Nazwisko Łaciak - drzewa genealogiczne
Dodane przez Remek dnia Październik 05 2010 22:23:51

GAŁĘZIE RODU ŁACIAKÓW
ODNALEZIONE W XIX-WIECZNYCH KSIĘGACH KOŚCIELNYCH
Linia 1. Potomkowie Jakuba Łaciaka i Katarzyny z domu Olender.


(kliknij, żeby powiększyć)


Najstarszy znany przodek, Jakub Łaciak, urodził się ok. 1823 roku.
W naszych kopiach starych ksiąg osoby z tej linii Łaciaków występują pod numerami domów 56, 83, 180, 281 w Trościańcu (niektóre z tych numerów domów mogą być błędnie zapisane).

Pod numerem domu 180 mieszkał także Wawrzyniec Łaciak, żonaty z Katarzyną z domu Strąg - pod tym samym dachem, więc prawdopodobnie blisko spokrewniony z linią nr 1 rodu Łaciaków.
Linia 2. Potomkowie Damiana Łaciaka i Józefy z domu Kusiak.


(kliknij, żeby powiększyć)


Odliczając po minimum 18 lat na pokolenie, najstarszy znany przodek, Damian Łaciak, urodził się przed 1847 rokiem.
W naszych kopiach starych ksiąg osoby z tej linii Łaciaków występują pod numerem domu 210 w Trościańcu.
Oprócz tego w Trościańcu mieszkały dwie inne pary Łaciaków, których na razie nie możemy powiązać z wymienionymi gałęziami rodu. Ponieważ to zbyt mało danych (z reguły 1 osoba plus informacje o jej rodzicach czy małżonku), nie przedstawiamy już ich w postaci drzewek.
w domu nr 40 - Łaciak Marcin, żonaty z Anną z domu Jasny (odliczając minimum 18 lat na pokolenie, urodzony przed 1856 r.)
w domu nr 180 - wspomniany już przy linii nr 1 Łaciak Wawrzyniec, żonaty z Katarzyną z domu Strąg
UWAGI


Niniejszy artykuł jest praktycznym wykorzystaniem materiałów, które już mamy na stronie, w postaci wypisów ze starych ksiąg kościelnych. Nie planujemy więc go rozszerzać na młodsze pokolenia. To już zadanie dla naszych Czytelników. Jeśli jednak (lub raczej: gdy już) uda się nam dotrzeć do kolejnych roczników starych ksiąg kościelnych i na stronie "Olejów na Podolu" pojawią się kolejne wypisy, również ten artykuł i wszystkie drzewka zostaną uaktualnione.

Na razie dysponujemy tylko wycinkiem starych ksiąg kościelnych. W przypadku Trościańca są to tak naprawdę pełne lata 1885-1890 (plus luźne fragmenty z lat 70-tych XIX wieku).

Dane z artykułu "Nazwisko Łaciak" zostały posortowane. Udało się w ten sposób podzielić wszystkich Łaciaków na dwie gałęzie. Każda z nich wywodziła się od innej pary przodków.

I na tym na razie koniec. Zbyt mało już informacji, żeby obie te gałęzie jakoś połączyć ze sobą. Jeśli trafią się następne zwarte materiały - sprzed 1885 roku - będzie szansa na uzupełnienie i zapewne powiązanie niektórych tych gałęzi ze sobą. Na to właśnie liczymy.

Jeśli ktoś z naszych Czytelników już teraz dysponuje wiedzą, pozwalającą powiązać genealogicznie te dwie linie - czyli całość rodu Łaciaków, prosimy o komentarz lub kontakt.

Administratorzy projektu "Olejów na Podolu".