Pierwsza pocztówka z Trościańca !!!
Dodane przez Remek dnia Października 14 2014 05:48:21
 Pocztówki z Olejowa to wielka rzadkość i kolekcjonerskie "rarytasy". A co dopiero powiedzieć o pocztówkach z Trościańca Wielkiego?! Przedstawiamy Czytelnikom PIERWSZĄ i jak na razie JEDYNĄ ZNANĄ pocztówkę z Trościańcem Wielkim! Oryginał od wczoraj w zbiorach administratorów strony "Olejów na Podolu". Prawdziwy "biały kruk". I piękna zdobycz Kazimierza.

Mieliśmy przedtem ożywioną korespondencję, bo w Galicji tych Trościańców było kilka - czy to aby na pewno ten "nasz"? Czy warto się o tą kartkę starać? Porównywaliśmy stare zdjęcia i rysunek z projektu architekta Obmińskiego. I jesteśmy pewni. Na fotografii jest kościół rzymskokatolicki w Trościańcu Wielkim. Patrząc na układ nawy na planie z książki śp. Pana Antoniego Worobca, dwie widoczne na środku zdjęcia chaty stoją prawdopodobnie na posesjach, które w 1939 roku zajmowali Edward Bielecki i Jakub Wojtyna. Ale może się mylimy i ktoś mógłby to sprostować? Bardzo prosimy o pokazanie tego zdjęcia Waszym starszym krewnym, pamiętającym Trościaniec.

Kartka z Trościańca nie jest żadną "fotografią pocztówkopodobną", ale najprawdziwszą pocztówką świąteczną, na co wskazują dekoracje i napis po niemiecku "Wojenne Boże Narodzenie 1917". Zapewne wykonaną w warunkach polowych przez - i dla niemieckich lub austriackich żołnierzy, którzy tu stacjonowali. Leżący na dachach śnieg wskazuje, że użyte do pocztówki zdjęcie wykonano zimą. Prawdopodobnie w grudniu 1917. Ale wcześniejszy data (poprzednia zima 1916/1917) też nie jest wykluczona. Linia frontu utrzymywała się w okolicach Trościańca dość długo. Autorzy pocztówki mogli więc użyć starszych negatywów. Na fotografii z lewej strony widać czterech małych chłopców (jeden w austriackiej czapce wojskowej). A po prawej dwie starsze od nich dziewczynki. Dzieci ze zdjęcia miałyby teraz dobrze ponad sto lat. Więc pewnie wszyscy już nie żyją, tak samo jak ich rówieśnicy. Nie ma już kto ich rozpoznać. Chyba, że ktoś z Czytelników dopatrzy się rodzinnego podobieństwa? Chłopcy pochodzą prawdopodobnie z roczników 1905-1910.

Nie wiemy, czy (i kiedy?) trafią nam się następne kartki z Trościańca. Ale po tym odkryciu już nic nas nie dziwi. Wydaje się pewne, że istniały także wojenne widokówki z innych "frontowych" miejscowości - jak np. Bzowica czy Reniów. Pytanie tylko, ile z nich zachowało się do dziś? I czy posiadacze zechcą się z nimi rozstać - lub choćby nadesłać nam skany? Niestety, prawie wszystkie wysłano do adresatów w krajach niemieckich i na Węgrzech. W każdym razie zdecydowaliśmy się na utworzenie odrębnego artykułu. Będzie w nim ta nowa pocztówka z Trościańca Wielkiego, oraz (przechowywana dotąd razem z pocztówkami olejowskimi) kartka z Białokiernicy. Może i ten zbiór z czasem się powiększy.

Dodany nowy artykuł:
Pocztówki z innych miejscowości


Rozszerzona zawartość newsa