Porządkowanie cmentarza rzymsko-katolickiego w Olejowie
Dodane przez Remek dnia Października 21 2023 19:17:41
Kliknij, żeby powiększyć zdjęcie

Ważna wiadomość z Olejowa.

Na cmentarzu rzymsko-katolickim w Olejowie rozpoczęły się pierwsze prace porządkowe, polegające na karczowaniu zadrzewień samosiejek. Prace finansowane są przez Polską Fundację "Wolność i Demokracja" za pośrednictwem Instytucji Specjalistycznej Wołyńskie Starożytności z Łucka, kierowany przez dyrektora, Pana Oleksija Złotogorskiego. Wołyńskie Regionalne Muzeum Historii Wojskowej jak i Harcerski Hufiec Wolnego Harcerstwa Polskiego Na Ukrainie "Wołyń" będą wykonywać prace na zasadzie wolontariatu.

Jest to pierwszy etap porządkowania cmentarza. W planie są dalsze prace porządkowe, renowacja niewielkiej ilości zachowanych nagrobków, wytyczenie alejek, pozostawienie starszego drzewostanu. Jest to inicjatywa związana z przeniesieniem ekshumowanych szczątków ze starego stryjskiego cmentarza we Lwowie, dokonanych w latach 2022 i 2023 na obrzeża cmentarza Olejowskiego od strony Krugłego Sadu. Na miejscu pochówku szczątków 850 ekshumowanych osób, zostanie wybudowana mogiła ziemna łącznie z zagospodarowaniem otoczenia i tablicami upamiętniającymi, zgodnie z przyjętym planem. Inicjatorem i wykonawcą będzie Gromadzka Organizacja " Załoziecka Historia", reprezentowana przez Pana Wasyla Kowbasa, a fundatorem jest LLC "Towarzystwo" reprezentowane przez dyrektora, Pana Iwana Golubca.

Po zakończeniu prac, całość zostanie przekazana na własność lokalnej wspólnoty terytorialnej.

Zdjęcia udostępnił ich Autor - Vlodek, któremu bardzo dziękujemy. (Kliknijcie na miniaturkę, żeby powiększyć).

Poniżej projekt memoriału, upamiętniającego miejsce pochówku szczątków 850 osób, ekshumowanych z lwowskiego cmentarza (kliknijcie, żeby powiększyć).

Kliknij, żeby powiększyć Kliknij, żeby powiększyć

Rozszerzona zawartość newsa