Spis zagród w Olejowie w 1788 roku
Dodane przez Remek dnia Maj 18 2011 15:09:53

Nazwiska gospodarzy (głów rodzin) i numery domów spisane z tzw. metryk józefińskich - pierwszego katastru gruntowego Galicji, zaprowadzonego za cesarza Józefa II, w 1785 roku. Dokumenty dla wioski Olejów, należącej wówczas do cyrkułu brodzkiego, pochodzą z lat 1787-1788.

Na niniejszym spisie brakuje siedmiu numerów domów: 71, 79, 84, 100, 101, 116, 117. W materiale źródłowym nie trafiliśmy na żaden ślad tych posesji - kto je zajmował, lub co się na nich mieściło. Niektóre z nich mogły być np. cmentarzami (ze źródła wynika, że około roku 1788 w Olejowie były trzy cmentarze - ale nie zapisano przy nich numerów parcel). A także cerkiew, kaplica rzymsko-katolicka - i inne budynki czy miejsca zwolnione od opłat, a wiec nie umieszczane w spisach podatkowych.

Z kolei w trzech przypadkach pod tymi samymi numerami domu (19, 24, 86) występują po dwa i trzy budynki mieszkalne, należące do różnych gospodarzy. W spisach są umieszczone pod odrębnymi numerami inwentarzowymi.

Niektóre z zagród znajdowały się poza główną częścią wsi. I w tym przypadku podajemy dodatkową informację o lokalizacji (np. las Dębina, na Górze itp).

Wszystkie imiona i nazwiska w wersji oryginalnej, z 1788 roku.


Spis alfabetyczny według nazwisk gospodarzy zamieszczamy oddzielnie, tu jest link




Spis zagród w Olejowie w 1788 roku


1

Zdorowy Semko

2

Ilko Jacek

3

Niemielowski Demko

4

Kulina Piotr

5

Owczarz Andruch

6

Bałaszewski Wasyl

7

Darmoros Michał

8

Darmoros Łuć

9

Babiey Jurko

10

Zwarycz Michał

11

Robak Ostap

12

Oleynik Fedko

13

Robak Michał

14

Gac Olexy

15

Posny Mikita

16

Posny Pawło

17

Stepaniszyn Dmitr

 

18

Stepaniszyn Hnat

 

19

Boyko Proć

 

19

Maciejowski Krzysztof

 

20

Dołhy Mikołaj

na Górze

21

Mormol Wasyl

na Górze

22

Macyk Roman

 

23

Bury Hrynko

 

24

Dżuryk Jacko

 

24

Wolaniuk Andruch

 

25

Dżura Michał

 

26

Procyk Michał

 

27

Nahorny Jacek

 

28

Oleynik Tymko

 

29

Łuciowy Fedko

 

30

Łuciowy Iwan

 

31

Kowal Stepan

32

Waśko Hawrych

33

Mormol Michał

34

Kowal Wasyl

35

Darmoros Semko

36

Chmiel Iwan

37

Hayduk Walko

38

Osiecki Franciszek

39

Duć Grzegorz

40

Sadołowski Stach

41

Stefanicha wdowa

42

Tryiuda Andruch

43

Tryiuda Fedko

44

Robak Jacko

45

Fedorowicz Fedko

46

Kowalowy Seńko

47

Polowy Matwij

48

Robak Fedko

49

Posny Mikołaj

50

Swiniarz Ilko

51

Szewc Fedko

52

Posny Łuć

53

Wergelas Hrynko

54

Siamro Wasyl

55

Dybasz Iwan

56

Dybasz Fedko

57

Andrzeykowy Wasyl

58

Babiej Jan

59

Bielec Michał

60

Bednarz Ostap

61

Muzyka Jędrzej

62

austeria pańska

63

Lichota Franek

64

Ptasznik Kazmierz

65

Wiszniowski Kazmierz

66

rezydencja ks. Strzelbickiego, parocha

67

Drozdowicz Sobesztian / Drozdowicz Maciej

68

Kamieński Józef

69

Jobek Józef / Jopek Józef

70

Polowy Sawko

71

??? - nie figuruje w spisach

72

Szkałuba Woytek

73

Radom Andrzey

74

Radom Gaspar

75

folwark pański w Olejowie

76

Ogrodnik Mikołai

77

Mazur Woyciech / Woytek

78

Jacycha wdowa

79

??? - nie figuruje w spisach

 

80

szkoła parochialna

 

81

Pałamarz Tymko

 

82

Pajuk Jan

 

83

Kozakiewicz Benedykt

 

84

??? - nie figuruje w spisach

 

85

browar pański

 

86

Matusowa wdowa

 

86

Posny Iwan

 

86

Stolarz Jan

 

87

Stanisławowa Katarzyna

 

88

Sokołowski Jan

 

89

Bodaczek Iwan

 

89

Chmielarz Michał

 

90

Mielniczka wdowa

 

91

pole pańskie

Halczyna Dolina

92

chałupa przy pasiece księdza parocha

las Dębina zwana Zwierzyniec

93

Czaykowski Sobko, chałupa przy pasiece pańskiej

las Dębina zwana Zwierzyniec

94

Ćwikliński Maciey, chałupa przy pasiece pańskiej

las Dębina zwana Zwierzyniec

95

Masztalirz Andreyko, chałupa przy pasiece pańskiej

las Dębina zwana Zwierzyniec

96

Krzywy Tomko, chałupa przy pasiece pańskiej

na Toustym

97

Pasiecznik Maksym, chałupa przy pasiece pańskiej

Bałaszówka

98

chałupa Jaśka (nazwisko nie podane) przy pasiece pańskiej

Opryszkowa Dolina

99

Czaykowski Józef, chałupa przy pasiece pańskiej

w Temnym

100

??? - nie figuruje w spisach

 

101

??? - nie figuruje w spisach

 

102

folwark pański na Halczynej Dolinie

Halczyna Dolina

103

Lisowiec Wasyl

za rzeczką od Łopuszan

104

Babiey Jacko

na Górze

105

Kaliniak Piotr

 

106

Stochmal Piotr

 

107

Grabowski Józef

 

108

Kondrowey Matwij

 

109

Bednarz Jacko

na Górze

110

Rzepka Łukasz

 

111

Drozdowicz Franko

 

112

Kamieński Dmitr

 

113

Olesiński Walenty

 

114

Zeniuk Paweł

 

115

Miaskowski Maciej, kowal

 

116

??? - nie figuruje w spisach

 

117

??? - nie figuruje w spisach

 

118

Smoliński Hrynko

las Dębina zwana Zwierzyniec

119

Buryi Wasyl

 

120

Gierszon Żyd, krawiec

 

121

Popowicz Roman

niwa Pod Dębem