Lecznictwo ludowe w Załoźcach i okolicy - cz.16
Dodane przez Remek dnia Lutego 13 2010 17:28:22
[źródło: Rocznik Podolski. Organ Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk poświęcony sprawom i kulturze Podola. Tom I - rok 1938. Tarnopol 1938. Nakładem Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Wydano z zasiłku Funduszu Kultury Narodowej i Fundacji im. Wiktora hr. Baworowskiego.]

Stanisław Spittal (1891 -1964):


Lecznictwo ludowe w Załoźcach i okolicy.
część 16Tu jest link do tekstu części 16
Dostęp jedynie dla zarejestrowanych Użytkowników strony "Olejów na Podolu"

Od administratorów strony "Olejów na Podolu".

Ta część pracy doktora Stanisława Spittala dotyczy medycyny kobiecej i zawiera drastyczne fragmenty, np. o przerywaniu ciąży. Mieliśmy dylemat - umieszczać to czy nie umieszczać na stronie?

Z jednej strony nie chcielibyśmy cenzurować źródła historycznego ani tworzyć białych plam.

Kłamstwem byłoby udawać, że takie rzeczy się nie zdarzały. To też część naszej historii, choć niezbyt piękna.

Z drugiej strony jednak obowiązuje nas odpowiedzialność za słowo. Jeśli coś się pojawi w internecie, to po pewnym czasie zaczyna żyć własnym życiem. Nie wiemy, kto, oprócz miłośników Kresów, będzie to czytał, ani jak później te materiały wykorzysta.

Nie chcemy mieć nikogo na sumieniu.

I tak samo nie chcemy, żeby wykorzystywano te przepisane przez nas fragmenty pracy doktora Spittala na innych stronach internetowych, w celach innych niż poznawanie historii polskich Kresów.

Tekst części szesnastej będzie więc u nas dostępny tylko dla zarejestrowanych Użytkowników strony "Olejów na Podolu". Zrezygnowaliśmy z umieszczania go w części ogólnodostępnej.

Wszystkich naszych anonimowych Czytelników, w tym szczególnie miłośników Kresów, bardzo za te ograniczenia przepraszamy. Jednak obecnie, w dobie internetu, każdy kto zechce, bez trudu trafi na "Rocznik Podolski" z pełnym tekstem pracy doktora Spittala.

Remigiusz Paduch
administrator
poprzednia
część

 

 

Stanisław Spittal:
Lecznictwo ludowe w Załoźcach i okolicy

 

 

następna
część