Lecznictwo ludowe w Załoźcach i okolicy
Dodane przez Remek dnia Grudnia 13 2009 22:17:39
 Mamy przyjemność przedstawić Wam kolejny rarytas - od dawna poszukiwaną pracę doktora Stanisława Spittala o medycynie ludowej w okolicach Załoziec. Będziemy ją przedrukowywać w całości - po dwa odcinki tygodniowo, w miarę przepisywania.

Autor był społecznikiem i miejscowym lekarzem. Jego praktyka obejmowała Załoźce i okoliczne wioski Ziemi Załozieckiej. Więc Olejów, Bzowicę, Trościaniec Wielki, Białogłowy, Ratyszcze, Reniów, Milno i inne. Wśrod starszego pokolenia Kresowian z tamtych stron nie ma chyba nikogo, kto by o nim nie słyszał. Wielu znało go osobiście.

Trochę medycyny kresowej przypomniał nam już w swoich artykułach Pan Henryk Śliwa. Przy czym była to raczej przyjazna medycyna ubogich ludzi. Niewiele szkodząca, a w wielu przypadkach naprawdę pomagająca. W pracy doktora Spittala zobaczymy drugą twarz tego ludowego lecznictwa. Więc, obok zielarstwa, także niewiarygodną ciemnotę i zabobon. Np. używanie jako lekarstwa rozmoczonych w wodzie zwierzęcych (gęsich, świńskich, psich, itp.) ... no nie, tego nie da się opisać. Zobaczycie sami. Nikt się już nie dowie, ilu zmarłych z księg zgonów odeszło rzeczywiście na swoje dolegliwości, a ilu w wyniku owych dziwnych "kuracji".

Do tego autor opisuje różne praktyki czarodziejskie, zapewne jeszcze relikty z czasów pogańskich. W sumie potężna dawka wiedzy o naszych przodkach i ich dawnym życiu. Warta przekazania innym - co niniejszym chcemy uczynić. Jesteśmy na tym świecie dlatego, że naszym przodkom udało się jakoś przeżyć tamte praktyki znachorskie. Lub - co bardziej prawdopodobne - byli na tyle mądrzy, że niektórych rodzajów "kuracji" unikali. Zachęcamy Was do lektury.

Z innych materiałów doszły nam w ostatnim okresie: artykuł o domu Sióstr Miłosierdzia w Brodach (przed ich przeprowadzką do Załoziec i Trościańca), pięć opisów z 1884 roku (Załoźce i wioski Bzowica, Białokiernica, Hukałowce, Trościaniec Wielki) - w przygotowaniu kolejne. Od naszego Użytkownika janmiet pierwsza część opracowania "Udział w Ruchu Oporu ludności Trościańca Wielkiego". Doszły też następne części pamiętnika wywiezionego na roboty do Niemiec Olejowianina.


Rozszerzona zawartość newsa