dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5884849 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".


[Gazeta Narodowa. Rok XXVIII. Nr. 187. We Lwowie, - Czwartek dnia 15. Sierpnia 1889.]

Otrucie grzybami.

Donoszą z Olejowa:

Żona Tomka Jabłońskiego, fornala z folwarku Tworymirka(*) w powiecie złoczowskim, w dobrach hr. Kazimierza Wodzickiego, nazbierawszy grzybów, ugotowała takowe. Po spożyciu takowych cała rodzina zachorowała, i pomimo lekarskiej pomocy 4 osób zmarło wieczór onegdaj, a tylko syn Jabłońskiego, który najmniej zjadł, do dziś jeszcze żyje i zdaje się, że będzie uratowany.


(*) oryg. błędnie "Tworemirka"


Ślad po tym wypadku mamy także w naszych materiałach. Lecz, co bardzo dziwne - pod inną datą zgonu, kilka dni po publikacji tego artykułu. Tomasz Jabłoński z żoną mieli umrzeć 23 sierpnia 1889 i zostać pochowani następnego dnia (24 sierpnia) na cmentarzu rzymsko-katolickim w Olejowie. Prawdopodobnie w olejowskich zapiskach jest błąd i chodzi o daty 13 i 14 sierpnia 1889. W naszych materiałach brak też zapisów o zmarłej trzeciej osobie - być może była innego wyznania, a więc trafiła do innych ksiąg kościelnych?

Dodatkowe informacje o zmarłych. Oboje byli wyznania łacińskiego. Tomasz Jabłoński, zarobnik pałacowy, urodził się około 1834 roku w Koniuchach koło Brzeżan. Był synem Jakuba Jabłońskiego i Magdaleny zd. Zawadzkiej. W chwili śmierci miał około 56 lat. W roku 1860 poślubił Olejowiankę, Marię zd. Wolaniuk, córkę Tymoteusza Wolaniuka i Anny zd. Miaskowskiej, urodzoną około 1837 roku. Maria zmarła w wieku 53 lat. Jako przyczynę zgonu zapisano przy obojgu "ob esum venenosarum plantarum". Zmarłych odprowadzał ówczesny olejowski proboszcz ksiądz Feliks Gątkiewicz.[Głos Polski. Organ narodowy dla Podola. Rok IV. Nr. 8. Tarnopol, dnia 23. lutego 1907.]

Kronika podolska.

Załoźce. W piątek, dnia 15 bieżącego miesiąca, zdarzył się tu wypadek, który omal że nie stał się przyczyną wielkiej katastrofy. W okolicy naszego miasteczka uwija się z dawien dawna zidyociały włóczęga.

Ciężka zima zapędziła go do miasta, a szukając schroniska, ulokował się w budynku szkoły żydowskiej w nowem mieście. Gospodarzom tej szkoły jednak pobyt takiego gościa snać nie był przyjemny, odesłali go przeto do szkoły żydowskiej w starem mieście. Ale i tu biedny włóczęga nie doznał gościnności. Pędzony z miejsca na miejsce znalazł wreszcie chwilowe schronisko w małej synagodze. Tutaj ułożył się koło pieca, dobrze w nim wprzód napaliwszy i niebawem zasnął.

W jakiś czas potem zaglądnęła do synagogi sąsiadka i spostrzegła z przerażeniem, że łachy biednego włóczęgi zajęły się, a jemu samemu groziła okropna śmierć. Kobieta narobiła hałasu, zbiegli się ludzie i stłumili w zarodku ogień, który łatwo mógł objąć także synagogę, a następnie przenieść się i na sąsiednie domy.


[Głos Polski. Organ narodowy dla Podola. Rok V. Nr. 18. Tarnopol, 2. maja 1908.]

Białogłowy (powiat Zborów). Zdarzył się tu niezwykły wypadek nagłej śmierci skutkiem wypicia nadmiernej ilości alkoholu. Karczmarz w Białogłowach przywiósł z miasta w beczułce kilkanaście litrów wódki. Zajechawszy pod karczmę, zostawił beczułkę na wózku, a sam wszedł do karczmy. W tym czasie znajdował się przed karczmą 70 letni Tymko Łepak, zajęty rębaniem drzewa, wielki amator trunków. Ujrzawszy pozostawioną beczułkę, zakradł się na wózek i rozpoczął operacyę z wódką. Smakowała mu widocznie bardzo, gdyż pił bez wytchnienia, a przestał dopiero wtedy, gdy bezprzytomny zwalił się jak kłoda obok wypróżnionej do połowy beczułki. Znaleziono go w kilka chwil potem bez życia, a komisya sądowa orzekła, że zmarł skutkiem wypicia kilku litrów wódki.


[Głos Polski. Organ narodowy dla Podola. Rok V. Nr. 28. Tarnopol, 11. lipca 1908.]

Moniłówka ad Zborów (Pożar). Dnia 1. lipca o godzinie 5. popołudniu, wybuchł w Moniłówce u Antoszka Mecha pożar i zniszczył 9 gospodarstw włościańskich z których trzy wcale nie były ubezpieczone. Ogień powstał w złożonej na podwórzu słomie, i przerzucił się natychmiast na sąsiednie budynki Chomy Ilka i Druczoka Iwana i inne. Razem zgorzało 10 budynków mieszkalnych i gospodarczych, trzy zostały uszkodzone oraz ruchomości i inwentarz. Szkoda wynosi w budynkach około 3500 koron.


[Głos Polski. Organ narodowy dla Podola. Rok VI. Nr. 37. Tarnopol, 11. września 1909.]

Białogłowy (powiat zborowski). W stawie wsi Białogłów utonęła w tych dniach podczas prania bielizny 25 letnia włościanka, Anna Łakocka(*) wskutek ataku epileptycznego.


(*) oryg. błędnie "Łachocka"


Dziennik Ludowy. Organ Polskiej Partji Socjalistycznej. Nr. 259. Rok XI. Lwów, niedziela 11 listopada 1928. Rubryka "Kronika z województwa Tarnopolskiego".

NIE MANIPULOWAĆ Z GRANATEM!

Stanisław Szklanny lat 13 z Reniowa powiat Zborów manipulując koło znalezionego zapalnika od pocisku artyleryjskiego spowodował eksplozję, wskutek czego doznał oberwania 3-ch palców u lewej ręki, a w prawą został lekko ranny.


(*) oryg. błędnie "Szklany"


[Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Rok XX. Nr. 6895 a. Wydanie poranne. Lwów, środa, 1. maja 1938.]

ZNOWU EKSPLOZJA GRANATU Z CZASÓW WOJNY.

TARNOPOL, 1. 6. (PAT). 16-letni Wasyl Stachowski w Manajowie, powiat Złoczów, manipulował znalezionym w polu granatem z czasów wojny. Granat wybuchł, a eksplozja rozszarpała Stachowskiego w kawałki... 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020