dnd, d&d dungeons and dragons
 
Olejów na Podolu
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Strona główna ˇ Artykuły ˇ Galeria zdjęć ˇ Forum strony Olejów ˇ Szukaj na stronie Olejów ˇ Multimedia
 
isa, dnd.rpg.info.pl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Nawigacja
Strona główna
  Strona główna
  Mapa serwisu

Olejów na Podolu
  Artykuły wg kategorii
  Wszystkie artykuły
  Galeria zdjęć
  Pokaz slajdów
  Panoramy Olejowa 1
  Panoramy Olejowa 2
  Panoramy inne
  Stare mapy
  Stare pocztówki Olejów
  Stare pocztówki Załoźce
  Stare pocztówki inne
  Stare stemple 1
  Stare stemple 2
  Multimedia
  Słownik gwary kresowej
  Uzupełnienia do słownika
  Praktyczne porady1
  Praktyczne porady2
  Archiwum newsów
  English
  Français

Spisy mieszkańców
  Olejów
  Trościaniec Wielki
  Bzowica
  Białokiernica
  Ratyszcze
  Reniów
  Ze starych ksiąg

Literatura
  Książki papierowe
  Książki z internetu
  Czasopisma z internetu

Szukaj
  Szukaj na stronie Olejów

Forum
  Forum strony Olejów

Linki
  Strony o Kresach
  Inne przydatne miejsca
  Biblioteki cyfrowe
  Varia
  Nowe odkrycia z internetu

Poszukujemy
  Książki

Kontakt
  Kontakt z autorami strony

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Użytkowników Online
Gości Online: 77
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 579
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~Bogoslawski
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~henryksliwa
Avatar

Punktacja:
Ogólne: 248
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Stanislaw (46 pkt.)
3) ~zdzich (31 pkt.)
4) ~Przybos (27 pkt.)
5) ~Jerzy Wodecki (26 pkt.)
6) ~edward (24 pkt.)

 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl

dnd, d&d dungeons and dragons
 
Zobacz Temat
Olejów na Podolu | Forum olejowskie | Szukam informacji / proszę o pomoc
Autor Prośba o informację o rodzinie Krupnickich z miejscowości Ratyszcze i rodzinie Olender
~Agnieszka wnuczka KRUPNICKIEGO
Użytkownik

Dodane dnia 04-11-2015 11:02
Szanowni Państwo; może jest wśród Państwa osoba, która posiada wiedzę na temat rodziny Krupnickich z miejscowości Ratyszcze? Niestety miałam 9 lat jak zmarł mój dziadek- Piotr Krupnicki i nie wiele pamiętam z jego opowieści i informacji. Nie posiadam żadnej wiedzy na temat swojego pradziadka (mniemam, iż miał na imię Franciszek ale pewna nie jestem). Prababcia to Antonina ur.w 1879r. zamieszkiwała w Lubiążu/Wrocław.(tam też jest pochowana, zresztą podobnie jak dziadkowie ((Anna Krupnicka z domu Olender i Piotr Krupnicki)). Z tego co pamiętam babcia miała kilka sióstr (Katarzynę, Agnieszkę ...reszty nie pamiętam i brata Jakuba -zamordowanego przez Ukraińców).Mama babci zmarła gdy ta miała 6 lat.( mama- Agnieszka Krupnicka , ojciec Franciszek Olender ).Zanim poślubiła mojego dziadka owdowiała - pierwszy mąż miał na imię Paweł (spłonął w pożarze )syn babci z pierwszego małżęństwa(10 lat starszy od mojej mamy - zmarł będąc niemowlęciem). Mama urodziła się w Pankowie w 1946.Niestety nagle zmarła w 1998r. Jeśli ktoś obecnych tu z Państwa mógłby podzielić się ze mną informacjami na temat rodziny Krupnickich i Olender proszę o kontakt.
Dziękuję
pozdrawiam
Agnieszka
Edytowane przez Agnieszka wnuczka KRUPNICKIEGO dnia 04-11-2015 21:20
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Prośba o informację o rodzinie Krupnickich z miejscowości Ratyszcze i rodzinie Olender
^Remek
Administrator

Dodane dnia 11-11-2015 10:16
Witam, Pani Agnieszko!

Niestety w imieniu naszej strony internetowej niewiele mogę pomóc. Za mało danych. Z Ratyszcza mamy dużo materiałów tylko dla XIX wieku. Z XX wieku już niewiele (koniec lat 30-tych i lata 40-te). Między rokiem 1901 a 1937 mamy wielką lukę i brak dostępu do kluczowych informacji - zapisów o chrztach Pani dziadka i babci, co umożliwiłoby powiązanie ich z naszymi materiałami z XIX wieku i stworzenie drzewa przodków.

Znalazłem tylko zapis o ślubie. Pani dziadek i babcia wzięli ślub 1 października 1941 roku w kościele parafialnym w Załoźcach.

Według tego zapisu Piotr Krupnicki był synem Franciszka Krupnickiego i Antoniny zd. Szarkiewicz. Urodził się 20 stycznia 1914 roku w Ratyszczu, był kawalerem i mieszkał w domu nr 34 w Ratyszczu. I tu niestety ślad się urywa, bo nie mamy dostępu do chrztów z 1914 roku z Ratyszcza, ani do zapisu o ślubie Franciszka Krupnickiego z Antoniną Szarkiewicz, gdzie byłyby dane o ich rodzicach, czyli możliwość wyprowadzenia kolejnych pokoleń przodków. W Ratyszczu było kilku Franciszków Krupnickich, a numery domów nie pasują.

Wiemy tylko, że rodzina Piotra w czasie I wojny światowej była ewakuowana. Jego siostra Anna Krupnicka, która w roku 1938 brała w Załoźcach ślub ze Stanisławem Ferencem z Ratyszcza, ma zapisane datę i miejsce urodzenia 13 kwietnia 1917 Starzyska ad Jaworów. W czasie swojego ślubu mieszkała w domu nr 34 w Ratyszczu. O innym rodzeństwie Piotra nic nie mamy w naszych materiałach.

Teraz co wiemy o Pani babci. Jej pierwszym mężem był Paweł Olender, który zmarł 5 lipca 1941 w Ratyszczu, nic więcej o nim nie wiemy. Anna zd. Olender 1mo voto Olender, 2do voto Krupnicka, według tego zapisu o ślubie urodziła się 9 grudnia 1908 roku w Ratyszczu i była córką Franciszka Olendra i Agnieszki zd. Krupnickiej. Tu też niestety nie mamy dostępu do zapisów o jej chrzcie, ani o ślubie rodziców. Z Olendrami sytuacja jeszcze trudniejsza, bo to liczniejszy ród niż Krupniccy i, jak to się kiedyś mówiło, mocno "rozrodzony". Już w XIX wieku było mnóstwo gałęzi Olendrów po różnych wioskach ziemi załozieckiej (najwięcej w Trościańcu Wielkim). Bez dokładniejszych danych wyśledzenie powiązań rodzinnych jest niemożliwe.

O rodzeństwie Anny zd. Olender w dostępnych materiałach nic nie mieliśmy. Numer domu w zapisie o ślubie - ten sam co u męża dom 34 w Ratyszczu, czyli dom Krupnickich, to też nic nam nie mówi

Nic więcej na razie pomóc nie mogę.

Sytuacja nie jest jednak beznadziejna. Może Pani wystąpić do Urzędu Stanu Cywilnego m. st. Warszawy, III Wydział Rejestracji Stanu Cywilnego i Ksiąg Zabużańskich z prośbą o wypisy trzech dokumentów:
- odpis aktu chrztu Anny Olender, córki Franciszka Olendra i Agnieszki zd. Krupnickiej, urodzonej około 9 grudnia 1908 Ratyszcze, parafia rzymskokatolicka Załoźce
- odpis aktu ślubu Franciszka Olendra i Agnieszki Krupnickiej, między rokiem 1901 a 1908, Ratyszcze, parafia rzymskokatolicka Załoźce
- odpis aktu ślubu Franciszka Krupnickiego i Antoniny zd. Szarkiewicz, między rokiem 1901 a 1913, parafia rzymskokatolicka Załoźce

Aktu chrztu Pani dziadka Piotra Krupnickiego niestety w USC nie będą mieli - rocznik 1914 chrztów z parafii Załoźce jest w Polsce niedostępny. O ile nie został zniszczony w czasie wojen, być może jest w archiwach ukraińskich, ale tu nie mamy możliwości sprawdzenia.

Te odpisy są niestety płatne (i dostępne tylko dla członków rodziny - pewnie będą pytali o powiązania). Lecz z ich pomocą moglibyśmy połączyć Pani dziadków i ich rodziców z naszymi materiałami z XIX wieku, czyli wyprowadzić jeszcze kilka pokoleń przodków wstecz. Ale to już Pani musi zadecydować sama.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch, administrator
Edytowane przez Remek dnia 11-11-2015 10:20
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Prośba o informację o rodzinie Krupnickich z miejscowości Ratyszcze i rodzinie Olender
~Agnieszka wnuczka KRUPNICKIEGO
Użytkownik

Dodane dnia 12-11-2015 19:30
Bardzo serdecznie dziękuję za cenne informacje tym bardziej, iż faktycznie wiele faktów potwierdziło się.Faktycznie babcia powtórnie wyszła za mąż(teraz wiem dokładnie kiedysmiley, istotnie zawsze powtarzała, że była starsza od dziadka o 6 lat co dokładnie wskazuje na 1908rok, nawet 9 grudnia się zgadza - w dok. mam 16.12.2013r.Z tego małżeństwa urodził się syn, chyba w 1936 ale zmarł będąc niemowlęciem. Mama urodziła się w Pańkowie pod Tomaszowem Lubelskim w 1946r. Nie pasuje mi natomiast :nazwisko rodowe Antoniny - podane mam Hrynkiewicz, siostra dziadka Anna po męzu Ferenc wyszła za Franciszka Ferenc.Zastanawia mnie także brak informacji o bracie dziadka Pawle ur.20.01.1920r. mężu Krystyny. Jeszcze do dnia dzisiejszego żyja Krupniccy Michał - kończył 24.09.br.90 lat i Franciszek -bracia.(nic nie pamiętają niestety).Oczywiście wystąpię o dokumenty .Jeszcze raz serdecznie za pomoc i pozdrawiam serdecznie.Agnieszka



Witam;
Skontaktowałam się z w/w urzędem i okazało się :
1. nie posiadają rejestrów chrztów- więc pozostaje odpis a właściwie ksero aktu urodzenia (mają od 1900 r.)koszt 5 zł;
2. odpisy aktów ślubów uzyskujemy w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie
ul. Długa 7, 00-263 Warszawa.
na stronie dostepne są metryki ale nieczytelne- przynajmniej j nie jestem w stanie odczytać.Czy zatem gdy uzyskam odpisy -kseropkopie mogę liczyć na Państwa pomoc?pozdrawiam Agnieszka
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Prośba o informację o rodzinie Krupnickich z miejscowości Ratyszcze i rodzinie Olender
^Remek
Administrator

Dodane dnia 12-12-2015 01:25
Witam, Pani Agnieszko!

Z Ferencem mój błąd - rzeczywiście Franciszek, nie Stanisław.

Przy kserokopiach chętnie pomogę.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Prośba o informację o rodzinie Krupnickich z miejscowości Ratyszcze i rodzinie Olender
~Agnieszka wnuczka KRUPNICKIEGO
Użytkownik

Dodane dnia 20-12-2015 20:42
Witam serdecznie;
Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w rozszyfrowaniusmiley kserokopii aktu urodzenia babci. Oczekuję na akty ślubu pradziadków - bałagan w urzędzie dał o sobie znać- odsyłają mnie jedni do drugichsmiley

Życzę zdrowych, spokojnych i radosnych Świat Bożego Narodzenia.
Edytowane przez Agnieszka wnuczka KRUPNICKIEGO dnia 20-12-2015 20:43
Wyślij Prywatną Wiadomość
Autor RE: Prośba o informację o rodzinie Krupnickich z miejscowości Ratyszcze i rodzinie Olender
^Remek
Administrator

Dodane dnia 21-12-2015 02:00
Witam, Pani Agnieszko.

Dziękuję za życzenia.

Bardzo chętnie przetłumaczę. Wysłałem do Pani list na adres e-mail pod którym się Pani zarejestrowała na stronie Olejów - mam nadzieję, że dotarł.

Pozdrawiam
Remigiusz Paduch
www.porcelanki.net Wyślij Prywatną Wiadomość
Skocz do Forum:
 
isa, dnd.rpg.info.plwotc, ogl


Copyright © Kazimierz Dajczak & Remigiusz Paduch; 2007-2020