Jesień A.D. 2008
Dodane przez Remek dnia Października 13 2008 02:00:00
 Na dworze złota polska jesień. Ostatnie prace na ogrodzie i trochę innych robót, dopóki aura pozwala. Czytelnikom posiadającym własny kawałek ziemi także życzymy pięknych plonów.

Na razie mniej czasu na prace przy stronie, no i po fizycznym wysiłku trudno wykrzesać dodatkowe siły. Ale zbliża się już koniec sezonu ogrodowego i znów ruszą "z kopytka" prace przy projekcie "Olejów na Podolu".

I zapewniam: będzie się działo. Zrobiłem generalne porządki w "wirtualnej szufladzie". Czeka tam na opracowanie materiał na ponad 30 nowych artykułów. Będą także uzupełnienia już opublikowanych, a na przełomie listopada i grudnia kolejny materiał z olejowskiej księgi ślubów (nazwiska mieszkańców Hukałowiec, Harbuzowa, Perepelników i innych wiosek). Tyle od nas. A od osób współpracujących ze stroną mamy zapowiedź nowego planu Białokiernicy, nad którym pracują Państwo Bieleccy z Siemyśla na Pomorzu, oraz kresowe przepisy na potrawy z Trościańca Wielkiego. Być może uda się też namówić Pana Henryka ze Stargardu na nowe wspomnienia bzowickie.

Jednak prosimy także o Waszą pomoc. Mamy tu na stronie unikalny materiał, te wypisy z ksiąg kościelnych i spisy mieszkańców. Dość dobrze są także reprezentowane stare źródła, czyli różne książki i gazety, jest już trochę fotografii. Ale wciąż za mało wspomnień żywych ludzi, zwłaszcza o czasach przedwojennych. Jak żyli, jak pracowali, jak się bawili, nawet co jedli. O tym właśnie nasi Czytelnicy i my sami najchętniej chcielibyśmy czytać. I nie muszą to być materiały opracowane komputerowo, bo z tym najczęściej kłopot. Może to być zwykła kartka z zeszytu, zapisana długopisem, oryginał lub kserokopia, wysłane zwykłą pocztą do któregoś z administratorów (na życzenie prześlemy adres). Bardzo prosimy o takie wsparcie.

Przydałyby się też - dopóki jest kogo o to zapytać - plany i spisy zagród z następnych wiosek. My z Kazimierzem nie znamy nikogo z Reniowa czy innych miejscowości, poza już opublikowanym Olejowem i Bzowicą (plan Trościańca pochodzi z książki ś.p. Pana Worobca). Chętnie dopomożemy, robiąc komputerowy szkic planu (w wersji z domami i bez), gdyby znaleźli się chętni do dalszych prac.
Rozszerzona zawartość newsa
Z ostatnich prac na stronie:

Poprawione różne błędy w artykułach z kategorii "Szukamy przodków".

Uaktualnione artykuły:
- Słownik gwary kresowej
- Olejowscy księża

Uaktualnione stare mapy