Zarys etnograficzny zachodniej części Podola
Dodane przez Remek dnia Stycznia 26 2009 01:46:39
 Dzisiaj mała zmiana planów i trochę inny blok tematyczny, niż zapowiadałem tydzień temu.

Trafił nam się bardzo ciekawy materiał, trudno dostępna książka etnograficzna Józefa Gajka. Autor w roku 1936 prowadził badania na Podolu - także w Olejowie. Miejscowość naszych przodków często tam przewija się na stronach. Książki niestety nie zdążył wydać przed wojną, zrobił to dopiero w 1947 roku, w bardzo małym nakładzie. Niewiele bibliotek ją posiada.

Bardzo dziękujemy Pani magister Julicie Wawrowskiej za pomoc w dotarciu do tego materiału. Przyda się nie tylko Olejowianom, ale i innym osobom interesującym się Kresami.

Autor opisywał odchodzący w przeszłość świat galicyjskiego Podola z dawnych czasów. Już przed wojną wypierany przez nowe zdobycze cywilizacji, jak lepsze narzędzia czy choćby produkowaną fabrycznie odzież. Ale w roku 1936 wciąż jeszcze obecny. Hodowla zwierząt, uprawa roślin (w tym unikalne rysunki lokalnych narzędzi - także z Olejowa). Zajęcia ludzi jak tkactwo, obróbka drzewa, garncarstwo (z rysunkami typowych garnków). Przechowywanie środków spożywczych, przygotowywanie pożywienia. Także ubiory i sposoby budowania domów. Materiał wydaje się nam ciekawy i warty opublikowania na naszej stronie internetowej. Zwłaszcza że oryginalne źródło jest tak trudno dostępne i nigdy nie było wznawiane.

Zamierzamy publikować z tego źródła obszerne wypisy. Na początek co i jak jedli i w co się ubierali nasi przodkowie. Zawartość jest uniwersalna i tak samo można ją odnieść do Olejowa, jak do Bzowicy, Trościańca Wielkiego, Milna czy innych wiosek. Zachęcamy więc do czytania nie tylko potomków Olejowian.

Zapowiadany wrzut tematyczny o Olejowie i poprawki chwilowo odkładamy w czasie. Tu też w ostatniej chwili doszedł nowy materiał, który trzeba poddać obróbce. Odkryliśmy magiczne słowo - "szematyzm". Zainteresowanych co zacz zachęcam do użycia Googli. Efekty opublikujemy na stronie w okolicach 8 lutego. A za tydzień kilka artykułów o różnej tematyce, w tym nowe wspomnienia bzowickie Pana Henryka Śliwy ze Stargardu i kilka panoram miejscowości spoza Olejowa.
Rozszerzona zawartość newsa