Wesołych Świąt!
Dodane przez Remek dnia Grudnia 25 2015 07:11:00


W prezencie światecznym dla naszych Czytelników - prawdziwy rarytas.

Plan zagród Olejowa z 1830 roku


Unikalny materiał historyczny sprzed 185 lat. Dawne zagrody olejowskie, na starej mapie katastralnej, tak zwanej "wiedence", z 1830 roku.

Tworzone przez cesarskich rytowników w Wiedniu, pięknie kolorowane i zawierające dużą ilość szczegółów, te mapy nie służyły szerszej publiczności i były wydawane w niewielkim nakładzie kilku sztuk. Oryginał był przechowywany w cesarskim archiwum, a nieliczne kopie - w galicyjskich cyrkułach, gdzie służyły do pomocy przy rozgraniczaniu, czy w innych sprawach spornych, a (czasami) także w majątkach ziemskich - jeśli te zapłaciły. Były to olbrzymie sumy, z zachowanych rachunków kasowych z Milna dowiadujemy się, że w 1851 roku za kopię takiej mapy dominium musiało zapłacić w kasie cyrkułu 174 floreny i 53 i 3/4 krajcarów.

Ze względu na swoją unikalność i olbrzymią ilość informacji o nieistniejących dziś obiektach te mapy są cennym źródłem historycznym. Widzieliśmy przykłady z innych miejscowości i nasi Dobrodzieje od lat poszukiwali podobnych map z okolic Olejowa. Lecz dopiero w 2015 roku udało się trafić na ich ślad w zagranicznym archiwum.

Nasz Olejowski Dobrodziej sprawił nam piękny prezent - kilkadziesiąt kolorowych skanów z Olejowa i tyleż z Trościańca Wielkiego. Niedawno ta baza skanów znów nam się rozrosła, dzięki ofiarności innych naszych Dobrodziejów i Przyjaciół projektu "Olejów na Podolu". Lecz na razie jedynie dla Olejowa posiadamy oryginalne szkice, z pomocą których udało się rozpoznać i podpisać większość zagród na mapie.

Zapraszamy do oglądania.
Administratorzy.

P.S. Uaktualnienie. Dodaliśmy także klikalne linki przy tych gospodarzach z planu, których już mamy naniesionych do drzewek na naszej podstronie genealogicznej. Miłego korzystania!
Rozszerzona zawartość newsa