Trzy lata strony "Olejów na Podolu"
Dodane przez Remek dnia Maja 31 2010 01:03:00
 I niepostrzeżenie minęła nam trzecia rocznica istnienia strony...

Poprzednich też nie obchodziliśmy. Ale teraz jest ważny powód, żeby napisać tych parę słów.

Gdy zakładaliśmy stronę olejowską z Kazimierzem, nikt z nas nawet nie marzył, że ten projekt zajdzie tak daleko. Ba! Wręcz zamartwialiśmy się na wyrost, co zrobimy, gdy już zabraknie nam źródeł do opracowania. A dziś, w 2010 roku to już nie wątły strumyk, tylko prawdziwa rwąca rzeka nowych materiałów. Obok odkryć z bibliotek cyfrowych także rzadkie, niedostępne w Polsce archiwalia - od naszego Dobrodzieja i Przyjaciela projektu. Będzie więc co robić przez jeszcze wiele, wiele miesięcy. A wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. I że rok 2010 będzie dla nas wyjątkowy.

Dziękujemy więc wszystkim, którzy nas wspierają. A dla reszty Czytelników trochę dobrych wieści. Rozpoczęliśmy prace z nowymi materiałami - fragmentami ksiąg kościelnych parafii Jezierna, lata 1816-1847. Na razie jest gotowa kwerenda. 135 ślubów, 320 chrztów, 256 zgonów, razem 2480 nowych rekordów do opracowania. Więcej w rozwinięciu tego newsa (kliknijcie na "Czytaj więcej").

Od kwerendy do opracowania całości daleka droga, pewnie parę miesięcy potrwa. Ale jest za co dziękować naszemu Przyjacielowi, bo to nie koniec prezentów od niego. Z przyjemnością zawiadamiamy naszych Czytelników, że na finiszu są starania o kolejny zespół rzadkich archiwaliów, niedostępnych w Polsce. Tym razem nie księgi kościelne. Ale więcej nie zdradzę, żeby, jak mawiali nasi Przodkowie, "nie zapeszyć". Mam nadzieję, że niedługo sami zobaczycie.

Pozdrawiam w imieniu swoim i Kazimierza Dajczaka.
Remigiusz Paduch, administrator

P.S. Zastanawiałem się nad jakąś odpowiednią ilustracją dla tego "rocznicowego" newsa. Początkowo chciałem dać fragment księgi kościelnej. Ale ostatecznie wybrałem nowość, znalezioną dosłownie dzisiaj na stronach Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej. Bardzo rzadko Olejów trafiał na pierwsze strony gazet (a Milno chyba wcale). Artykuł z pierwszej strony krakowskiego "Czasu" z 13 sierpnia 1914 roku. Na dobrą wróżbę dla naszego projektu w 2010 roku.


Rozszerzona zawartość newsa
O nowych materiałach z Jezierny, których kwerendę właśnie zakończyliśmy.

Są to kopie dla kurii z przedziału 1816-1847 (niektórych pojedynczych lat brakuje). A z tego wybrane kartki z mieszkańcami Olejowa, Bzowicy i Białokiernicy. W sumie, po odjęciu powtarzających się księży i akuszerek, 2.480 nowych rekordów do opracowania w naszej bazie danych.

W tym:

135 ślubów, czyli bez księży 599 nowych rekordów
- 103 kawalerów
- 32 wdowców
- 123 panny
- 12 wdów
- 271 świadków (nie do pary, bo przy jednym ślubie było aż trzech)
- 50 ojców udzielających zgody na ślub małoletniego
- 8 opiekunów sierot udzielających zgody na ślub małoletniego

256 zgonów, czyli 297 nowych rekordów
- 256 zmarłych
- 41 żyjących współmałżonków osób zmarłych

320 chrztów, czyli bez księży i akuszerek 1.584 nowe rekordy:
- 320 ochrzczonych niemowląt
- 320 matek
- 302 ojców
- 640 rodziców chrzestnych
- 2 asysty przy chrzcie

(Oczywiście, tam wiele osób będzie się powtarzać. Np. kobieta mogła brać pierwszy ślub jako panna, drugi jako wdowa; ci sami rodzice przy chrztach kolejnych dzieci, kilka osób często zapraszanych na rodziców chrzestnych itp)

Jak napisałem na początku tego newsa, od kwerendy do pełnego opracowania jeszcze daleka droga. Na razie są wypełnione tylko rubryki: nazwisko i imię, rok, wioska, numer domu, status osoby (zmarły, matka, świadek, niemowlę itp). Oraz nasza wewnętrzna numeracja, czyli numer zdjęcia i pozycja na stronie. Zaznaczyłem także kolorami rzemieślników, akuszerki, służbę hrabiów Starzeńskich - ich nazwiska zostaną użyte do uzupełnienia trzech artykułów jeszcze w czerwcu ("Rzemieślnicy, handlowcy, akuszerki i urzędnicy z Olejowa", "Pracownicy i służba hrabiów Starzeńskich", "Hrabiowie Wodziccy i Starzeńscy w księgach kościelnych").

Czerwiec planuję przeznaczyć na różne uzupełnienia i "przewietrzenie" naszej "wirtualnej szuflady" z różnych zalegających artykułów, z majowych odkryć i wcześniejszych. Obróbka materiałów z Jezierny zacznie się od lipca i potrwa pewnie z 2-3 miesiące. Tradycyjnie już będzie prowadzona poszczególnymi rodami, co usprawnia obróbkę i ułatwia wyłapywanie różnych "kwiatków", czyli błędów z epoki. Bo niestety tu też były takowe. Kilka już zauważyłem przy sporządzaniu kwerendy.

I tyle o bieżącym etapie prac. I wielkie podziękowania dla Przyjaciela projektu "Olejów na Podolu", dzięki któremu możemy zajmować się teraz tymi materiałami.

Pozdrawiam naszych Czytelników.
Remigiusz Paduch, administrator