Przodkowie Michała Dajczaka i Ludwiki z Krzywych Dajczakowej
Dodane przez Remek dnia Listopad 01 2012 20:40:13
W Dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich. Zapalamy Im świeczki na znak, że o Nich pamiętamy.

A ja pozwoliłem sobie na trochę prywaty. Zamieszczam drzewa genealogiczne moich przodków z Kresów. Dla moich krewnych z różnych miejscowości, ale także dla wszystkich Czytelników, którzy zechcą je obejrzeć.

Przodkowie mojego Dziadka Michała Dajczaka i mojej Babci Ludwiki Heleny z Krzywych Dajczakowej z Olejowa. Wszyscy, których udało mi się odnaleźć w starych księgach kościelnych.

32 osoby w drzewku Dajczaków i 33 osoby w drzewku Krzywych. Gdzieniegdzie są dokładne daty dzienne narodzin, ślubu czy zgonu. Gdzie indziej tylko daty orientacyjne, wyliczone na podstawie wieku podanego przy ślubie czy zgonie przodka. A czasem tylko same imiona, bez żadnych dat.

Tu niestety doszedłem do przysłowiowej "ściany". Wiele już się na tym wykresach nie zmieni. Być może w 2013 roku dojdą tu jeszcze jakieś dokładne daty, czyjegoś ślubu czy zgonu. Dzięki ofiarności Dobrodziejów naszego projektu przez kilka lat zgromadziliśmy większość dostępnych roczników starych ksiąg z Olejowa i Trościańca. Zostały dosłownie pojedyncze brakujące kartki, które mamy nadzieję pozyskać w 2013 roku. Jednak na moich drzewkach raczej nie dojdzie już żadna nowa osoba. Nie przesunę ich o kolejne pokolenia wstecz. Najstarsze księgi przepadły bezpowrotnie, zagubione lub zniszczone w dwóch wojnach światowych.

Ale ja się cieszę tym co jest. W rodzinie mojej Mamy udało mi się dojść do szóstego - a miejscami do siódmego - pokolenia moich przodków. Szkoda, że moi Dziadkowie już tego nie dożyli...

Zapraszam do oglądania!

Remigiusz Paduch
wnuk Michała Dajczaka Halaburdy z OlejowaPrzodkowie Michała Dajczaka Halaburdy
(ur. 7.09.1907 w Bzowicy, zm. 29.11.1987 w Stargardzie Szczecińskim)


(kliknij, żeby powiększyć)Przodkowie Ludwiki Heleny z Krzywych Dajczakowej
(ur. 7.11.1912 w Olejowie, zm. 16.06.1991 w Stargardzie Szczecińskim)


(kliknij, żeby powiększyć)Michał Dajczak i jego żona Ludwika z Krzywych, niedługo po ślubie.
Zdjęcie wykonane 15 sierpnia 1932 roku na odpuście w Podkamieniu.