki, zajęcia praktyczne, śpiew i ćwiczenia cielesne. Tak nam przemija rok w szkole. Cieszymy się każdą porą roku, a już najwięcej wiosną, gdy w naszej miejscowości zakwitną drzewa owocowe, przeważnie wiśnie. Kwitnienie to przypada na koniec kwietnia, lub pierwszą połowę maja.

Kochamy bardzo nasz kraj. Stolicą Polski jest Warszawa. Liczy przeszło 1 000 000 mieszkańców. Dawniej stolicą Polski było miasto Kraków, tam też jest najwiecej grobów królewskich. Nasz kraj jest obecnie Republiką. Mieszkańców ma przeszło 32 000 000, zajmujących się przeważnie rolnictwem. Z Polski wywozi się najwięcej węgla, drzewa i płodów rolnych. Przemysł jest rozwinięty we wielkich miastach. A najwięcej na Śląsku i na Wyżynie Małopolskiej. Klimat u nas jest przejściowy. Granice naszego państwa są przeważnie lądowe, a tylko 146 km. mamy granicy morskiej, nad Morzem Bałtyckim. Tam pobudował nasz rząd port w Gdyni, który podziwiają nawet cudzoziemcy, gdyż jest wyposażony w nowoczesne urządzenia portowe.

Kończąc nasz list przesyłamy Wam najserdeczniejsze pozdrowienia i życzenia wszystkiego najlepszego, wszelkiej pomyślności i powodzenia w Waszych pracach i zamiarach. Nie gniewajcie się na nas, że nasz album jest skromny, ale jest wykonany w naszej szkole z materiału, który można było w naszej niewielkiej miejscowości dostać. Wasi kochający Was koleżanki i koledzy z miasta Założce, powiat Zborów, woj. Tarnopol - Polska.

Album odesłało Koło nasze w dniu 15 grudnia 1933 r.For foreign viewers:
Poland-Japan friendship! Unique material from a chronicle of the school of Załoźce about the exchange of letters between Polish children and Japanese children from Kanoya, a town located in Kagoshima, Japan.

poprzednia
część

 

 

Kronika Szkoły w Załoźcach Starych

 

 

następna
część

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020