Straty austriackiego 80. pułku piechoty
Dodane przez Remek dnia Sierpnia 07 2010 23:05:09

STRATY C. K. 80. PUŁKU PIECHOTY


Polegli, ranni i wzięci do niewoli żołnierze c. k. 80 pułku piechoty (k. u. k. 80. Infanterieregiment). Sierpień 1914 - luty 1915.


80. Galicyjski Pułk Piechoty "Wielkiego Księcia Saksońsko-Weimarsko-Eisenachskiego Wilhelma" - szkarłatne wyłogi i białe guziki przy mundurach - w chwili wybuchu I wojny światowej składał się z czterech batalionów. Bataliony I i III stacjonowały we Lwowie, batalion II w Złoczowie, batalion IV w Nevesinje, Hercegowina (jako część sił okupacyjnych w Bośni-Hercegowinie). 68% żołnierzy pułku stanowili Rusini, 25% Polacy, resztę Żydzi i inne nacje wielonarodowej austro-węgierskiej monarchii. (informacje z książki Tomasza Nowakowskiego "Armia austro-węgierska". Warszawa 1992. Wydawnictwo FENIX).

Służyli w nim głównie mieszkańcy powiatów Radziechów, Kamionka Strumiłowa, Złoczów, Zborów i Brody. Wśród nich było wielu poborowych z okolic Olejowa, Załoziec i Podkamienia.

Zestawione na niniejszej liście nazwiska pochodzą z kolejnych list strat ("Verlustliste") austriackiego Ministerstwa Wojny w Wiedniu od numeru 26 (z 14.10.1914) do numeru 168 (z 28.04.1915). Cyfrowe skany tych list są dostępne na stronie Biblioteki Cyfrowej Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego

Jeśli pojawią się następne listy strat, niniejsze materiały zostaną uzupełnione.

Prawdopodobnie większość tych strat 80. pułk piechoty poniósł w walkach w zachodniej Galicji. Niestety, nie znamy jeszcze jego szlaku bojowego. Nie dotarliśmy na razie do odpowiedniej literatury. Gdyby ktoś z Czytelników mógł tu pomóc - bylibyśmy bardzo wdzięczni. Przydałaby się krótka notka o najważniejszych bitwach, w których pułk uczestniczył. Lub choćby namiary na książkę, w której moglibyśmy takie informacje odnaleźć.

Nazwiska i imiona podajemy w wersji oryginalnej (więc większość imion po niemiecku, tak jak je zapisano na listach). Zapewne jest tu wiele błędów. Udało nam się poprawić jedynie niektóre nazwiska z okolic Olejowa, znane z ksiąg kościelnych - o innych okolicach nie mamy już wiedzy.

Ilość materiału była tak duża, że mieliśmy nawet problemy techniczne z umieszczeniem go na stronie. Słabym ogniwem jest tu oprogramowanie, z którego korzysta "Olejów na Podolu". Nie dało się zapisać w jednym artykule więcej niż nieco ponad czterysta nazwisk ze wszystkimi danymi z naszej listy. Żeby więc niepotrzebnie nie "mnożyć bytów", czyli nie dzielić strat pułków 80. piechoty i 35. piechoty Landwehry na kilkanaście małych artykułów (które i tak w razie napływu nowych nazwisk z następnych list musiałyby być przerabiane) zdecydowaliśmy się na taką oto "protezę". Osobne pliki html "podklejone" do niniejszego artykułu. "Pojemne", bo bez limitu wielkości - podzieliliśmy je na części jedynie dla wygody Czytelników, żeby zbyt długo się nie ładowały przy wolniejszym połączeniu internetowym. I łatwe do przyszłego uzupełniania, gdy - mamy taką nadzieję - pojawią się kolejne zeszyty c. k. list strat z 1915 roku z następnymi nazwiskami.


Klikajcie na poniższe linki, żeby zobaczyć listy nazwisk:

Oficerowie. 96 nazwisk.

Podoficerowie i żołnierze cz. 1. 1000 nazwisk. Od Abraham do Kaźmirczuk.

Podoficerowie i żołnierze cz. 2. 1000 nazwisk. Od Kenles do Romanyna.

Podoficerowie i żołnierze cz. 3. 672 nazwiska. Od Romasyszyn do Żytyński.