Kronika wypadków cz.09
Dodane przez Remek dnia Stycznia 03 2017 03:16:07
Dzięki pracowitym Polskim Bibliotekom Cyfrowym w internecie jest coraz więcej starych gazet z Kresów. Znajdujemy w nich różne informacje - także drobne wzmianki, np. opisy wypadków czy przestępstw z okolic Olejowa i Załoziec. Mieliśmy dylemat, jak je technicznie włączyć do naszej bazy źródeł historycznych? Początkowo chcieliśmy je gromadzić według miejscowości. Czyli osobno Olejów, Załoźce i inne. Ale ilość materiałów jest nierówna - nie wiemy na co się akurat natkniemy i trudno sobie coś z góry zaplanować. To zresztą w tych poszukiwaniach jest najpiękniejsze. Zdecydowaliśmy się więc połączyć materiały z różnych miejscowości według tematyki. Wydaje nam się, że efekt końcowy wygląda bardzo ciekawie i spodoba się naszym Czytelnikom. Gdy zbierze się odpowiednia ilość nowych materiałów (6-7), opublikujemy na naszej stronie kolejne odcinki "Kroniki".






Dzwonek. Pismo dla ludu. Tom IX. Nr. 8. 11. Września 1863.

W Załoścach nowych w obwodzie złoczowskim wszczął się ogień z niewiadomej przyczyny dnia 28 sierpnia i zniszczył 6 domów włościańskich z budynkami gospodarskiemi, tak iż 9 rodzin zostało bez przytułku i pożywienia.






Gazeta Lwowska. Rok wydania 57. Ner 274. Wtorek 26. Listopada 1867.

(Pożary.)

(,,,) Skutkiem nieostrożności przy suszeniu konopi spalił się w Olejowie. w pow. złoczowskim, dnia 5go b. m. dom włościański z budynkami gospodarskiemi i zbożem, a szkoda wynosi 1000 złr. (...)






Gwiazdka Cieszyńska. Pismo poświęcone nauce, przemysłowi, zabawie i wiadomościom politycznym. Rocznik 38. Nr. 18. W Cieszynie, 2 maja 1885.

O burzach donoszą z Galicji, które miejscami znaczną wyrządziły szkodę. Tak w Olejowie uderzył piorun w folwark hr. Kazimierza Wodzickiego, skutkiem czego wybuchł pożar i zrobił szkody na 20.000 złr. (...)






Dziennik Polski. Rok XX. Nr. 270. We Lwowie Czwartek dnia 29. Września 1887.

Pożary.

W Nesterowcach powiatu złoczowskiego zgorzały stodoły wartości nieubezpieczonej 1300 zł. W Bzowicy tegoż powiatu zgorzały 4 obejścia gospodarskie wartości nieubezpieczonej 5700 zł.






Kurjer Lwowski. Rok XVII. Nr. 46. Lwów, Środa dnia 15. Lutego 1899.

Zagadkowe otrucie.

W gminie Białogłowy, w pow. złoczowskim, zachorowało 6. bm. pięcioro dzieci Tymka Morawskiego po spożyciu cukierków, sprzedanych im w Białogłowach przez nieznajomego izraelitę, pochodzącego z Załoziec, trudniącego się zakupnem drobiu i jaj po wsiach. Do soboty 11. bm. zmarło czworo z tych dzieci, a piąte jest ciężko chore. Dwie sekcje policyjne stwierdziły jako przyczynę śmierci ostry nieżyt żoładkowo-kiszkowy, wywołany prawdopodobnie zatruciem arszenikiem. O wypadku tym zawiadomiło starostwo prokuratorję państwa, a równocześnie zarządzono dochodzenia co do osoby nieznajomego izraelity.






Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Rok XI. Nr. 3535. Lwów, piątek 25 stycznia 1929.

Śmiertelne zaczadzenia.

LWÓW, 24 stycznia.

(y.) Z prowincji donoszą nam o kilku wypadkach śmiertelnego zaczadzenia. W Presowcach, pow. Zborów, wskutek zbyt wczesnego zamknięcia komina, zaczadził się 68-lewtni Andrzej Pawłowski. Wszelka pomoc lekarska okazała się bezskuteczna.

Pozatem śmiertelnemu zaczadzeniu ulegli: Wasyl Procyk i córka Marja Procyk, zam. w Neterpińcach, pow. Zborów. I tu przyczyną tragicznego wypadku było zbyt wczesne zamknięcie komina po napaleniu w piecu.






Chwila. Dziennik dla spraw politycznych, społecznych i kulturalnych. Rok XXI. Nr. 7105 a. Wydanie poranne. Lwów, wtorek, 3. stycznia 1939.

WYJAŚNIENIE ZAGADKI ŚMIERCI ŻOŁNIERZA.

LWÓW, 2. 1. (PAT). Jak się okazuje, zwłoki żołnierza na torze tuż obok dworca w Zborowie, należały do Pawła Dobreckiego, który powracał z urlopu z Załoziec do Tarnopola. Na stacji w Zborowie jest krzyżowanie dwóch pociągów w przeciwnych kierunkach. Dobrecki wsiadł do pociągu idącego do Lwowa i wnet się zorientował, że jedzie w niewłaściwym kierunku, to też skorzystawszy z tego, że pociąg zwolnił biegu na zakręcie toru przed najbliższym przystankiem Tustogłowy, wyskoczył z pociągu. Upadek był tak nieszczęśliwy, że koła pociągu odcięły żołnierzowi obie nogi i rękę oraz zmiażdżyły tułów, powodując natychmiastową śmierć.

Dodatkowe informacje z materiałów projektu "Olejów na Podolu". Zabity żołnierz, Paweł Dobrecki, był synem Łucji Dobreckiej, córki Stanisława i Marii zd. Łukasiewicz. Urodził się w roku 1917, dokładnej daty nie znamy. Zginął tragicznie 30 grudnia 1938 roku w Zborowie, pochowano go 2 stycznia 1939 na cmentarzu rzymsko-katolickim w Załoźcach, zmarłego odprowadzał ks. proboszcz Kazimierz Gajewski.