dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 119
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 578
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Anna Wetoszka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ostatnio widziani
xiadzmarek15:30:58
Wodecki_Tomasz 3 dni
Kazimierz 5 dni
Bieleccy 1 tydzień
MariaStrag 1 tydzień
amorel 2 tygodni
pawelbe3 3 tygodni
Gazdzicki Jaroslaw 4 tygodni
ArtKaz 5 tygodni
krzysztof3314 5 tygodni
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nowe komentarze
Nowe komentarze Poważny projekt zbioro...
Nowe komentarze Wieczny odpoczynek rac...
Nowe komentarze Widok z drona: [url]h...
Nowe komentarze Dodatkowe informacje w...
komentarze do zdjęć Agnieszka z Gajewskich...
komentarze do zdjęć Nagrobek Wojciecha Ger...
komentarze do zdjęć Wawrzyniec i Paweł (Pa...
komentarze do zdjęć Kaz, Tak my mamy Daj...
komentarze do zdjęć Dziękuję Janku. [url...
komentarze do zdjęć to jest ślub Wladek (W...
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najnowsze linki
Miasta i miasteczka ...
  Publikacje Mapa mias...

Archiwum Kresowe
  ARCHIWUM KRESOWE ZBI...

Trościaniec Wielki i...
  Zarchiwizowana pierw...

Europe in the XIX. c...
  Ach wielkie, że zapo...

Pamiętnik Jana Domań...
  Pamiętnik Jana Domań...

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Bannery

KRESY

KRESY.PL

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Wybierz Skórkę
Skórka
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Ankieta
Cz. 2. Miejscowość, z którą jesteś związany

Żadna w okolicy, napisz do admina

Łopuszany

Białogłowy

Beremowce

Zborów

Hukałowce

Harbuzów

Hnidawa

Halczyns Dolina

Czystopady

Musisz się zalogować, żeby móc głosować w tej Ankiecie.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dla naszych Czytelników trochę informacji technicznych "od kuchni" o pracy nad starymi księgami. Zachęcił mnie do tego mój wspólnik Kazimierz.

Opracowany materiał, nim trafi na stronę, ma postać bazy danych. Ułatwia to wszelkiego rodzaju sortowanie, proste i bardziej zaawansowane. Pojedynczych wpisów, czy też - używając języka komputerowego - rekordów, są w tej naszej bazie tysiące. Zobaczycie zresztą w tabeli poniżej. Wszystko, co tylko da się "wycisnąć" ze starych ksiąg kościelnych. Realnych osób wyjdzie oczywiście dużo mniej. Ci sami ludzie często występowali w różnych miejscach naszych źródeł, przy różnych wydarzeniach - i często w różnych rolach. Jako rodzice, rodzice chrzestni, świadkowie ślubu, małżonkowie osoby zmarłej - czy wreszcie sami umierali. Wszystkie wzmianki o nich są łączone w jedną całość (z ewentualnym sygnalizowaniem różnic i błędów z epoki) dopiero w dalszym etapie prac.

Typowy chrzest dostarcza nam siedem nowych rekordów, czyli dane o siedmiu różnych osobach. Niemowlę (ochrzczony), jego ojciec, matka, ojciec chrzestny, matka chrzestna, akuszerka odbierająca poród oraz ksiądz udzielający sakramentu. Czasem są tu różnice - przy chrztach dzieci panieńskich jest o jedną osobę mniej (brak ojca), przy chrztach bliźniąt (zawsze zapisywanych w księdze pod jedną pozycją) są o trzy osoby więcej - drugie niemowlę i druga para rodziców chrzestnych, czyli razem 10 rekordów.

Typowy ślub to dane pięciu osób, czyli pięć nowych rekordów w bazie. Pan młody, panna młoda, dwóch świadków ślubu (w XIX wieku byli nimi wyłącznie mężczyźni), ksiądz udzielający sakramentu. Niekiedy dochodzą jeszcze ojcowie, udzielający zgody na ślub swoich małoletnich dzieci. Oraz świadkowie zgody tychże ojców (czasem są to inne osoby, niż świadkowie ślubu).

Przy pogrzebach zwykle mamy do czynienia z jednym rekordem (sam zmarły), oraz - w przypadku osób dorosłych - z ich żyjącymi współmałżonkami. W przypadku tych ostatnich przy zmarłych jest łaciński termin "maritus viventis" - mąż/żona żyjącej osoby. Dane tych żyjących współmałżonków również dodajemy do bazy.

Same prace, nim zobaczycie ich gotowy efekt na naszej stronie, składają się z czterech etapów:

1) prosta kwerenda, czyli zakładanie rekordów w bazie danych. Najprostsze informacje: nazwisko i imię, miejscowość, rok, status osoby (kim jest w naszym źródle - niemowlę, ojciec, matka, świadek, akuszerka, zmarły, ksiądz itp), do tego numer na naszej kopii, ułatwiający szybkie odnalezienie.

2) wypełnianie reszty rubryk w bazie danych, co tylko można o danej osobie "wycisnąć" ze źródła. Dla niektórych kategorii osób tych danych jest więcej, dla innych mniej. Jest to najbardziej czasochłonny etap prac. Ze względu na archaiczny krój pisma XIX-wiecznych kapłanów, łacińskie wyrazy - często nie występujące w słownikach (np. nazwy niektórych przyczyn zgonów). Czasami dochodzi jeszcze utrudnienie z powodu jakości kopii - niektóre wyrazy są nieczytelne (plamy, zaciemnienia, wyblakły atrament).

3) porządkowanie materiału, czyli scalanie rozproszonych po różnych rekordach informacji o tych samych osobach. Prace te są prowadzone poszczególnymi rodami, w prostych plikach tekstowych. Przy okazji wychodzą też różne błędy z epoki - jak np. inne nazwiska panieńskie matek dla tych samych osób przy okazji zapisów w różnych latach. Większość z tych ludzi z połowy XIX wieku była niepiśmienna. I, co gorsze, nie posiadała jeszcze żadnych dokumentów. Więc dane po prostu dyktowano księdzu. Otwarte pozostaje pytanie, kto to robił? Pewnie nie osoba, której te błędy dotyczą - bo ona pamiętałaby przecież nazwisko panieńskie swojej matki. Z racji więzów krwi - i częstych tam na wschodzie uroczystości rodzinnych (śluby, chrzciny, stypy po zmarłych) - na pewno dobrze znała ród swojej matki. Więc raczej tu "namieszał" współmałżonek, czy jakaś obca osoba.

4) ostatni etap to już tylko połączenie tych nowych zapisów ze starymi, od dawna opublikowanymi na naszej stronie. Część osób jest nowa, ale i wiele już u nas występowało, więc tym ostatnim tylko uzupełniamy dane nowymi informacjami. Wychodzą tu też czasami "kwiatki" (błędy z epoki), jak opisane w punkcie powyżej.

A ile tego jest? Zobaczcie sami w tabeli poniżej. Stan prac na dziś, czyli wtorek 9 marca. Liczby rekordów już po odjęciu akuszerek i księży przy chrztach oraz księży przy ślubach. W przypadku ślubów część została opracowana jeszcze w 2007 roku, stąd brak danych.

 

OGÓŁEM:

opracowanych
i uporządkowanych

tylko komplet rubryk
w bazie danych
(nie opracowane)

tylko kwerenda
(nie wypełnione jeszcze
rubryki w bazie danych)

chrzty 1850-1865

3638

2218

929

491

zgony 1850-1865

820

486

153

181

śluby 1850-1865

851

b.d.

137

88

śluby 1866-1896

2042

b.d.

299

261



Kolejność dalszych prac będzie taka, że przede wszystkim zostanie dokończone wypełnianie rubryk w bazie danych. Dopiero wtedy pojawią się kolejne nazwiska. I tym razem - ponieważ większość to będą tylko uzupełnienia istniejących liter alfabetu (niewiele już zostało "dużych" rodów, kwalifikujących się do osobnych artykułów), prace będą prowadzone wg liter alfabetu. Następny news (i kolejne materiały) w okolicach niedzieli 21 marca. Na samym końcu ostatnie "duże" rody, oraz - jako zapowiadane porządki w kategorii "Szukamy przodków" - wyodrębnienie rodów trościanieckich. Dojdą też artykuły (co najmniej dwa, być może więcej) z ludźmi z dalszych okolic - spoza parafii Olejów i Załoźce, którzy występowali jako chrzestni czy świadkowie ślubów. Będzie tu przyjęta zasada, że jeśli nikt o tym nazwisku (czyli z danego rodu) nie mieszkał w parafii Olejów, ani nie ożenił się z mieszkańcem / mieszkanką wiosek parafii olejowskiej, cały ród zostanie przeniesiony do tych nowych artykułów. W tym także nazwiska ludzi budujących drogę Zborów - Załoźce, robotników i robotnic, którzy brali śluby w olejowskim kościele.

Całość prac chcemy koniecznie zakończyć przed Wielkanocą. "Efekt uboczny" jest taki, że w czasie prac z księgami strona zrobiła trochę monotematyczna: nie ma czasu na opracowywanie nowych artykułów, szperanie w źródłach ("odłogiem" leżą też chwilowo strony kolekcjonerskie piszącego te słowa). To niestety działa też w drugą stronę: w czasie normalnych prac nad projektem "Olejów na Podolu" - czyli przepisywaniem źródeł, szykowaniem nowych artykułów, nie ma zbyt wiele czasu na stare księgi. Specyfika prac jest tu taka, że trzeba po prostu przysiąść i nie robić w tym czasie nic innego. Ale końcowy efekt wynagrodzi nam te wysiłki. Powstanie unikalny materiał, pamiątka po naszych przodkach i ich sąsiadach. Zapewne - tak jak było dotąd - trafią nam się nowe ciekawe kontakty, a może i dojdą nowe archiwalia?

Pozdrawiam naszych Czytelników i Gości
Remigiusz Paduch, administrator

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Komentarze
Brak komentarzy.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Krótkie wiadomości
Tylko zalogowani mogą dodawać krótkie wiadomości.

~bezpal
DATA: 14/12/2023 07:34
Organizujemy zjazd rofziny bezpalków 6lipca 2024 w Tyszowcach koszt ok 350zl. Proszę dołączać do grupy na face booku przez profil Monika Majrowska lub wpisując zjazd rodziny Bezpalko

^Kazimierz
DATA: 20/10/2023 19:19
Tworzy się nowy album zdjęć: "Cmentarz w Olejowie 2023"
związany z porządkowaniem...

^Kazimierz
DATA: 13/11/2022 16:07
Nowy album zdjęć z 2017 roku:
Cmentarz w Kosieczynie koło Zbąszynka

^Kazimierz
DATA: 04/06/2022 07:38
@awod29 na 100% to nasz Trościaniec Wielki

~awod29
DATA: 03/06/2022 13:32
czy to są faktycznie zdjęcia z Trościańca Wielkiego: https://polska-org.pl
/8641821,foto.html

~adajczak
DATA: 28/04/2022 14:44
Przepraszam,że tutaj informuję, ale nie mam nr tel. dziś zmarł mój tata-Franciszek Dajczak
pogrzeb w sobotę 0 10.00 Mój nr tel 783258540 Agnieszka Torba

^Kazimierz
DATA: 04/04/2022 14:57
@jerzy59 na stronie rody.olejow.pl mogą to zrobić tylko administratorzy, można napisać email, prywatną wiadomość PW lub postawić wątek na forum dyskusyjnym. Można dzwonić do Kazimierza...

~jerzy59
DATA: 03/04/2022 13:50
Jak uzupełnić kolejnych potomków?

~bezpal
DATA: 02/03/2022 10:20
bezpal do Pana Kazimierza, była bym wdzięczna, ale na razie ze względu na sytuację wolę poczekać. Dziękuję

^Kazimierz
DATA: 17/02/2022 21:27
@bezpal, bardzo mały nakład, mogę pożyczyć. Babimost

~bezpal
DATA: 09/02/2022 13:50
jak i gdzie mogę kupić ta książkę; Zborów i Ziemia Zborowska Pana Antoniego Worobca?

^Kazimierz
DATA: 20/03/2021 21:23
Nowy album zdjęć - Trościaniec Wielki, kościół po przebudowie: zdjęcia nadesłał Marek Zalewski z Poznania, potomek rodziny Dzik. Wielkie dzięki...

^Kazimierz
DATA: 10/03/2021 11:44
Trościaniec Wielki, stary cmentarz: zdjęcia nadesłał Marek Zalewski z Poznania, potomek rodziny Dzik

^Kazimierz
DATA: 12/02/2021 19:36
@Arkadiuszgolabowicz
Proszę pisać do użytkownika 'Remek' lub postawić sprawę na forum

~Arkadiuszgolabowicz
DATA: 09/02/2021 18:21
Szukam rodziny o nazwisku Gołąbowicz, Gołębowicz. Widziałem w zapiskach kronik spisy o takich nazwiskach, proszę o informacje osoby która to zamieszczała. Mój dziadek pochodził z Krynki a przodkowie b

~kazek
DATA: 14/12/2020 22:03
Witam szukam kontaktu z osobami z rodziny Bezpalko

^Kazimierz
DATA: 20/07/2019 00:06
Nowy album zdjęć 'Trościaniec Wielki 2019', dzięki Jurkowi Wodeckiemu

^Kazimierz
DATA: 08/02/2019 22:23
Dzięki wielkie Markowi za album zdjęć 'Białokiernica 2018' i 'Cmentarz w Białokiernicy'

^Kazimierz
DATA: 03/02/2019 01:17
Dziękujemy, pozdrawiamy rodzinę Drozda, w szczególności mamie Julii 100 i więcej lat!!! http://rody.olej
ow.pl/individual.php?
pid=I3150&ged=drzewo1

~Drozda
DATA: 31/01/2019 22:13
Witam wszystkich serdecznie. Drozda, to nazwisko po mamie urodzonej w Hukałowcach, 31 stycznia 1923 roku (dzisiaj rocznica urodzin : )
Szczególne pozdrowienia dla Kazika Dajczaka, którego przed laty

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najnowsze zdjęcia

Nekropolia w Olejowie


Nekropolia w Olejowie


Cmentarz w Olejowie 2023


Cmentarz w Olejowie 2023


Cmentarz w Olejowie 2023


Cmentarz w Olejowie 2023


Gerc Wojciech z Olejowa zm....


Jaworowska Agnieszka z Olej...


Cmentarz w Olejowie 2023

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Losowa fotografia
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
Aktualnie na stronie:
Artykułów:1281
Zdjęć w galerii:1876

Artykuły z naszej strony
były czytane
5786344 razy!
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zaprzyjaźnione strony


Podkamień na Podolu


Milno na Podolu


Huta Stara


Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski


Wycinki ze starych gazet
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020