dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5884951 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".


Gazeta Lwowska. Nr 3. Czwartek 7. stycznia 1841.

Wiadomości krajowe.
Ze Lwowa.

Wsparciem ubogich tak zaszczytnie wyszczególniający się instytut Sióstr Miłosierdzia w Załościach, w obwodzie złoczowskim, poniósł roku zeszłego w swéj włości Trościańcu przez grad dwukrotny tak znaczną w plonach stratę, że był już bliskim oddalenia części swych licznych siérot, które tam utrzymanie i wychowanie pobiérają.

Instytut w smutném położeniu tém doznał skutecznéj pomocy w dobroczynności wielu właścicieli dóbr obwodu tarnopolskiego, którzy na wezwanie Starosty tarnopolskiego pana Karola kawalera de Sacher, dostarczyli pomienionemu zakładowi nie tylko przeszło 100 korcy zboża i innych wiktuałów; ale nadto w darach gotowizną złożyli 524 zr. 30 kr. m. k., którąto kwotę rzeczony instytut otrzymał.

Rząd ogłasza z upodobaniem ten nowy dowód prawdziwéj dobroczynności.


Gazeta Lwowska. Rok wydania 52. Nr 271. Wtorek 25. Listopada 1862.

(Przypadkowe zabójstwo.)

W P e r e p e l n i k a c h w obwodzie złoczowskim, gdy jeden z włościan tamtejszych obchodził 16. b. m. wieczorem wesele swoje, chciał obecny w domu panny młodej urlopnik Jacko G. uświetnić tę uroczystość wystrzałem ze strzelby nabitej siekaniną ołowiana, i przez nieostrożność postrzelił odprowadzającą nowożeńców do domu wdowę Maryę Lesków tak nieszczęśliwie, że w kilka godzin potem skonała.Gazeta Lwowska. Rok wydania 59. Nr 184. Piątek 13. Sierpnia 1869.

(Pożary.)

Dn. 27 z. m. zgorzała zagroda włościańska w Neterpińcach (*) w pow. złoczowskim, szkoda 60 złr., przyczyna pożaru niewiadoma.


(*) oryg. błędnie "Neterpiniach"


Gazeta Narodowa. Rok XXXI. Nr. 225. We Lwowie, Czwartek dnia 4. Października 1883.

Fatalna gorzelnia.

Donoszą nam z Załoziec: Dnia 28. z. m. w gorzelni w Bródku nastąpiła eksplozja. Parnik "Henzego" doskonale zbudowany, został skutkiem nieumiejętnego obejścia się z przyrządem całkiem rozerwany, z taką siłą, że część jego przebiwszy dach gorzelni, wyrzuconą została na trakt publiczny. Czterech ludzi jest ciężko pokaleczonych. Szczęściem, w chwili wypadku nikt nie przejeżdżał drogą. Przy tej sposobności potrzeba nadmienić, że w tej gorzelni, którą dzierżawi pewien izraelita, niemający wyobrażenia o zawodzie gorzelniczym, zdarzały się już dawniej podobne wypadki. Zdaje się, że władze przeprowadziwszy śledztwo, zechcą położyć tamę ciągle powtarzającym się nieszczęściom w tej gorzelni.


Głos Narodu. Rok II. Nr. 94. Krakow, Czwartek dnia 26 Kwietnia 1894.

W Załoźcach spaliło się 18 b. m. kilkadziesiąt sążni młodego lasu.


Ilustrowany Kuryer Codzienny. Rok XXIII. Kraków, niedziela 24 lipca 1932. Nr 203.

Straszna burza przeszła przez powiat zborowski.
Zboże zniszczone w promieniu 5 km. - Komunikacja z Zaloźcami przerwana.

Ze Lwowa donosi (C):

Onegdaj przeszła nad powiatem zborowskim burza połączona z gradobiciem i oberwaniem się chmury w miejscowościach: Futory, Zborów, Jarczowce, Kolonja, Jezierna i Olejów. Obszar dotknięty klęską gradobicia, zamieszkały przeważnie przez kolonistów czeskich, wynosi pięć klm kwadratowych.

Najwięcej ucierpiały hreczka, owies i jęczmień. Nadto rzeka Łopuszanka, przepływająca przez okolice Olejowa, przybrała o 4 metry ponad stan normalny i zniosła most na gościńcu powiatowym w Olejowie oraz na drodze gminnej w Łopuszankach. Komunikacja do miejscowości Załoźce jest przerwana.

Miejscowości dotknięte klęską gradobicia zwiedził starosta powiatowy Kocół z naczelnikiem urzędu skarbowego w Zborowie i wydał na miejscu zarządzenia celem przywrócenia komunikacji.

[identyczny tekst - z niewielkimi różnicami stylistycznymi i jedną merytoryczną (kolonistów polskich!) oraz bez obecnego tu nagłówka - opublikowała "Gazeta Lwowska" w numerze 167 z tego samego dnia 24 lipca 1932. Wycinek umieściliśmy w części drugiej naszej "Kroniki wypadków".]


Gazeta Lwowska. Rok 128. Nr. 12. Lwów, wtorek 18 stycznia 1938.

Zderzenie dwu samochodów.

Wczoraj w południe na ul. Ossolińskich u wylotu ul. Zimorowicza samochód nr. A. 80122, prowadzony przez lekarza dr. Ottona Scheera z Załoziec najechał na autodorożkę nr. T 40095, prowadzoną przez szofera Eug. Olchowego. Autodorożka została uszkodzona. Auto dr. S. zagarażowano. 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020